вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  

Що Ігор Палиця не розповідає волинянам про видобуток бурштину

Що Ігор Палиця не розповідає волинянам про видобуток бурштину
Волинська облрада на чолі з Ігорем Палицею створила комунальну компанію, за допомогою якої хоче зняти бурштинові «вершки» або попіаритися.

З початку минулого року голова Волинської облради Ігор Палиця планомірно просуває ідею взяття під свій контроль видобутку бурштину в області. Про це йдеться у матеріалі видання «Деловая столица».

А держава вже протягом декількох років безуспішно намагається врегулювати видобуток бурштину спеціальним законом. Неодноразові спроби з 2006 року прийняти його не дали ніякого результату.

При новій владі спроби врегулювати видобуток бурштину продовжилися: в квітні 2015 року парламент прийняв в першому читанні законопроект №1351-1 «Про видобування і реалізацію бурштину». У лютому цього року Рада спробувала проголосувати цей законопроект у другому читанні, але спроби набрати необхідну кількість голосів або відправити його на доопрацювання провалилися і законопроект був відхилений.

Видобуток бурштину - ласий шматок для багатьох. І законодавче врегулювання питання, мабуть, не входить в плани також багатьох людей, що підтверджують «бурштинову справу» нардепа Розенблата. А, між тим, Україна посідає друге місце в світі за запасами бурштину, і за інформацією Державної служби з геології і надр, родовища розкинулися на площі близько 380 тисяч гектарів. У той же час право на легальний видобуток бурштину в Україні мають лише дев'ять компаній, і обсяг видобутку ними - мізерний.

Так, в 2015 році легально в Україні видобули лише чотири тонни «сонячного каменю», тоді як незаконний видобуток, процвітаючи на території Житомирської, Рівненської та Волинської областей, ведеться варварським способом. Старателі хаотично перекопують території, залишаючи після себе «місячні» пейзажі на місці лісів і лугів. Площі знівеченої землі величезні - в одній тільки Рівненській області таких близько 4 тисячі гектарів.

Забрати собі

У березні минулого року на сесії Волинської облради з подачі голови облради Ігоря Палиці депутати схвалили створення комунального підприємства «Волиньприродресурс». Основна мета створення підприємства - видобуток бурштину.
Волинська облрада розпорядилася виділити «Волиньприродресурсу» 51 тисячу гектарів землі, на яких розташовані поклади бурштину, а також 9 тисяч гектарів покладів торфу і 3,1 тисячі гектарів родовищ міді. Однак головна мета - все ж бурштин.

Депутати під керівництвом Палиці поспішають - вже в квітні того ж року вони затвердили статут «Волиньприродресурсу» (правда, деякі депутати говорять, що сам статут в очі не бачили), а на початку лютого цього року Ігор Палиця заявив, що комунальна компанія отримала від Державної служби з геології та надр України спецдозвіл на видобуток бурштину на 20 років. При цьому видобуток Палиця обіцяє почати вже в найближчий час - буквально в липні цього року.

Тоді рахувати стали гроші


Ігор Палиця обіцяє регіону «золоті гори» - видобуток бурштину, за його підрахунками, може принести від 0,5 до 1 мільярда гривень надходжень до місцевих бюджетів тільки в цьому році. Однак на чому базуються такі розрахунки, глава облради не вказав.

Голова Волинської обладміністрації Володимир Гунчик дуже сумнівається, що подібні суми будь-коли побачать місцеві бюджети.

Він уточнив, що у компанії «Волиньприродресурс» немає ні техніки, ні персоналу для проведення видобутку. А для того, щоб забезпечити надходження 0,5 мільярда гривень до місцевих бюджетів, потрібно добути як мінімум 300 тонн бурштину. Хто забезпечить такий обсяг видобутку, якщо «Волиньприродресурс» - це компанія без активів і працівників? Виникає підозра, що «Волиньприродресурс» замислювався як прикриття для нелегальних старателів, які будуть частину своїх доходів легалізувати через комунальне підприємство.

А хто зніме вершки?

В цілому, створення «Волиньприродресурсу» викликає безліч запитань. Наприклад, Держгеонадра видала цій комунальній компанії дозвіл на видобуток бурштину без будь-якого конкурсу. Ігор Палиця повідомив, що для проведення підготовчих робіт з отримання дозволу було витрачено 62 мільйони гривень, які виділила одна з бізнес-структур, ім'я якої він не назвав. За словами голови Волинської облради, бізнесмени дали гроші «під чесне слово», оскільки «повірили» в перспективність проекту.

Однак за неофіційною інформацією, гроші прийшли від однієї з офшорних структур. Якщо це так, то в наявності сумнівна домовленість місцевої влади і непрозорих бізнес-структур, які разом планували отримувати прибуток від розробки надр.

До слова, про прибуток. За словами Ігоря Палиці, прибуток, отриманий від видобутку бурштину, буде спрямований на поповнення місцевих бюджетів: 50% - піде в бюджет області, 25% - до бюджету району та ще 25% - до бюджету сільських громад, на території яких буде вестися видобуток. Що від цього отримає держава? Швидше за все, нічого.

Оскільки навіть якщо робота комунального підприємства буде прибутковою, то податок з прибутку отримає знову-таки місцевий бюджет. Ігор Палиця прямо вказав, що всі «вершки» у видобутку бурштину «зніме» місцева влада разом з тими підприємцями, яких вона ж сама і вибере.

«Ця компанія («Волиньприродресурс», - ред.) буде мати монопольне право на відведення природних багатств на свій баланс», - сказав він в одному зі своїх інтерв'ю.

Стрибнули вище голови

Активність місцевої влади на ниві монополізації видобутку бурштину не залишилася без уваги правоохоронних органів. Як випливає з матеріалів судів різних інстанцій, розміщених в Єдиному реєстрі судових рішень, Генеральна прокуратура в березні цього року порушила кримінальну справу у зв'язку з порушеннями, які допустили чиновники Держгеонадра при видачі спецдозволів на видобуток бурштину компанії «Волиньприродресурс».

На запит, спрямований виданням «ДС» в Генпрокуратуру, підтвердили, що Департамент з розслідування особливо важливих справ ГПУ веде досудове розслідування по видачі «Волиньприродресурсу» дозволів на право добувати бурштин.

Однак навіть при поверховому погляді на законодавство стає очевидним, що депутати Волинської облради при створенні компанії перевищили свої повноваження. Справа в тому, що бурштин належить до корисних копалин загальнодержавного значення, а стаття 9 Кодексу про надра прямо говорить, що до компетенції обласної влади відноситься «узгодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення та розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин».

Та ж стаття вказує, що облради мають повноваження «надавати надра в користування для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення», до яких бурштин ніяк не відноситься.

Кожен сам за себе

Однак незважаючи на це Ігор Палиця продовжує створювати видимість того, що проект з видобутку бурштину все ще існує. З представниками сільських рад, на території яких планується здійснювати видобуток, вже обговорюється проведення громадських слухань. Але, за словами депутата Волинської облради Віктора Козака, місцеві громади поки не поспішають брати участь в цьому проекті, оскільки хочуть займатися видобутком бурштину самостійно і отримувати від цього доходи прямо у власні бюджети, без сподівань на обіцяні 25% від «Волиньприродресурсу».

«Місцеві громади хочуть створити локальні підприємства, точкові, щоб доходи від їх діяльності йшли в місцеві бюджети», - сказав він.

Віктор Козак уточнив, що сьогодні обласний бюджет ділиться виходячи з політичних симпатій - гроші виділяються тільки туди, де є представники рідної Ігорю Палиці партії «УКРОП». Про це ж раніше говорив і губернатор Володимир Гунчик - за його словами, приклад Волинської облради можуть наслідувати і місцеві громади, створюючи власні підприємства з видобутку бурштину. Як в такій ситуації можна буде проконтролювати прозорість видобутку і чи не стане це просто прикриттям для нелегальних старателів - велике питання.

В цілому все виглядає так – «Волиньприродресурс» був створений для того, щоб дати заробити близьким до Ігоря Палиці фірмам на видобутку бурштину та наповнити обласний бюджет додатковими грошима. Маючи більшість в облраді Палиця зміг би використовувати ці кошти для підвищення лояльності волинських територій до його партії «УКРОП».

Під майбутню здобич «сонячного каменю» лунали щедрі обіцянки місцевим елітам, але в ситуацію втрутилися силовики і поставили хрест на видобутку.

І з огляду на нинішні політичні розклади ніхто не дозволить «УКРОПу» наповнити партійну касу грошима від бурштину (а після втрати ПриватБанку і контролю над «Укртранснафтою» з фінансуванням політичних проектів у бенефіціарів «УКРОПу» є проблеми).

Однак, щоб не втратити залишки свого політичного впливу в регіоні, Ігор Петрович продовжує вдавати, що все нормально, що видобуток ось-ось розпочнеться і Волинь стане другою Швейцарією.


Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Twitter, Google+ та Instagram.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 4
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Не держава, а клоун на клоуні і клоуном поганяє...розганяти це кодло сцаними тряпками
Відповісти
Я от думаю, а що краще не х*ра не робити і хай там полішуки по троху нищать дідовську землю чи все ж таки хай би Палиця в той спосіб який декларує природресурс видобував би і бурштин і мідь і торф. До цього я не чув щоб з києва хоч одне падло з тих високих кабінетів щось пропонувало селам на місцях. Касу кажете партійну буде наповнювати, ну й хай наповнює, один х*ен він знайде де взяти гроші на вибори, а ми й далі будемо жити на рівні африканських бананових республік. Думаю тут можна було б знайти якийсь компроміс, розвиток регіону наповнення бюджетів, в замін на місця в парламенті...
Відповісти
Да посадіть того палицю
Відповісти
Коломойський=Палиця=Київ все сам хоче...БАНДЮКИ всі! Одні копають, а ти жебрак, тупість не копати на болотах і пісках. Дайте людям жити, а з трейдерів податок. Тупість не жити сьогодні! Вас люди поженуть зі своєї землі!
Відповісти