вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  

Слов’янські хроніки, або За що воюють ополченці Донбасу

Слов’янські хроніки, або За що воюють ополченці Донбасу
Від редакції:

Тексти, наведені нижче, ми отримали електронною поштою від нашого журналіста Сергія Шаповала у вівторок, 29 квітня. Йшов четвертий день від того часу, як з Сергієм обірвався зв’язок. Уже пізніше стало відомо, що журналіст перебуває у місті Слов’янську Донецької області, захопленому проросійськими сепаратистами, й не має змоги звідти виїхати. Кілька разів він телефонував рідним і колегам, втім зміст розмови тільки підтверджувати тривожні здогадки: Сергія утримують у Слов’янстку силою.

Зі слів Сергія, нижченаведені тексти він писав у різний час і при перших-ліпших нагодах протягом 25-28 квітня. Чи зміг він описати усе побачене? Чи впливають і як впливають на його роботу нові «господарі» Слов’янська? Питання поки то лишаються відкритими.

Тим не менше ми публікуємо тексти Сергія без змін і скорочень


* * *

Для пересічного українця, який бачить події на Донбаському театрі воєнних дій через призму загальнонаціональних телеканалів, картина виглядає досить зрозумілою. Телеглядач бачить представників офіційної київської влади, які за допомогою активістів Майдану ведуть контр-терористичну операцію проти російських спецслужб та обдурених російськими спецслужбами донеччан.

Власне, приблизно з таким уявленням про ці події я вирушив на Донбас для написання циклу матеріалів про розбіжності у світогляді між мешканцями різних регіонів.

Але знайомство з представниками Донбаського руху опору змінило деякі мої уявлення про мотиви, які спонукали східноукраїнську молодь взяти в руки автомати.

АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ДОНБАС

У Донецьк я прибув 24 квітня, одразу після того, як почув про початок активної фази контртерористичної операції. Їхав з Харкова через епіцентр бойових дій – місто Слов’янськ.

Намагався побачити сліди боїв – та марно. Жодного гелікоптера на обрії, жодного звуку вибуху. Вокзал фронтового міста нічим не нагадував про запеклі бої. Пасажири сідали та покидали потяг, навіть жодного міліціонера на пероні не було.

Про можливість збройного протистояння нагадував хіба блок-пост між Слов’янськом та Донецьком. Його я бачив з вікна потяга. Купа мішків з піском, невідомий обвислий прапор (я не зміг визначити кольори обгорілого полотнища), жодної людини на блок-посту.

* * *

Донецьк також не нагадував прифронтове місто чи столицю воюючої території.

Перші ознаки можливого збройного протистояння я побачив тільки перед будівлею Донецької ОДА. Це нагадувало лайт-версію київського Майдану, помножену на різницю кліматичних умов та сезону. Два кільця барикад навколо адмінбудівлі, шини, колючий дріт та люди в камуфляжі. І багато балаклав.

На відміну від самооборони Євромайдану, яка воліла вдягатися в камуфляж британської та німецької армій, самооборонці Донецької народної республіки (далі – ДНР) носять український «дубок» та «стєкляшку».

Євромайдан майорів синьожовтими прапорами під пильним поглядом Юлії Тимошенко, яка контролювала процес з висоти залізної «йолкі».

Натомість донецькі самооборонці стоять під чорно-синьо-червоними прапорами ДНР та російськими триколорами.

З футболок та плакатів на мітингувалиьників дивиться чорно-білий Павло Губарєв – ідейний лідер прихильників федералізації та (на їхню думку) політв’язень.

ШПІОНОМАНІЯ І «ПРАВИЙ СЕКТОР»

Йду до агітаційних наметів. Тут їх декілька видів. Червоні – комуністичні, зелений – Народного Ополочення Донбасу. Є й намети без «розпізнавальних знаків».

В Донецькій ОДА мене зустріли досить прохолодно. Командир на псевдо «Ведмідь» довго зі мною бесіду бесідував, мабуть підозрюючи в мені оперативного співробітника СБУ. Не переконало його і моє журналістське посвідчення.

Тут варто зазначити, що прихильники федералізації досить скептично ставляться до роботи українських медійників, підозрюючи їх у ангажованості. Толерують тут тільки російські ЗМІ.

Зрештою, «Ведмедя» у щирості моїх слів переконали наведені матеріали зі сторінок «ВолиньPost’у». «Цікаво пишеш. Але не зовсім правду», - зауважив він.

Після недовгої дискусії про об’єктивність журналістської роботи, про право журналіста на оціночні судження та перебіг поточної інформаційної війни, «Ведмідь» запропонував мені написати цикл матеріалів про життя ополчення ДНР.

* * *

Наступного дня – у п’ятницю, 25 квітня – в компанії п’ятьох волонтерів Народного Ополчення Донбасу я виїхав у Слов’янськ, чи, як тут вимовляють – СлАвінск.

Слов’янськ – це типове донбаське містечко, розташоване на північ від Донецька. Стратегічним у військовому плані його зробило зручне географічне становище. Той, хто контролює місто, зможе контролювати і залізничну колію на відтинку Донецьк-Харків.

Містечко знаходиться серед густих лісів, що дозволяє ефективно налагодити оборону, і створює певні труднощі для нападників.

Сили, що обороняють Слов’янськ, репрезентовані переважно місцевим населенням. Попри популярність в інтернеті фотографій бійців у новеньких цифрових камуфляжах більшість оборонців вдягнені в цивільне, і не виглядають досвідченими бойовиками.

Всіх приїжджих у місто обов’язково зустрічають ополченці, що контролюють всі під’їзди до населеного пункту за допомогою блок-постів. Типовий блокпост виглядає, як невеличкий насип з будівельних мішків, наповнених піском. Вгорі обов’язково майорить прапор ДНР.

Коли ми в’їжджали зі сторони Донецька, на жодному блок-пості я не побачив зброї в руках ополченців. Втім, її могли заховати серед мішків, аби не справляти враження самооборонців-радикалів, й заодно не «світити» перед міліціонерами нелегальні автомати.

Як обмовився у приватній розмові один само оборонець – більшість зброї, яку вони використовують – дуже зношена. Такі «поюзані» автомати взяли під час штурму управлінь міліції та осередків СБУ.

* * *

За моїми спостереженнями всіх самооборонців ДНР можна розділити на кілька умовних категорій.

Спрацьовані дядьки старшого віку. Колишні шахтарі та робітники з вигорілими під яскравим донбаським сонцем очами. Вони курять дешеві цигарки, часто вдягнені у робочі однострої і не виглядають не то що небезпечними бійцями, а й навіть хорошими бігунами.

Молоді хлопці 18-30 років. Найбільш екзотична та яскраво вдягнена категорія ополченців. Молодики ще не награлися у «войнушку» і намагаються виглядати досвідченими бойовиками. Різноманітні види камуфляжів, балаклави, шийні хустинки, пов’язки та шеврони. Для цих хлопців війна – це велика пригода, щось на кшталт спортивного змагання. Такі ополченці хизуються зброєю, і вочевидь отримують задоволення від власного яскравого та брутального іміджу.

Козаки. Ці вояки вдягнені в фантастичну суміш сучасного однострою, білогвардійських шевронів та елементів традиційного донсько-кубанського одягу. Більшість з них мають довгі вуса або бороди. Чи є в них оселедці важко сказати, адже вони носять не компактні фуражки а пишні папахи та кубанки.

Колишні «афганці» зазвичай вдягнені в камуфляж-піщанку та національні пуштунські капелюхи.

Серед ополченців зустрічаються дуже крупні чоловіки в сірому урбан-камуфляжі. Це, очевидно, колишні бійці спецпідрозділу «Беркут».

Є майже випадкові люди, які приїздять підтримати опір на декілька днів. Багато таких романтиків серед членів організації «Оплот».

* * *

Хоча всі мої співрозмовники категорично заперечують присутність громадян Російської Федерації серед ополченців Донбасу - повірити у це важко. Серед ополченців дійсно багато людей з яскравим російським акцентом. Але на всі мої запитання вони показували документи з кримською або донбаською пропискою.

Серед ополченців відчувається певний пієтет перед російською армією. На оборонцях Донбасу – взірці камуфляжів, характерні для героїв російських військових серіалів про Чечню і не зустрічаються на інших теренах України. Це може бути «кавунний» камуфляж, російська або радянська «берізка», популярний російський камуфляж «Горка». Один з бійців був в новенькому російському піксельному камуфляжі характерному для бійців російського підрозділу «Вітязь». Ці хлопці з Донбасу, але їхній вигляд свідчить про те, що вони знаходяться під впливом російського інформаційного поля.

Якщо порівнювати ополчення Донбасу та легендарних «зелених чоловічків» з Криму, можна помітити, що ополченці тримають зброю як недосвідчені бійці. Натомість спецпризначенці ГРУ, які в лютому-березні цього року висадились в Криму, виглядали добре натренованими бійцями, що могли тримати тяжкі автомати та кулемети одними пальцями рук протягом багатьох годин.

«Зелені чоловічки» тримали зброю добре завченими однотипними прийомами. Натомість ополченці носять автомати, хто як хоче. Іноді ця недосвідченість може бути небезпечною для самих волонтерів. Хоча самі ополченці і заперечують подібні факти, але за моєю інформацією серед прихильників федералізації були декілька випадків самострілів, викликаних браком досвіду.

Як розповів мені один ополченець, з Донецька приїздять настільки «досвідчені» бійці, які не вміють зняти автомат Калашнікова з запобіжника. Таким «коммандос» доводиться влаштовувати термінові військові вишколи.

Сильними сторонами оборони Донбасу є сильна мотивація до боротьби, знання складного рельєфу промислової зони. Економічна ситуація в найбільш населеній області України – Донбасі, масове безробіття та притаманний донеччанам правовий нігілізм є родючим грунтом, на якому виростатимуть майбутні бійці ополчення ДНР, та його позасистемні лідери.

* * *

У Слов’янськ ми прибули 25-го, в післяобідній час. Кілька годин я витратив на те, щоб отримати певну акредитацію та супровід. Справа в тому, що керівництво самооборони ставиться з недовірою до роботи українських журналістів, небезпідставно підозрюючи їх у симпатіях до Євромайдану. Тож мені довелося пройти певний цикл співбесід, допитів та перевірок з боку місцевого СБ.

Ніякої ворожості від рядових самооборонців я не відчув. Навпаки: вони дуже зацікавились особою журналіста із Західної України – розпитували, просили прокоментувати останні події.

Так абсолютна більшість цих хлопців просили мене прокоментувати якісь відеоролики на Youtube і соцмережі «ВКонтакте». До прикладу - ролик сумнівної достовірності, на якому невідомі хлопці, які називають себе активістами «Правого сектору», перерізають горлянку правоохоронцю на очах його дружини.

Як на мене, такі ролики – інструментом інформаційної війни.

* * *

Взагалі, «Правий сектор» для ополченців є універсальною страшилкою. В своїх коментарях вони не роблять різниці між спецпризначенцями СБУ, Нацгвардією, сформованою з бійців самооборони Євромайдану та регулярними військовими частинами.

«Вони всі для нас – «Правий сектор», - пояснив правила ДНРівської міліарної термінології боєць ополчення на псевдо «Патріот».

Справжню лють у них викликають розповіді про катування і мордування, які начебто застосовували «правосекторівці» до полонених.

Також прості самооборонці ненавидять Коломойського, який назначив нагороду в 10 000 доларів за голову «москаля». Дивно, але більшість з них від мене вперше почули про бізнес Коломойського, і про те, що він є власником «ПриватБанку».

Вони не можуть пригадати прізвища Ірини Фаріон, але всі знають, що в партії ВО «Свобода» є така злобна галичанка, яка з трибуни Верховної Ради закликала вбивати всіх російськомовних. Жоден не згадав прізвище Геннадія Балашова, але знають, що в Києві є такий бізнесюк, який зі сцени Майдану закликав стріляти в голову всім росіянам.

* * *

Справжнім відкриттям для мене стало те, що всі ці хлопці ненавидять Партію регіонів та зневажають Віктора Януковича. Попри популярну на всій території України гіпотезу, що за прихильниками федералізації стоять «недобиті регіонали» всі ці бійці цілком свідомі того, що і Добкін, і Коновалюк, і Царьов, і Левченко, й інші фігури, які намагаються репрезентувати Південий Схід насправді хочуть за рахунок цього знову повернутися у велику політику. На сьогодні Партія регіонів дуже непопулярна на Донбасі.

Як розповів один з ополченців, після штурму і захоплення Донецької ОДА вони зіткнулися зі справжнім паломництвом чиновників-регіоналів, які намагалися під приводом виносу особистих речей вкрасти папки з документами на земельні ділянки та жорсткі диски з робочих комп’ютерів. Після відновлення знищених файлів «ополченці» зрозуміли таке пристрасне бажання чиновників: на дисках були подробиці їх робочого та особистого життя, де було багато алкоголю, розпусти та гулянок.

Всі ополченці розуміють, що в їхній ситуації Партія регіонів є контрреволюційною силою. (якщо вважати події на Донбасі революцією).

Сергій ШАПОВАЛ
Луцьк-Донецьк-Слов’янськ

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Twitter, Google+ та Instagram.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 41
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
То він не заручник і спасати його вже не потрібно?
Відповісти
ти думаєш, що коли невідомо де знаходиься людина, то не треба їй надати допомогу і захист?
Відповісти
І заради оцього "гострого" матеріалу стільки істерики?
Відповісти
думаю, що матеріал "вичитаний" перед тим, як потрапити в редакцію. та й відповіді на питання, заявлене в заголовку - нема
Відповісти
Назва матеріалу передбачає відповіді на це питання в наступних частинах. Щодо вичитаний, скажу відверто, цей матеріал написаний абсолютно без тиску, в чому Ви можете переконатися перечитавши мої попередні матеріали, наприклад "Останній бій волинської сотні", або "Хто і від кого охороняє Євромайдан". Єдине що я тут зробив маленьку внутрішню цензуру, не використав терміни "колоради" та "сепаратисти", аби не ображати людей які ризикують своїм життям для того, щоб я мав матеріали для своєї публікації. Перебіг воєних дій не дають мені можливості написати імена, подробиці пейзажу і рел"єфу. Але після припинення бойових дій я з задоволенням розкажу вам різні пікантні подробиці, адже саме це Ви від мене чекаєте.
Відповісти
навряд чи це його авторства, або під тиском пише, або просто підписує ахінею тих терористів, речення як з гуглтранслейта .."бесіду бесідував" хто так говорить чи тим більше пише
Відповісти
Андрію, мені дуже приємно в Вас бачити такого уважного знавця мого стилю та лексикону, але змушений заперечити. Це мій матеріал, єдина, досить екзотична для Вас подробиця - з середини це бачиться зовсім інакше ніж з Луцька. Телевізор також не передає всього, що тут відбувається. Коли я повернуся до Луцька то планую влаштувати невеличку пресуху де розкажу про різні цікаві штуки які я побачив у Слов"янську та Донецьку.
Відповісти
Ви спочатку поверніться до Луцька... а тоді.. піарщик! тут вас вже ледь не в міжніродний розшук подали, а ви собі статті строчите!!! Як може людина, яка перебуває в полоні, писати і надсилати якісь матеріали! ???
Відповісти
Шановний, Анініме, я дякую що Ви так щиро бажаєте мені повернутися. Мені було б приємно дізнатися, хто це такий хоробрий обсірає мене в анонімних коментарях, щоб я міг начистити тобі пику.
Відповісти
Сергію, навіть не розраховуйте на те, щоб начистити йому пику. Бо ці аноніми, як правило, дуже убогі та нездорові люди. Не має там кому там її чистити. Тому просто не тратьте на них свій час. Відписуйте нормальним людям.
Відповісти
вряд ли. источник, которому я верю, в целом пишет то же самое.
Відповісти
Не покидает ощущение,что статья написана под диктовку.Читателю как 25й кадр вдалбливается в голову,что там не террористы, а ополченцы где это слово повторяется очень часто.
Відповісти
До тебе можна приїхати, побути з тобою, хоча б день.
Відповісти
До мене краще зараз не їхати, бо ситуація наразі дуже динамічна і постійно міняється. Я зараз готую матеріал по нічних подіях у Слов"янську і по вчорашніх подіях у Донецьку.
Відповісти
Неожиданно адекватная статья.
Відповісти
А чего ж ты родной не возвращаешся домой. Родные ведь волнуются. Приедь на денек а потом сразу обратно на фронт. Не такие большие деньги.
Відповісти
Спасибо автору, и надеюсь все это действительно правда. Потому что надоело промывание мозгов в исполнении явно заангажированых 1+1. Ждем продолжения.
Відповісти
Взагалі доволі інформативно і цікаво написано. Зважаючи на те, що інформації зі Слов"янська майже нема... Якби знати, що Сергію точно нічого не зарожує, то можна було би бути й спокійними і чекати нових матеріалів. Тримайся, Сергію!
Відповісти
приятно читать статью без штампов и пропогандистских клише.
Відповісти
Сергей, неужели Вам глаза святой водой помазали в Святогорской Успенской лавре?))
Відповісти
Ха-ха-ха!!! Олександре!!! Ви ж комуніст, а вірите в старорежимні байки!!! Невже закінчилася підписка на журнал "Безбожнік"?
Відповісти
Я в большом недоумении...Это действительно Вы? Вам сделали вивисекцию мозга, что пришли к такому заключению?
Відповісти
НОВИНИ від ТУРЧІНОВА 02.05.2014--- МВФ прогнозує падіння ВВП України цього року на 5% при інфляції - 16%.Державний борг, за прогнозами фонду, зросте до 57% ВВП, валовий зовнішній борг – до рівня трохи нижчого за 100% ВВП під впливом девальвації гривні і залучення нових запозичень.Згідно з рішенням, з 1 травня 2014 року в Україні підвищується мінімальний тариф на природний газ для потреб населення на 51,1%.з 1 травня 2015 року тариф на газ підвищитися на 40%; з 1 травня 2016 р. - на 20%; з 1 травня 2017 р. - на 20%.
Відповісти
"... з середини це бачиться зовсім інакше ніж з Луцька"...
Интересно, такой выдержанный, неангажированный материал - это действительно стремление автора к объективности или просто хитрая уловка, чтобы притупить бдительнось "сепаратистов"? И потом, "з Луцька", будет привычный гон на "колорадов"? Поживем-увидим...

Відповісти
как русским безопасно в росси)
скоро это буде и в крыму.

http://fishki.net/1265816-volgogradca-osudili-za-vystrel-v-bandita-s-nozhom.html
Відповісти
я 15 років їздила в ті краї .Я З ВАМИ ПОВНІСЮ ПОГОДЖУЮСЬ !!! Все ви написали ВІРНО!!!
Я знаю одне ДУЖЕ ВАЖКО ПІДНЯТИ ТИХ РОБОТНИКІВ,а зупинити практично не можливо .В мене одне питання на яке я не від кого не чую відповіді .ЧОМУ ЗЕЛЕНІ ЧОЛОВІЧКИ НЕ ЇДУТЬ НА ЗАХІД нашої країни ,а.їдуть на ДОНБАС????( даю зразу відповідь бо ВОНИ ТАМ МАЮТЬ ВЕЛИКУ ПІДТРИМКУ !!!ЛЮДИ ТАМ ХОЧУТЬ !!!! ПРАЦЮВАТИ ТА НЕ ЗНАЮТЬ що таке кордон .горілка та цигарки ( що день тебе нема дома а потім ти привезеш 50 дол ,або поїдиш підмиєш когось подивишся за кимось ,а твої батьки будуть тут жити за 100 дол в МІСЯЦЬ ( ЦЕ ЗА ЖИТЛО ЗАПЛАТИ ,ЗА ЛІКИ ТА МОЖЕ ВДАСТЬСЯ ПРОХАРЧУВТИСЯ )і діти сиротами бігають!!! Це наше життя на заході.ВСЕ СТОЇТЬ ,зарплати МІЗЕР ( це добре якщо ще платять.а є так що і не платять .))) ВСЕ ДОБРЕ!!!МИ ІДЕМО В ЕВРОСОЮЗ!!!!
Відповісти
робота дурнів любить
Відповісти
що бачив то писав. пасажира прокатали красиво
Відповісти
А что надо делать? кто такой Артем М -кий?
Відповісти
Ей, Шаповал, куди пропав? У Слов"янську якраз гаряче, твої повідолення "з фронту" були б тут дуже доречними. Тим більше, що повідомиш ти явно цікавіше і більше, аніж прес-служби міліції і армії.

Чекаємо нових репортажів!!!
Відповісти
Сижу в бункері, бо тут стріляють, і не усюди є мережа. Як тільки зможу відписати, то скину наступний матеріал.
Відповісти
А коментарі пишеш, через космічний звязок? ))))
Відповісти
Дуже дивний. журналіст С.Шаповал. ?! І коментарі його дууууже дивні
Відповісти
сергію, оскільки ти у Словянську, прошу у наступному матеріалі дати відповіді на таке питання:

Чи бачив ти донбаську чи кримську прописку у людей, які носять із собою переності зенітно-ракетні комплекси (якими, зокрема, "ополченці" збили українські вертольоти). Хто вони - молодики-романтики, спрацьовані шахтарі чи козаки? Моя версія - шахтарі, ПЗРК в користуванні нагадує відбійний молоток, не важко було перевчитися).
Відповісти
Правда яку ховають від людей! http://www.from-ua.com/politics/efc6b1e8841cf.html
(+18) http://vvv-ig.livejournal.com/690116.html
Відповісти
Цікаво, що автор постійно коментує пости читачів, хоча раніше такого за ним не спостерігалось. Крім того, журналіст досить безграмотно пише, що наштовхує на думку про написання матеріалів та постів іншою людиною (професіонал в будь-яких умовах буде слідкувати за такими речами, це вже в підсвідомості). Я дуже сумніваюсь щодо належності памфлету заявленому автору або ж, в іншому випадку, мені прикро за Сергія, оскільки правопис жахливий.
Відповісти
Якщо це насправді С.Шаповал - то хочаб якісь свої світлини опублікуйте з Словянська, он Кернес як тільки до тями прийшов після поранення, так одразу фото опублікував, щоб не було якихось домислів. Як на мене - то всі матеріали і коменти від його імені фейк, а з Сергійом біда. Будемо сподіватись на гарні новини про долю С.Шаповала.
Відповісти
я не вірю, що це Шаповал... текст не зовсім його, а коментарі - зовсім не його
Якщо я помиляюся - значить я помилялася до часу його поїздки на Схід
Відповісти
После заявления Киева о намерении продолжать карательную операцию жители Донецкой и Луганской областей решили провести голосование о статусе своих регионов в ранее намеченный срок — 11 мая

Відповісти
Слава Україні, дорогі Українці!
В цей момент, коли в реальному житті Росія нападає на Україну, на її територіальну цілісність, вона насмілилась атакувати і інтернет версію нашої неньки!!! Реєструйся за посиланням:

http://www.erepublik.com/en/referrer/B+O+P+O+H

стань патріотом України та відбий ворожу атаку!

Це не тільки гра, адже в ній присутня інтернаціональна складова. Своїми діями Росія хоче зганьбити українську націю на теренах інтернет простору.
Це не тільки гра, адже в ній присутня інтернаціональна складова. В грі Ви зможете знайти нових друзів не лише в Україні, але й поза її межами.
Пам’ятай, ти потрібен Україні!! Захисти честь і славу своєї батьківщини!!

(залишайся в грі деякий час, і тебе знайдуть та допоможуть)
Відповісти
Київська фашистька хунта ,причипила до донецьких повстанців ярлик- терористів.
Відповісти
Останні статті
Škoda, що не моя… ТЕСТ-ДРАЙВ
12 травень, 2014, 10:20
Слов’янські хроніки, або За що воюють ополченці Донбасу
30 квітень, 2014, 11:54