вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  
Додати запис

Громадська думка - перемога чи поразка?

Підсумки громадських обговорень з приводу ТОВ Кроноспан УА.

Перш ніж перейти до аналітичної інформації, хочу підкреслити надзвичайну байдужість громади, депутатів, до такого роду обговорень. І не дивно. Нас на протязі життя навчили дивитися телевізор, читати газети і щиро вірити, що наші чиновники вирішують проблеми з користю для нас. Прикро зазначати, але е-декларації показали зовсім зворотню сторону медалі - вони вдало використовують законодавство для відстоювання власних інтересів.

Нам нав’язали, що думка громади нічого не вирішує і не варто витрачати власний час для таких заходів. Ми ладні писати в інтернеті, читати огидні коментарі анонімів, витрачаючи цінний час, але коли потрібно діяти - не знаходимо цього часу.

В 2013-2014 роках проблемою Кроноспану зайнявся Павлюк Володимир, який зробив добрий резонанс в суспільстві і змусив підприємство задуматися над проблемою, яку воно створило для екології регіону. Було офіційно встановлено, що фільтри відсутні, бо підприємство не перевищує дозволених норм, хоча рівень забруднення був на межі ГДК: 1.08.2013р. вул. Панасівська 38 рівень формальдегіду 0,034мг/м3 при допустимій 0,035мг/м3 (ГДК максимальна разова).

В 2015 році підприємство робить реконструкцію на виробництві, щоб збільшити потужність виробництва з 350тис. м3 до 450 тис. м3 тирсоплити, встановлює нову лінію і систему фільтрування повітря, хоча комплексна державна експертиза проекту від 2005р була позитивна на 750тис. м3.

Так чому підприємство встановило сучасну лінію, а не нарощувало потужність на старій?
Я думаю, що фактор страху перед громадою дав поштовх підприємству оновити лінії на більш сучасні.

11.11.2016 відбулися громадські обговорення з приводу надання дозволу на шкідливі викиди підприємству ТОВ Кроноспан УА. Ті, хто мав відстоювати інтереси громади, розмістили аж одну незначну публікацію в газеті «Наше місто» від 3 листопада та на сайті міської ради, хоча закон каже, що за місяць потрібно повідомляти громаду через газети, телебачення, інтернет, на офіційних сайтах. Тобто міська рада зробила максимум, щоб громада не знала про громадські обговорення та і на самих обговореннях не були присутні голова та перший заступник.

В статуті територіальної громади міста Нововолинськ стаття 54 «Громадські слухання відкриває і веде міський голова, заступники міського голови».

Підприємство організувало доставку своїх представників, які дуже переживали за свої робочі місця і складали видиму більшість присутніх. Особливо це чітко було помітно, коли окремі представники підприємства пробували насміхатися над мешканцями міста, які доносили проблеми, що виникли з початком роботи підприємства.

У голосуванні брали участь представники, які не є членами Нововолинської територіальної громади та мешканцями навколишніх сіл. На відео чітко видно, як голосують запрошені Кроноспаном доповідачі-експерти з інших міст. Це стало можливе тому, що не проводилася реєстрація учасників ГО за паспортами з врахуванням місця проживання особи. Це все повинен був провести організатор ГО в даному випадку міська рада.

Чому так відбулося?

- Страх перед громадою! Згідно законодавства, громада сама вирішує з чим їй миритися, а від чого відмовитися. Виконавча влада зобов’язана дослухатися до думки громади і прийняти відповідні міри.

Підсумок громадських обговорень (ГО).

На ГО прийшло біля 20 небайдужих мешканців міста та навколишніх сіл, Дігтіів, Бужанка, значна більшість представників підприємства, від виконкому я помітив лише третього заступника Громика Олександра, «аж» три депутати міської ради з 34.

На початку ГО була змістовна презентація нового проекту підприємства. Дуже важливо було чути, що на новій лінії встановлена фільтрація і очистка повітря від пилу та формальдегіду , сучасний підхід дозволив зменшити більш ніж в два рази концентрацію формальдегіду. Дані замірів санстанції за 2016р підтвердили ефективність роботи фільтрів (див фотокопії документів).

Дим, який ми всі спостерігаємо, це лише пара, яка утворюється в процесі сушіння деревини і містить незначний вміст пилу та природній рівень формальдегіду, який міститься в деревині . В 2019р буде додатково встановлений фільтр для фільтрування і цих викидів з коефіцієнтом 99.99%.

Коли перейшли до запитань та відповідей, ситуація стала більш напруженою. Мешканці вул. Панасівська скаржилися на здоров’я та не приємний запах в повітрі, вони пропонували викупити, обміняти їхнє житло на житло в іншому районі, на жаль, їхні пропозиції залишилися без коментарів керівника.

В мене (Бабійчук Борис) було питання до фірми, яка проводила екологічну експертизу. Готуючись до ГО я написав депутатські звернення до управління екології, підприємства, санепідемстанції, міської ради, для того щоб зібрати максимум даних про якість атмосферного повітря в житловій зоні та законності дій підприємства. Я так і не виявив показників, які б об’єктивно характеризували реальний стан повітря в житловій зоні. Один із принципів екологічної експертизи є «гарантування безпечного для життя та здоров’я людей навколишнього природного середовища».

Фірма, яка проводила експертизу, повинна була дослідити якість повітря в даній житловій зоні (ГДК середньодобову), виявити речовини, які мають ефект сумації біологічної дії з формальдегідом і в розрізі існуючої якості повітря, повинні робити відповідні висновки. На жаль, відповіді я так і не отримав, тому що таких замірів ніхто не проводив.

Піднімалося питання, що якість повітря в даному промисловому районі залежить не лише від ТОВ Кроноспан УА, але й від Ливарного заводу, Гофротари, асфальтного заводу, СМП ,БРВ, підприємств, які знаходяться на території «ОСНАСТКА» і в цьому є провина влади, яка допустила таке скупчення підприємств поблизу житлових масивів.

Під час ГО лунали пропозиції:

- Мешканець вул. Панасівська: Засадити захисний вал зеленими насадженнями, викупити його будинок.
- Зелінський (мешканець вул. Панасівська) : скаржився на різке погіршення стану здоров’я.
- Соловйов Руслан (депутат Нововолинської міської ради): Звернутися до керівництва корпорації Кроноспан, щоб фільтр ефективної дії 99.99% встановити з 2017р зважаючи на близькість населеного пункту.
- Семенюк Сергій (депутат Нововолинської міської ради): Врахувати думку людей а то радикально налаштовані активісти будуть ходити сутками по пішохідному переході і не будуть пускати фур на підприємство.
- Климович Леонід (депутат Нововолинської міської ради): встановити інформаційну панель з вмістом концентрації формальдегіду на зразок часів, які інформували рівень радіації.
- Бабійчук Борис (депутат Волинської обласної ради): встановити стаціонарний пост спостережень за забрудненням атмосферного повітря на зразок «ПОСТ-2», який дозволить виявляти забруднюючі речовини в повітрі цілодобово і дозволить встановити, хто саме робить емісію цих забруднень.
- Бабійчук Оксана (мешканець), Лазаренко Володимир (депутат Зарічнянської сільської ради) : робити заміри ГДК формальдегіду середньодобові в житловій зоні чотири рази на рік і розміщувати їх на сайті ТОВ Кроноспан УА.

Під час голосування за рішення, яке погоджували на ГО, я (Бабійчук Борис) вніс третій пункт, який зобов’язує Виконавчий комітет Нововолинської міської ради дослідити питання можливості встановити стаціонарний пост спостережень за забрудненням атмосферного повітря в районі дев’ятиповерхового будинку на вул. Луцькій.

Зрештою, рішення прийняли одноголосно з всіма зауваженнями та поправками. Протокол ГО буде надісланий до Волинського управління екології та природніх ресурсів зі всіма пропозиціями.

Після ГО обговорення в інтернеті набуло дуже великої активності. Шкода, що більшість цих анонімних експертів не було на ГО, а зараз знову з людей роблять «вату», щоб люди заплуталися і зневірилися.

З цим можна боротися. Нашим ЗМІ потрібно допусти до коментування лиш авторизованих через соц. мережі користувачів (популярні топ видання вже давно ввели таке правило), тоді кожен читач зможе проаналізувати на адекватність співбесідника переглянувши його профіль. Але це вже інша історія.

Також хочу проінформувати громаду, всі хто не задоволений якістю атмосферного повітря повинен писати скаргу в Нововолинський міськрайонний відділ ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» (санстанція), яке зобов’язане реагувати і робити заміри на вимогу.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Завантаження...
Коментарі 2
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Це, шановний, про що? Може би ви якось це у вступі пояснили. Чи ви просто випускник луцької журналістики?
Відповісти
А чого так безграмотно написано? Хіба редакція не править тексти?
Відповісти