Чат з генеральним консулом Польщі у Луцьку

08 листопад, 2013, 11:00
Чат з генеральним консулом Польщі у Луцьку
Генеральний консул Польщі у Луцьку Беата Бживчи 8 листопада спілкувалася із читачами інтернет-видання ВолиньPost.

Як відомо, Беата Бживчи очолила Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку цьогоріч у травні.

frutella Пані Беато,яким чином можна потрапити до Вас на співбесіду щодо працевлаштування у Генеральне Консульство Польщі у Луцьку?

Люди, які зацікавлені працевлаштуванням, можуть подати своє резюме через інформаційне віконце. І ми зустрічаємося з відібраними кандидатами, які підтвердять знання польської мови. І у випадку наявності вакансій запропонуємо працевлаштування. А ще під час набору ми інформуємо кандидатів про посадові обов’язки.

Wola Пані консул, що в Україні Вас найбільше приємно дивує, а що - найбільше розчаровує. Чи були у Вас стереотипні уявлення про Україну, які не підтвердилися

Я завжди знала, що українці подібні до поляків, вони є щирими і відкритими людьми. І тут, під час контактів на Волині, це власне і підтвердилося. Оскільки це таке перше більш тривале перебування в Україні, тому я навіть не мала такого свого попереднього бачення з інших міст України. Натомість серед поляків побутує переконання про вроду українських жінок. І це є правда. Жінки тут одягаються елегантно, мають гарні аксесуари до вбрання. На щастя, поки що нічого такого не трапилося тут, щоб я могла розчаруватися.

vitaliy struk Скажіть будь ласка, чому для людей які поколіннями жили на території Польщі,я говорю зараз про Лемків,не має ніяких пом'якшень у перетині кордону і перебування на їхній історичній Батьківщині? Більшість з них навіть не можуть поїхати доглянути могили своїх родичів, які там залишилися. Навіть родичі тих що воювали за польський народ і отримали інвалідність на цій війні (також пенсію від РП) не можуть отримати карти поляка по причині тій, що він помер вже на Україні, хоча все життя жив і служив на благо Польщі.

Наразі ми маємо обов’язковий візовий режим з Україною. І скоріш за все протягом найближчого року це не зміниться.

Натомість угода про спрощений перетин кордону, поправки до якої набрали чинності у липні цього року, спростила спосіб оформлення віз, наприклад, з метою відвідування цвинтарів.

Польща з огляду на дуже велику кількість виданих віз мусить користуватися послугами візових центрів, які, по суті, працюють окремо від консульств. А це, наскільки мені відомо, створює для певних осіб певні перешкоди під час оформлення віз. Тому що візові центри стягують кошти за свої послуги.

Навіть якщо віза безкоштовна, то заявник мусить внести додаткову оплату. Існує також можливість подачі візових анкет безпосередньо у консульстві. Для цього необхідно зареєструвати анкету на сайті консульства.

Якщо ж йдеться про Карту Поляка, то вона надається особам, які доведуть або своє польське походження, або тим, хто протягом щонайменше трьох років працюють, як правило, у сфері популяризації польської культури, мови.

Юрій Ричук На ВолиньPost невдовзі стартує рубрика, де відомі у Луцьку люди розповідатимуть про свої "непрофесійні" смаки - уподобання у книгах, музиці і кіно. По-перше, запрошую вас до участі у цій рубриці, а по друге - для "затравки" - запитаю: які книги найчастіше читаєте, яку музику любите слухати і які фільми дивитися.

Дуже люблю читати біографічні та історичні книги. Не мала нагоди читати якусь українську книжку, читаю переважно польську і англомовну літературу. Іноді звертаюся до класичної літератури.

Щодо музики, то люблю класичну.

З фільмами найбільше проблем, бо останнім часом нема коли переглядати. Зараз не маю широкого доступу до новинок польського кінематографу, тому при нагоді охоче переглядаю фільми на DVD. Я б хотіла запропонувати українським глядачам сучасне польське кіно.

сусід Добрий ранок. В грудні минулого року я отримав депортацію на півроку до червня 2013року від прикордоників на автопереході "Дорохуськ-Ягодин", за те що перебував довше на три дні ніж у мене було дозволено по візі. У липні цього року я подав документи на отримання візи і мені було відмовлено. Вчора я знову подав документи на отримання візи чи відмовлять мені знову, чи існує якась окрема процедура отримання візи для тих хто мав депортацію?

Дані особи, яка отримує заборону на в’їзд до Польщі з огляду на порушення візового режиму, вносяться до реєстру осіб, перебування яких є небажаним на території Польщі протягом конкретного періоду. Доступ до цієї інформації має консул, який розглядає візову анкету. Може так статися, що ці дані після закінчення періоду заборони в’їзду, не були усунуті з цього реєстру. І тоді ця особа має право вимагати усунення цих даних з такого собі «чорного списку». Така заява подається до Комітету у справах іноземців у Варшаві. Поки дані не будуть усунені зі списку, консул не має можливості надати візу.

stacie007 Я володію інформацією, що Луцьке консульство проводить співбесіди, екзамен для поступання у ВУЗи Польщи. Підскажіть як і де можна записатись нп цю співбесіду?

Ці екзамени організовуються виключно для осіб, які мають польське походження або Карту Поляка. Щороку готуються нові правила проведення цих екзаменів, які ми отримуємо взимку. Як правило, у квітні абітурієнти подають документи, а в травні відбуваються триденні екзамени. Це екзамен з польської мови, екзамен з профілюючого предмету, обраного абітурієнтом, а також кваліфікаційна співбесіда з комісією. На загальних підставах остаточне рішення про вступ приймається конкретним навчальним закладом. Якщо ж абітурієнти обирають творчу спеціалізацію, то кінцеве рішення про зарахування до вузу приймається Міністром культури.

Тетяна Грішина Чи легко бути жінкою-дипломатом? Ви не відчуваєте упередженого ставлення?

В окремих країнах світу жінка-дипломат дійсно є чомось особливим. Напевно, це виникає через певні стереотипи, які там панують. У польській дипломатії це не є чимось винятковим. Оскільки посади міністрів закордонних справ займали, як правило, чоловіки, то у новітній історії останніх десятиліть ми мали жінку-міністра. Є кілька жінок, які займають посади послів Республіки Польща, а також директорів інститутів польської культури, та і власне консулів. Я не відчула якось дискомфорту у ставлені інших людей до мене. Іноді так складається, що жінка мусить боротися за своє місце у світі й змушена доводити, що на своїй посаді буде не гіршою за чоловіка. Часто ця проблема жінки-керівника не вбачається самою жінкою, але цей стереотип породжується із чоловічого оточення. До речі, вчора на святкуванні Дня Незалежносіт Польщі і 10-річчя консультва я почула такий жарт, що перший консул в Луцьку був «польський», другий – «європейський», третій був недовго, а четвертий – жінка :-)

Мирослав Ватащук Пані Беато, ще раз вітаю вас із річницею консульства! Донині більшість, із ким я знайомий, найкращим генеральним консулом вважають Войцеха Галонзку. Він українською володів краще, аніж більшість лучан. Галонзка часто з дружиною гуляв центральним парком у Луцьку і спілкувався із пересічними мешканцями міста. З тих пір жоден генеральний консул не вважав гідним себе вивчати українську мову. А чи вивчаєте українську мову ви? Чи, може, уже вивчили? Дякую!

Дякую за вітання! Я не уявляю собі, що, працючи тут, можна хоча б не спробувати навчитися розмовляти українською. Вже протягом місяця я регулярно займаюся з викладачем. На цих заняттях виявляється, що часто та мова, яку я чую на вулицях, не є насправді літературною. А це створює додаткові складнощі у вивченні мови. До слова, Томаш Янік теж дуже добре розмовляв українською.

VSC. Добрий день, пані Беата. На протязі багатьох років жителі Луцька знали, що відкриття Шенгенської візи в польському консульству завжди можливо "порішати" через посередників за певну суму. Чи відома Вам це і як Ви плануєте викорінювати це ганебне явище. З повагою.

Нам відома ця проблема. Однак вирішення цієї проблеми не залежить від консульства. Це серйозна справа, яку повинні контролювати також і правоохоронні органи, і місцева влада. Мені видається, що сьогодні настільки спрощений обов’язковий перелік документів для оформлення візи, що особи, які клопочуться про візу, насправді не потребують допомоги посередників і можуть самостійно підготувати всі документи. Послугами цих нелегальних посередників користуються насамперед люди, які або недостатньо поінформовані, або ж намагаються щось приховати. З метою ще більш спрощеного отримання віз для громадян України Польщею було запроваджено так звану шопінг-візу, яка отримується на підставі лише заяви, що особа їде на закупи. І при цьому не потрібно більше ніяких додаткових документів. Факт використання першої шопінг-візи повинні підтвердити рахунки з торгових закладів, оригінали яких при наступному оформленні візи потрібно надати в консульство. Ця віза є шенгенською і дозволяє виїжджати в інші країни Шенгенської зони.

Olha Buzuluk Вчора Ви організували і провели чудовий вечір, на якому панувала дуже дружня атмосфера, за що дякую. Запитання такі: 1. Якими національними й ментальними рисами поляків Ви пишаєтесь? 2. Як часто буваєте на малій Батьківщині?

Дуже дякую за приємний відгук про концерт. Я горжуюся місцевими поляками за те, що у нелегкі часи їм вдалося зберегти почуття національної самосвідомості, традиції, мову.

Поляки – це народ, який не завжди міг насолоджуватися свободою. Поляки неодноразово були змушені боротися за свободу і право народу мати свою батьківщину. Поляки є патріотами, і навіть, якщо частина з них була змушена покинути рідну країну, то Польща завжди залишалася в їхніх серцях.

Поляки – це народ, який має багато всесвітньо відомих імен. Окрім таких відомих постатей як папа-поляк або Лех Валенса, є багато людей, прізвища яких не настільки відомі, але які є хорошими фахівцями, науковцями, займають високі посади у інших країнах. І не залежно від того, де вони знаходяться, пишаються своїм походженням.

Щодо моєї малої Батьківщини, то я народилася і проживаю за 30 кілометрів від Варшави. Своїх батьків я відвідую не частіше, ніж раз на 3-4 місяці.

o_tsymbaliuk Пані Беато, назвіть, будь ласка, усі потрібні документи і довідки, які потрібні для відкриття журналістської візи в Польщу на довший період? Спасибі :)

Як правило, необхідний тільки один документ – довідка, видана професійною організацією, яка підтверджує, що особа дійсно є журналістом і що мета подорожі пов’язана із професійною діяльністю. Звичайно, основними документами є заповнена анкета з фотографією та страховий поліс принаймні на першу поїздку. Крім того, разом із закордонним паспортом слід подати копію українського паспорту з відміткою про прописку. Така людина може клопотати про видачу візи, дісної протягом 5 років.

сусід Ви кажете: "Така заява подається до Комітету у справах іноземців у Варшаві". Але як я можу подати цю заяву перебуваючи на території України? І чому б не приймати заяв у тих хто у чорному списку. А то кожен похід до візового центру обходиться більше, як у 600 гривень. Чому мені не сказали при першій відмові що потрібно звертатись до Комітету у справах іноземців у Варшаві? Виходить, гроші з людей беруть, а у випадку відмови у візовому центрі замість відповідей на питання отримуємо відмовки...

Людина, яка перебуває в Україні, може подати таку заяву через консульство або через уповноваженого представника на території Польщі. Якщо ж ця особа отримала відмову зі вказаною причиною, вона завжди може звернутися до консула за роз’ясненням та інформацією щодо своїх подальших дій. Таку інформацію не надають працівники візових центрів, а лише консул. Мені прикро через ситуацію, яка з вами трапилася. І раджу всім у подібних ситуаціях перш ніж подавати наступні анкети з’ясувати свій «виїзний» статус у консульстві. Нагадую, що консул приймає відвідувачів щочетверга, з 14:00 до 16:00. Гадаю, якщо хтось скористається моєю порадою, то він не буде витрачати зайві гроші й власний час.

Ірина Чи поніс відповідальність працівник консульства, який збив на смерть велосипедистку? Нагадаю, 26 серпня минулого року у селищі Голоби один із консулів Генконсульства Польщі у Луцьку збив велосипедистку, яка від отриманих травм померла.

Справа, про яку йдеться, розглядається спільно відповідними польськими й українськими органами. Це відбувається в рамках правової міждержавної допомоги, за якою звернулася українська сторона. На сьогодні нам невідомі результати справи. Бо ці органи контактують між собою безпосередньо без участі консульства.

yulyau Доброго дня! скажіть будь ласка, чи доступна шопінг віза усім мешканцям України, чи лише жителям прикордонних областей?

Цією можливістю раніше могли користуватися мешканці Львівського і Луцького консульського округу, до яких входило 7 областей. А тепер шопінг-візи можуть отримувати також мешканці Вінницького консульського округу, а це ще 3 області. Тобто загалом це 10 західноукраїнських областей.

Анатолій Котлюк на пострадянському просторі існує легенда про "золото партії". Ніби наприкінці 1980-х, коли розвалювся Союз, у комуністів був великий запас золото, який лідери СРСР в 1991 році розікрали і сховали. Від того часу у нас питають: "куди поділося золото партії?". А чи якісь такі або й така ж легенда в Польщі?

Такої фантастичної історії в Польщі я не чула. Впевнена, що «золото партії» точно знаходиться не в Польщі :-)

ВІД РЕДАКЦІЇ: на решту питань, які не встигли відповісти в рамках чату, пані Беата Бживчи пообіцяла відповісти найближчим часом.

Конференцію завершено!

В чаті
Online: 0