Митці стали на захист луцького театру

Митці стали на захист луцького театру
Українська та міжнародна театральні спільноти були шоковані новиною про виселення театру «ГаРмИдЕр» із приміщення Луцького районного будинку культури.

«Від усього колективу щиро дякуємо усім журналістам, нашим колегам-театралам, волинським митцям, громадським активістам, усім-усім нашим глядачам та людям небайдужим до того, що діється в українській культурі», - кажуть в театрі.

«У час, коли кожен день наближав нас до 16 березня — коли театру вже не повинно було бути в Луцькому районному будинку культури — ми жодного дня не відчували себе покинутими напризволяще», - додали театрали.

Під колективним зверненням представників мистецького середовища, громадського сектору та прихильників театру підписалися: актори Волинського обласного театру ляльок, працівники районних будинків культури, заслужена артистка України Лариса Зеленова; письменники – Василь Слапчук, Олександр Клименко, Олег Потурай, Наталія Гранич; журналісти – Юрій Зилюк, Мирослав Ватащук, Богдана Стельмах, Світлана Мех, Юрій Ричук, Василь Ворон та інші; співаки та музиканти: Галина Конах, Сергій Шишкін, Олег Баковський, Олександр Положинський, гурт «ФлайzZzа»; громадські активісти – Оксана Ярош, Михайло Наход, Михайло Шелеп та інші, депутати обласної, Луцької міської та районної рад: Богдан Шиба, Володимир Навроцький, Олег Доленко та інші. Всього — 440 підписів.

Закономірно, що стала на захист театру заслужена артистка України Лариса Зеленова, яка перші 5 років керувала «ГаРмИдЕром».

«Я спостерігаю за його роботою останні роки і радію з його творчих успіхів, а ще більше з того, що він зацікавлює людей…» — обгрунтовує своє прохання про захист актриса.

Вагомою стала, кажуть в театрі, підтримка відомого прозаїка, драматурга і журналіста Володимира Лиса. «Заборони за політичними мотивами, навіть якщо у виставі мала місце актуальна тематика, не повинно бути у європейській демократичній державі...» — звертається до «авторів» наказу Володимир Лис.

Серед тих, хто не залишився осторонь, — Лауреат національної премії України ім. Т. Шевченка, актор Львівського академічного театру ім. Л. Курбаса Олег Стефан.

Він звернувся до начальника управління культури Валентини Зінчук, реагуючи на її закид про те, що вистави театру «надто філософські».

«Дайте можливість молоді висловлюватися не тільки в примітивний спосіб, підтримайте їх пошук і вони будуть вдячні. Найпростіше викреслити, викинути на вулицю, а значить знищити. Це легше, але ж це і жорстокіше. Так діяти не личить чиновникам від КУЛЬТУРИ. Невже ви не бачите явної невідповідності своєї посади до власних вчинків?» - висловився він.

«Цим колективом повинна пишатися не тільки Волинь, а й уся Україна та певно й уся Європа», — передає голові ОДА Борису Клімчуку голова методичного об’єднання керівників театральних колективів Львівської області, керівник народного драматичного театру «МИ» Валерій Собецький.

Не залишився осторонь і Київ.

«Готовий ще не раз повторити, що в невеликому місті ЛУЦЬК існує унікальний колектив, який вже 10 років є візитною карткою міста» — висловлюється Олександр Птуха, актор, режисер, організатор міжнародних та всеукраїнських конкурсів, фестивалів, керівник театру «7».

«Ця театральна група стала для нас прикладом у всьому (впевнена, що не тільки для нас). «Гармидер» — це приклад справжнього українського театру, який любить свою державу, своє рідне місто Луцьк», — пише від імені колективу театр-студії «SPLASH» (м. Київ) керівник Наталія Якимченко.

Київський режисер та драматург, керівник театру «Райдо» Юрій Сушко додає: «Театр «ГаРмИдЕр» відомий та шанований мистецький колектив. Його виступи із захопленням сприймали глядачі багатьох театральних фестивалів із багатьох країн світу. Тому закликаю прийняти всі можливі заходи допомоги та підтримки театру «ГаРмИдЕр» з боку державної влади та недопущення тиску на учасників та керівника театру».

Свої слова підтримки висловили й митці з-за кордону.

«От всего сердца просим, мы из Грузии, с Тбилиси, вся группа юношесского театра «Театрали», не губите «Гармидер» — приют людей любящих свою Родину, искусство и театр. С этим решением ведь погубят те большие проекты которые делал этот театр. Театральный фестиваль «Мандривный Вишак» помог сближению наших идей, взглядов, и мы намного больше узнали о вашем народе, о вашей истории, о вашем театре и о вашей Родине. Мы очень беспокоимся о вас. Да поможет вам Бог!» — пишуть із грузинського театру «Театралі».

«Мы выступаем против давления на театр «ГаРмЫдЕр» и за свободу творчества от цензуры! Мы призываем поддержать театр «ГаРмЫдЕр» из Луцка любым способом (распространением этой информации, юридическим советом или любым другим способом)» — поширює інформацію чудовий та надзвичайно сміливий театр «Крили халопа» із Білорусі, які добре знають ціну правди донесеної зі сцени.

Те ж стосується і ще одного білоруського театру: «Словы падтрымкі вам з Мінску ад тэатру «EYE». Трымайцеся! Змагайцеся! Бо калі не змагацца – усё можа стаць як тут у нас, на Беларусі.»

Повний перестороги і лист із Берліна.

«Пропозиція Вашої державної установи про те, що театр «ГаРмИдЕр» повинен виїхати, була обговорена міжнародною мистецькою спільнотою. Виселення з точки зору міжнародного співтовариства сприймається як форма явної цензури щодо колективу, чий внесок у культурне життя України має ключове значення в період політичних потрясінь. Різноманітність в діалозі та відкритість в галузі мистецтва повинні завжди бути захищені, а не придушуватись, з метою підтримки відкритого діалогу між владою та населенням», — пише Соня Хомунг.

«Отож і ми все ще сподіваємося на діалог. Сподіваємося, наказ від 16 січня буде скасовано, а Валентина Зінчук спростує надумані звинувачення пред’явлені у ЗМІ після нашої прес-конференції. Зокрема, визнає, що «неліцензійні» квитки насправді клопіт відділу культури, який ставив на них печатку й давав нам у готовому вигляді для реалізації, а усі виручені кошти теж приймав під розписку. Сподіваємося вона погодиться із фактом, що ми відгукувалися на усі пропозиції участі в районних та обласних святах. А головне — попросить вибачення у селян за свою публічну заяву про те, що вони «не можуть зрозуміти філософських вистав театру «ГаРмИдЕр», - підсумовують в «ГаРмИдЕрі».

Нагадаємо, театр виселяють з районного будинку культури нібито через фінансові негаразди та відсутність роботи в селах. Митці кажуть: через політичну виставу.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 2
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Хотів би прокоментувати, але "цензура" ВП не пропустить
Відповісти
Все буде добре!
Відповісти
Останні новини
Митці стали на захист луцького театру
01 лютий, 2014, 08:00