У Луцькому замку відзначають річницю перемоги над Росією

У Луцькому замку відзначають річницю перемоги над Росією
У Луцькому замку відзначать річницю Конотопської битви 1659 року, у якій об’єднане військо українських козаків і кримських татар перемогло московську армію.

Відзначення 355-ї річниці битви у Луцькому замку організовує у неділю, 29 червня громадська організація «Козацьке стрілецьке братство».

Відвідувачі Луцького замку зможуть оглянути експозицію козацької зброї, побачити, як стріляє справжня козацька гармата. Охочі зможуть власноруч випробувати себе у вправності стріляння з лука.

Окрім того,у замку представлять виставку, присвячену київському Майдану – зокрема, залишки зброї, якою режим Януковича воював із повстанцями, також інші елементи з боїв та побуту Майдану.

У Луцькому замку також пройде виставка сучасної української зброї.

Початок заходу - о 12:00.

Довідка

Конотопська битва проходила 27-29 червня 1659 року. У ній брали участь війська гетьмана Івана Виговського та Кримського ханату з одного боку і московське військо - з іншого. Битва відбулася біля міста Конотопа сучасної Сумської області.

Причиною конфлікту з Москвою стали протиріччя з Московським урядом, через його втручання у внутрішні справи Гетьманщини, територіальні суперечки щодо завойованих Військом Запорозьким теренів південно-східної Білорусі та недотримання царатом Переяславської угоди.

У той час на території України тривала громадянська війна між прихильниками кількох гетьманів. Московські воєводи сприяли її загостренню. Гетьман Іван Виговський намагався укласти союз між Гетьманщиною (Україною) і Річчю Посполитою, увійшовши в її склад повноправним членом. Однак сейм Речі Посполитої у травні 1659 року ратифікував договір в значно урізаному виді, викресливши з нього основні пункти, включаючи створення Великого князівства Руського.

Уряд Московії перейшов до збройного вторгнення в Україну восени 1658 року. З'єднавшись з ворогами Виговського — Іваном Безпалим, осавулом Вороньком та запорожцями кошового Барабаша, армія Григорія Ромодановського захопила низку українських міст і вирізала не тільки прихильників гетьмана, але й грабувала мирне населення.

Така поведінка московського війська схиляла на бік Виговського все більше цивільного населення, козаків. Тим часом велика Московська армія (більш ніж 150 000 чол.) на чолі з Олексієм Трубецьким почала вторгнення в Україну на допомогу Ромодановському навесні 1659 року.

До московського війська приєдналися деякі козаки — вороги Виговського в громадянській війні.
Загін Ніжинського полковника Гуляницького захопив Конотоп і відмовився здатися росіянам. Велика московська армія вирішила захопити Конотоп перед тим, як просуватися далі вглиб України. Облога Конотопа почалася 21 квітня 1659 року.
Аж до 29 червня, цілих 70 днів, чотирьохтисячний загін Гуляницького утримував фортецю проти багатотисячного війська Трубецького, що надало Виговському змогу організувати свою власну армію, отримати допомогу від Польщі і Криму і навіть залучити найманців.

Армія Виговського з татарами тим часом продовжувала просуватися в напрямку Конотопа. 24 червня під селом Шаповалівкою був розбитий невеликий передовий загін московитів, і від полонених дізналися, що Трубецькой знаходиться вже не біля Конотопа, і що він не очікував підходу союзників так скоро. На основі цих відомостей було вироблено план дій, за яким татари сховалися в засідці в урочищі Торговиця на схід від села Соснівки — табору Виговського. Сам Виговський, залишивши командування братові Григорія Гуляницького Степанові Гуляницькому, вирушив на чолі маленького загону під Конотоп. Рано вранці 27 червня козаки напали на військо Трубецького і, скориставшись несподіванкою, захопили велику кількість московських коней та вигнали їх у степ. Але, оговтавшись, кіннота Трубецького контратакувала козацький загін і Виговський відступив за річку Соснівку (інша назва — Кукілка) в напрямку свого табору.

Наступного дня, у суботу 28 червня Трубецькой відіслав 30 000 відбірної московської кінноти на чолі з боярином Семеном Пожарським наздогнати Виговського. Пожарський переправився через річку Соснівку і розбив табір на іншому її боці. Решта 30 000 війська на чолі з Трубецьким залишилися в таборі. Тим часом п'ятитисячний загін Степана Гуляницького зайшов у тил Пожарському, будучи непоміченим захопив міст через Соснівку, зруйнував його і, загативши вночі річку, затопив низину навколо неї.

Рано вранці 29 червня 1659 року невеликий загін Виговського атакував табір Пожарського і після короткої сутички почав відступати, вдаючи втечу. Війська Пожарського, відчуваючи легку здобич, залишили табір і почали його переслідувати. Коли московські війська вступили в село Соснівку, козаки трьома пострілами з гармати та трьома вогневими стрілами дали знак рушати орді та полякам, а самі всією армією розпочали контрнаступ на Пожарського. Побачивши пастку, Пожарський спробував відступити, але тяжка московська кіннота та артилерія загрузли у вогкому ґрунті біля річки. В цей час з флангу вдарили татари — московська армія опинилася в оточенні; почалася різанина. Впродовж решти 29 червня були знищені майже всі 30 000 війська Пожарського, а сам він був захоплений у полон разом з князями Львовим, Ляпуновим, Бутурліними, Скуратовим, Куракіним та іншими. Полонених за звичаєм віддали татарам, які майже всіх немилосердно вирізали. Поставши зв'язаним перед ханом, Пожарський, за переказами літописців, плюнув йому в обличчя та обматюкав. За це татари миттєво відтяли йому голову і відіслали її з полоненим до табору Трубецького.

Сам Трубецькой, почувши про розгром Пожарського, відкликав Ромодановського з облоги Конотопа та пізно ввечері почав відступ з України.

Конотопська битва залишалася довгий час ледве не забороненою темою в російській та особливо радянській історіографії. Протягом століть інформація про неї замовчувалася, бо правда про події під Конотопом розвінчувала багато великодержавних міфів, особливо про «споконвічне прагнення українців до союзу з Росією».

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 5
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
А на котру годину це дійство заплновано?
Відповісти
Битва виграна, а війна була програна. Це лишній пафос.
Відповісти
пафос- бути пафосним........а вивчення історії не завадить!!!
Відповісти
Історію потрібно вчити комплексно, а не виривати шматок з неї.
Цар Пірр також переміг давніх римлян і всі ми знаємо чим ця перемога закінчилися для його держави.

Я тільки за, щоб вшановували такі дати, але потрібно і показувати чого ця війна почалася і чим вона закінчилися. Щоб не робити ті самі помилки.
Відповісти
Історія повторюється? "геть від росії (рф)"
Відповісти
Останні новини
У Луцькому замку відзначають річницю перемоги над Росією
29 червень, 2014, 10:47