День студента: як відзначають «професійне свято» спудеї різних країн

День студента: як відзначають «професійне свято» спудеї різних країн
Сьогодні, 17 листопада, відзначають Міжнародний день студентів.

Насправді, історія цього свята не така весела, як саме свято, - пише Я,Студент.

З історії заснування свята

28 жовтня 1939 року в окупованій фашистами Чехословаччині, празькі студенти та їхні викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відсвяткувати річницю створення Чехословацької республіки. Окупанти розігнали демонстрацію, при цьому був розстріляний студент медичного факультету Ян Оплєтал.

Похорон Яна Оплєтала 15 листопада 1939 року знову перетворився в акцію протесту. Десятки демонстрантів заарештували.

17 листопада гестапівці та есесівці рано-вранці оточили студентські гуртожитки. Більш ніж 1200 студентів було заарештовано та відправлено до концтабору в Заксенхаузен. Дев’ятьох студентів та активістів стратили в стінах в’язниці в празькому районі Рузіне. За наказом Гітлера всі чеські виші було закрито до кінця війни.

17 листопада 1946 року в Чехії, в місті Прага відбувся Всесвітній конгрес студентів, де було вшановано пам`ять жертв нацистського режиму, загиблих чеських студентів-патріотів. І саме день 17 листопада став Міжнародним днем студента.

В Україні 17 листопада почали святкувати як День студента з 1999 року згідно з наказом Президента України. Неофіційним же Днем студента вважається також дата 25 січня — Тетянин день (день Святої Тетяни, покровительки студентів).

Традиції святкування Дня студента в деяких країнах

США. Одне з найбільш веселих і масштабних свят проводиться в Гарвардському університеті щороку в лютому. Театралізовані свята «Hasty Pudding» названі на честь страви, яку традиційно приносили на збори студентського клубу з 1795 року. Це свято проводиться у формі карнавалу з костюмованим парадом. У ньому беруть участь лише чоловіки, які виконують і чоловічі, і жіночі ролі. Звичай бере початок з часів, коли Гарвард був університетом виключно для хлопчиків.

А щоб успішно здати сесію в цьому університеті, треба взяти участь у масовому «голому марафоні» Primal Scream. Для цього потрібно опівночі прийти до пам`ятника Джону Гарварду, повністю роздягтися і пробігти коло по Гарвард-ярду під урочистий супровід університетського оркестру.

Здається, наші традиції щодо успішного складання іспитів лояльніші. По-перше, вітчизняним студентам суворо заборонено читати конспекти в День студента, або в Тетянин день, тому що екзамен буде проходити складно. По-друге, на День студента опівночі потрібно висунути у вікно свою заліковку та голосно прокричати три рази: «Халяво, прийди!», або «Шаро, прийди!». Хорошим знаком вважається відповідь: «Зараз прийду. Став чайник».

Португалія. У Порто і Коїмбре у травні проходить велике студентське свято Кейма, або «Спалювання стрічок». Кейма починається опівночі гучним загально студентським співом серенад біля пам`ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають музичні колективи. Завершенням свята є урочиста хода студентів через усе місто. У кожного вишу є власна форма. Усі учасники тримають в руках палички з пов`язаними на них стрічками. Бруківкою рухається яскраво прикрашений вантажний автомобіль. У кузові сидять випускники, а першокурсники йдуть на колінах слідом за автомобілем. На стадіоні проходить церковна служба, після якої урочисто спалюються стрічки кожного вишу.

Фінляндія. Студентське свято Ваппу відзначають першого травня. У цей день випускники ліцеїв отримують символ переходу на новий рівень дорослого життя — студентський кашкет. Свято традиційно починається тридцятого квітня з привітання президента країни. У Хельсінкі проходять студентські гуляння, які розпочинаються покладанням на голову статуї Хавіс Аманди студентського кашкета. Попередньо голову статуї намилюють. Кашкет спеціально виготовлений для статуї та має довжину кола 85 см.

Росія. У давнину існував особливий наказ, який зобов`язував московську владу проявляти турботу про «загулявшу» молодь. Городовий мав обов`язково проводжати нетверезого студента додому. Знаючи це, товариші «загулявшого» крейдою писали на його спині адресу проживання. Але в інший час, якщо студент був помічений у такому стані, його могли відрахувати з університету з традиційним призовом до військових сил. Та раніше служили не два роки, а «трохи більше» — двадцять п`ять. Тому бажаючих повеселитись в інші дні було зовсім небагато.

Колись навіть існувала традиція орендувати відомий і дорогий ресторан «Олів`є» на День студента. Цей престижний і статусний заклад на один день перетворювався на справжній вертеп. Дорогі меблі прибирались, цінний посуд та столове срібло також. Передбачали, що студенти просто можуть розгромити ресторан. Тоді ж з`явилась традиція громити фасад редакції «Московських вістей», що перейшла з ряду друкованих видань Московського університету на вільні хліби. Студенти не могли пробачити такої образи, і рідко коли Тетянин день закінчувався без биття вікон редакції.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 0
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Останні новини
День студента: як відзначають «професійне свято» спудеї різних країн
17 листопад, 2014, 10:00