У луцькому костелі демонтували старовинні двері. ФОТО

У луцькому костелі демонтували старовинні двері. ФОТО
У костелі святих Петра і Павла у Луцьку - заміна: поставили нові двері, натомість старі зняли, щоб віддати у музей.

Заміну трьох дверей у храмі зробили в середині грудня. Тепер замість старовинної "столярки" стоять сучасні дубові двері з різьбою та склом.

За словами настоятеля храму отця Павла, причиною заміни дверей став їхній аварійний стан. У приміщенні храму були постійні протяги через відсутність теплоізоляції дверей. Була небезпека, що від холоду та різких перепадів температур повітря може постраждати орган, вважає настоятель.

«Попередні двері, без сумніву, мають історичну значимість. Але з ними ми мали там постійні проблеми. Взимку через щілини дверей у храм залітав сніг і було дуже холодно. Ідея замінити двері зародилася в апостольського адміністратора єпископа Станіслава Широкородюка, котрий після виходу на пенсію єпископа Маркіяна тут керував. Знайшлися благодійники, які змогли профінансувати виготовлення нових дверей та їх встановлення», - зазначив настоятель костелу.

Отець Павло зауважив, що старі двері із костелу святих Петра і Павла нікуди не зникли. Нині вони зберігаються на складі біля костелу. Найближчим часом двері обов’язково передадуть до заповідника «Старий Луцьк» і вони стануть музейним експонатом.

Настоятель костелу також зазначив, що процедура демонтування і заміни дверей виконувалась згідно із чинним законодавством України. На початку вересня була створена комісія, до якої входили представники заповідника «Старий Луцьк», які описали старовинні двері і внесли все це до протоколу.

«Звісно перед тим, як зародилася ідея замінити двері на нові, ми консультувалися із директором заповідника Павлом Рудецьким. Адже це пам’ятка архітектури, яка знаходиться на території заповідника. Після усіх технічних процедур, описів дверей, працівнки заповідника написали нам заключення. Із цим висновком ми звернулися у Волинську ОДА і подали проект нових дверей. Ні в кого не було ніяких заперечень. Згодом ми отримали дозвіл на встановлення нових дверей від Міністерства культури України», - зазначив отець Павло.

Нові двері в костелі святих Петра і Павла у Луцьку виготовлені із дуба. Вони є тоншими за своїх попередників і щільно прилягають до стін храму.

Зазначимо, що раніше костел могли використовувати як оборонну споруду, а тому двері храму були товстими і додатково фіксувались дерев’яною балкою.

«Нові двері виготовляли майстри у Житомирі при Бернардинському костелі. Майстри були високопрофесійні і вони вдало відтворили кожну деталь дверей. Роботи житомирських теслярів можна побачити у кафедральному соборі святої Софії в Житомирі, а також у костелі святого Олександра в Києві», - мовив настоятель храму.

«З огляду на те, що в костелі є орган, ми змушені обігрівати цілий костел. Звичайно старі двері також можна було довести до ладу, їх реставрувати, але якби нас фінансувала держава. Ми великі кошти витрачаємо на обігрів костелу, тому я просив у влади хоч якось нам посприяти, але ніякого результату це не дало», - зазначив настоятель.

Директор Луцького історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» Павло Рудецький зазначив, що лише центральні головні двері потраплять до заповідника. Після чого спеціалісти демонтують з них старий замок і дверні навіси. Вони стануть новими експонатами у музеї замку Любарта.
Старі двері
Старі двері
Старий замок на дверях
Старий замок на дверях

«Передача дверей буде зафіксована документально. Так як двері в аварійному стані, ми плануємо їх укріпити. У зв’язку із тим, що колись двері намагалися утеплити, у них всередині є різні тканини та утеплювачі. Нашим завданням є все це повиймати і залишити оригінальну основу дверей. Ймовірно, у січні ми отримаємо головні двері, укріпимо їх і, скоріше за все, вони будуть виставлені для широкого загалу на території замку під накриттям», - заявив Рудецький.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 13
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Старі кращі
Відповісти
не можу не погодитися..(
Відповісти
Лучани! Вам не здається, що це жизофренія! Зняти старий автентичний портал і віддати до музею, а натомість поставити нові "красіві" євродвері з амурчиками та датою, яка не має до цих дверей жодного стосунку. Це все одно, що зі старовинного антикварного перстня виколупати діаманти і вставити скляні стрази... А Павло Рудецький не занадто багато на себе бере у якості експерта і консультанта, коли за спиною лиш сільська школа та заочний історичний факультет ЛПІ ???
Відповісти
нові двері це сучасне гуано
Відповісти
так і не зрозумів для чого знімати старі, не названо жодної причини для цього
щоб гроші відмити чи як?
заходячи в костел дійсно старі двері відкривати важко, але від того відчувається що це не просто показуха, а справня історія
Краще б реставрували, але і реставруючи напевно впихнули б якийсь галімий пластик.
Відповісти
Старі двері в 1000 разів кращі.
А нові якийсь дешевий гламур
Відповісти
Отець Павло, в даній ситуації, є між молотом і наковальнею - одним словом є змушений говорити те, що має говорити, бо так вирішило начальство, хоча це його не звільняє від відповідальності. Апостольський адміністратор в Луцьку багато на чому відмив грошенят, а ці двері, це тільки маленький десерт на його відхід з Луцька. Звісно, що з корупцією в наших органах виконавчої влади Адміністратор купив усі погодження (тим більше з його зв'язками в Києві), але дивує бездіяльність нашої прокуратури, яка має виконувати свою гаглядову функцію, в тому ж числі і за діяльністю релігійних організацій, які вчиняють акти вандалізму на пам'ятках архітектури.
Можливо вже час знімати традиційну недоторканість з духовенства, яке прикриваючись рясою, вже давно має за Бога Маммону.
Відповісти
Гарна та достойна заміна старим дверям!!! Вигляд чудовий!!! Пророблена робота по оновленню та утепленню прикостельних приміщень заслуговує тільки на подяку та похвалу. Все зроблено з розумом та правильним виваженим підходом. Дякую отцю Павлу, як свідома прихожанка, за здоров"я, моральну стійкість та весь свій час, вкладений у справу, яку так давно потрібно було зробити. Адже старі, вологі приміщення зі старими дахами так потребували ремонту, а Ви домоглися це виправити. А це непросте діло (і дозволи в усіх інстанціях позбирай, і кошти знайди (до того ж немалі)). А потім ще вислуховуй нісенітниці та незадоволення...краще б "доброзичники" допомогали справі матеріально та своєю працею, а не язиком!!!
А хто досі не розуміє доцільності заміни дверей (та просто не вміє читати і розуміти змісту статті), то ще раз звертаю Вашу увагу, що обігрів костелу витягує шалені гроші щомісяця (а вони з неба не падають і ніхто не виділяє ні копійки на утримання "культурної спадщини", а ні держава, а ні заповідники). А те що йдуть тріщини, псуються фрески, протікає дах, йде цвіль і псується шикарний орган нікому діла немає!!! Звичайно, реставрація діло хороше, але теж вимагає вмілих рук, часу, та грошей чималих. Але зроблені двері нові теж колись стануть історичною цінністю і, дай Бог,як і старі, потраплять до музею.
Шановні лучани, давайте не словом,а ділом допомагати підтримувати наше місто і його красоти (не тільки фотографуватись біля костелу, а зайти і скласти жертву в скриньку для утримання храму). В чесності та зважених вчинках наших духовних отців я впевнена!!! ВЕЛИКА ПОДЯКА ВІД ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ ЗА ВАШУ ПРАЦЮ!!!
Відповісти
Відповісти
НЕБАЙДУЖОМУ Я корінний лучанин все дитинство та юність як кажуть поганяв у старому місті по замку по костелу по його підземних ходах і нас советські сторожа гонили в шию щоб ми не пізнавали історію Луцька з костела зробили музей атеізму діток водили казали що бога нема ракетки супутники показували знаряддя для допиту інквізіціі а тепер тими градами вбивають наших близьких Шановний НЕБАЙДУЖИЙ до ВАШОГО Відома ці двері з історичного мають тільки замок совети іх за моеі памяті три рази як кажуть шаманили А шоб закрити рух базарних смердячих машин по замковій площі щоб рідкісні підземелля не провалювались то прокуратурі та владі БАЙДУЖЕ тріщини по фасаду будівлі Байдуже А те що приміщення отплюеться за допомогою пригожан нікого не цікавить а нема отоплення нема історичноі цінності А заміна дверей нормальна европейська практика в даній ситуаціі бо треба враховувати пожежні норми і правила як би там не було а життя людей цінніше тим більше до дверей можна буде прийти та поплакатись НЕБАЙДУЖОМУ у замок згодом як вказано у статті Відносно отця Павла шановний небайдужий ви повинні вибачитися а не сичати як старезний Кигибістяка якому не пидвищили пенсію бо він про всіх все знае А взагалі двері супер тепер кожна молода пара буде робить фото біля тих янгелят Примтіка за 20 хв молоді люди сфотографували 15 раз янгелят
у старому Луцьку зявився новий символ Луцькій діацезіі велике спасибі!

Відповісти
сергію прихожанину. Сергію, як би Ви були прихожанином, то не виписували б таких несинітниць про діацезію (правильно буде Дієцезія).
1. Досконало знаю, що було в костелі. Бачив, що там було до передачі костелу парафії, і бачив, що відбувалося після його передачі парафії, бачив, що відбувалося як відродилася Луцька Дієцезія, і бачу, що відбувається останнім часом. Тут дискутувати з ніби-прихожанами не буду!
2. ДВЕРІ БУЛИ АВТЕНТИЧНІ!!! За керування Дієцезією єпископом Трофимяком у Луцьку було маса експертів як з України так і з-за кордону, які підтвердити можуть, що цим дверям, які демонтували, було біля 400 років;
3. За "отоплення" костелу взагалі окрема тема. Люди, які дійсно являються парафіянами дуже добре знають та обурюються щодо "опалення" костелу та грошей, про які постійно скиглять священики (скільки не дай - все мало. круті тачки заправляти ж треба за щось). За Владики Трофимяка ніхто з амвони не говорив кожної неділі на всіх службах, що треба здавати гроші на опалення, бо палити не будемо, а в тому ж часі збираючи гроші ніхто й не включав опалення, хоча органіст казав, що орган терпить. Також і парафіяни питались між собою - "гроші здаємо, а опалення не включають". Ще раз наголошую - дійсно парафіяни цю тему добре знають!
ПРИМІТКА: За керування Луцькою Дієцезією взагалі ніхто не говорив в костелі про здавання грошей на опалення костелу, і навіть ні прихожани ні навіть настоятель костелу не цікавились за які кошти Владика Трофимяк оплачував обігрів костелу.
4. Щодо "нормальної європейської практики" про яку ви говорите. В європі вже в тюрмі сидів би керівник організації, який припустився такого вандалізму! Вже навіть в Україні (прошу поїхати до Львова та подивитись як відреставровують та намагаються зберегти кожну автентичну річ в місті) консервують та відновлюють такі речі, як в костелі нищать після того, як змусили піти на пенсію Владику Трофимяка.
5. Сергій, без образ, але якщо б Вам відрубати скажімо руку, поставити бридкий протез з янголятками, а вашу автентичну руку поставити в музей і сказати Вам ходити до музею та перед нею плакатись. Що б Ви тоді сказали?
6. Не вважаю, що чимось образив отця Павла стверджуючи, що він є "між молотом і наковальнею - одним словом є змушений говорити те, що має говорити, бо так вирішило начальство". Більше того, неофіційно отець Павло сам не в захваті від цих дверей.
7. На рахунок Вашої примітки - Ви тішитесь, що наша молодь росте невігласами? Мені дуже сумно, що історичну памятку нищать одні невігласи, тим самим виховуючи невігластво в підростаючому поколінні - це є "Кигибістяка", яка за совітів не знищила всього, то тепер шукає шляхів донищити до решти.
Сподіваюся, що переважна більшість наших нащадків буде краще розбиратись в прекрасному ніж сучасні псевдо прихожани, та колись відновить Status Quo, і з історичними дверима Луцької Катедри теж! Що дай Боже!
Відповісти
сергію прихожанину, і не тільки!
Прошу подивитись як треба шанувати історичні та культурні цінності (вже не говорю про релігійні). Може хтось скаже, що і це марна справа, що треба було зробити нове, красиве, сучасне розпяття, а старе віддати до музею і там біля нього плакатись? Чи може хтось скаже, що немає чому рівняти розпяття, якому майже 400 років, до дверей, яким теж майже 400 років - НІ, не погоджуюсь! Або в нас є відчуття прекрасного, - або немає, і тоді мовчимо в ряпочку! Або ми шануємо та намагаємось зберегти нашу релігійну, історичну та культурну спадщину, - або тупо відмиваємо гроші, на нашу думку дурних закордонних спонсорів, втюхуючи усім ніби-то красиву тандету, при цьому нищачи свою національну спадщину.
Тепер можете на мене плювати ядом!
Матеріал, про який я говорю, тут: http://kapelanstvo.info/index.php?mod=news&cmd=details&id=364
Відповісти
Придурки, далі нищать спадщину, вже пластикові вікна у замку є?
Відповісти