З 1 липня облгази позбавлять ліцензій на продаж газу споживачам

З 1 липня облгази позбавлять ліцензій на продаж газу споживачам
Тим не менш, облгази всіляко намагаються залишитися на ринку.

З 1 липня 2015 року газорозподільні, вони ж — газопостачальні компанії України, або облгази, які в основному належать або контролюються Дмитром Фірташем і Ринатом Ахметовим, теоретично повинні бути позбавлені ліцензій на продаж газу безпосередньо споживачам. Тому що ці ж компанії транспортують газ розподільних мереж, по суті, їм населення і платить за обслуговування газомереж і за доставлений газ.

Про це в статті DT.UA пише редактор відділу економічної безпеки Алла Єрьоменко.

Автор зазначає, що це не реприватизація в прямому сенсі слова, оскільки облгази керують газовими мережами, які залишаються у власності держави. Справа в тому, що прийнятий парламентом України 9 квітня 2015 року Закон "Про ринок природного газу", що враховує вимоги Третього енергопакета, передбачає, що функції розподілу і продажу газу газорозподільними і газопостачальними компаніями (ці функції в кожному конкретному випадку дотепер поєднує одна компанія) мають бути розділені.

Теоретично в майбутньому цей сегмент має стати конкурентним ринком, як у цивілізованих країнах, наприклад у ЄС. Теоретично реформування ринку розподілу й продажу газу дозволить вийти на цей ринок усім компаніям, які мають ресурси природного газу. Відмовити їм у доступі до газорозподільних мереж нинішні й майбутні облгази не зможуть.

Втім, "Газпром" дав всій Європі повчальний урок, зарезервувавши на майбутнє потужності всіх доступних йому газопроводів в Україні, Білорусі та Європі. Тому практично облгази сьогодні діють на випередження: почали масову кампанію переукладення і складання нових договорів на постачання газу.

Автор пояснює, навіщо це облгазам, до чого така терміновість і активність: "Припустімо, знайдеться інший охочий поставляти нам з вами газ (за аналогією зі спробами "великого" реверсу в Україну через Словаччину). І це буде не облгаз, або "Нафтогаз", або "Газ України", або кого там ще має намір створити уряд. <...> Однак щоб поставити газ покупцеві, його продавець зобов'язаний спочатку подати заявку, що йому треба стільки-то "місця" у розподільному трубопроводі. <...> Згідно із законом, не пустити газ від третьої особи в "трубу" ніхто не може, доступ вільний. Щоправда, якщо є "місце".

Отут-то облгазам і будуть потрібні договори з кожним із нас — це законний спосіб зарезервувати собі місце в трубі та заодно, якщо вийде, не допустити конкурентів: мовляв, вільних потужностей немає і не передбачається".

"Хто виявиться спритнішим у резервуванні "про запас", поки незрозуміло. Але для облгазів залишитися на ринку, до того ж у двох ролях — постачальників і транспортуючих організацій, життєво важливо", - зазначає Єрьоменко.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 0
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Останні новини
З 1 липня облгази позбавлять ліцензій на продаж газу споживачам
20 червень, 2015, 19:52