У волинському селі школярі вчаться в хатах, перевезених з хуторів вісімдесят років тому

У волинському селі школярі вчаться в хатах, перевезених з хуторів вісімдесят років тому
Сьогодні на Волині говорять про закриття малокомплектних шкіл у селах. Не може бідна держава дозволити собі утримувати навчальний заклад, де навчається 10-20-30 учнів.

У селі Оленине Камінь-Каширського району інша проблема – діти є, а школи немає, пише Вісник і К.

Нині дев’ятирічку в Олениному відвідує 142 учні. Ще 40 старшокласників їздять в сусіднє Боровне. Тільки минулого року у селі народилося 24 дитинки. Тож перспектива у навчального закладу тут є. Проте коштів на нову школу немає. А її обіцяють давно – з часів незалежності. Бо вчаться юні оленинці у дві зміни в декількох старих приміщеннях. Одне з них у 2011 році визнали аварійним та розвалили. Добре, що по сусідству знайшлася хата, у якій ніхто не живе і люди дозволили тимчасово пристосувати її під школу. Тепер тут – кабінет директора, вчительська і класна кімната на 20 метрів квадратних.

– Школу в село ще з хуторів переправили, коли радянська влада змушувала всіх переїжджати, – пригадує старожителька Галина Семенівна Ліщук. – Ще я зі старшим братом у неї ходила. А йому майже 80 років. Зараз внук мій ходить. Хіба то діло? У дітей спортзалу немає, грубки зимою поки протопиш!.. За стільки років хіба не можна для наших дітей школу збудувати?!

Справедливості ради треба сказати, що навчальний заклад будувати почали. У 2013 році зробили проектно-кошторисну документацію за 147 тисяч гривень. На Покрову заклали перший камінь.

– Приїжджав нині покійний голова ОДА Борис Петрович Клімчук. Все було добре. Того ж року зробили фундамент. Вклали майже 700 тисяч гривень. Їх виділили з державного бюджету, – розповів сільський голова Олександр Сидорук. – Обіцяв, що у 2015 році діти вчитимуться у новій школі. У бюджеті мали передбачити на це 18 мільйонів гривень. Та потім стався Майдан, війна… Не стало Бориса Петровича… І наше будівництво заглухло.

Справді, оленинцям не пощастило так, як їх сусідам із Житнівки. Хоча це село чи не вдвічі менше, зате має славетних вихідців – тут народилися брати Смітюхи. І, будучи депутатом, старший Григорій «пробив» будівництво школи у рідному селі. Гроші виділили швидко. Фінансується її будівництво і цього року. Після його завершення планують, що школа з початкової стане середньою. Про це розповіла заступник начальника обласного управління освіти і науки Людмила Плахотна.

– Натомість в Олениному залишиться лише початкова школа. Будувати нову за рахунок коштів державного бюджету зараз змоги немає, бо в одному районі не може таким чином споруджуватися дві школи, – сказала Людмила Володимирівна. – Учнів п’ятих-дев’ятих класів переведуть у Житнівку. Гроші на будівництво школи в Олениному можуть виділити лише з місцевого бюджету. Тим паче, що освітню субвенцію Міносвіти за умови оптимізації шкіл дозволило перенаправляти на капітальне будівництво.

Якщо чесно, чим це може допомогти оленинцям, сказати важко. Адже у Камінь-Каширському районі є лише три школи, які не наповнені. В багатьох же діти вчаться у дві зміни. Тому кошти від оптимізації будуть незначними.

– Та нам би тільки матеріали дали, а школу ми б самі збудували. Чи не кожен житель села готовий зробити посильний внесок, аби діти вчилися у нормальних умовах, – запевнив сільський голова. Нині він не має змоги допомогти землякам у вирішенні проблеми – Олександра Віталійовича, незважаючи на бронь, мобілізували.

А на початку липня була спроба вивезти бетонні блоки, з яких спорудили фундамент нової школи. Оленинці не дали. Люди сподіваються, що коли-небудь ситуація зміниться і школу таки побудують. Адже щоб возити дітей у сусіднє село автобусу доведеться робити чи не три рейси. А зимою і перемети на дорогах можуть бути.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 1
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Смітюхи і памощнікі, прямо отці-благодєтєлі))) Насправді кровопивці янучарські.
Відповісти
Останні новини
У волинському селі школярі вчаться в хатах, перевезених з хуторів вісімдесят років тому
13 серпень, 2015, 15:00