вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  

Помер відомий волинський краєзнавець та дослідник УПА

Помер відомий волинський краєзнавець та дослідник УПА
1 вересня помер відомий волинський краєзнавець Григорій Гуртовий.

Про це повідомляє Волинська Правда.

Довідка.


Григорій Олександрович Гуртовий
народився 26 грудня 1924 року в селі Корніївка Запорізької області. Там пішов у перший клас восени 1932 року, а вже весною 1933-го року клас розпався. У червні 1942 року 17-річним юнаком був вивезений до Німеччини. Після трьох років важких поневірянь і голоду у 1945 році повернувся у рідну Кам`янку-Дніпровську.

Далекого 1947 року Григорій Гуртовий прибився на Волинь у пошуках хліба. У селищі Торчин запропонували роботу в районній газеті. Ще в школі захопився історією, писав вірші, малював. Волинська земля виявилась щедрою на пам’ятки старовини – почав їх збирати.

Доля подарувала йому щастя збирати і будувати музей з першого експоната і бути всі п`ятдесят п’ять років в одній особі і директором, і екскурсоводом, і науковим співробітником. 23 березня 1957 року стало датою народження Торчинського історичного музею, перша експозиція якого була оформлена безпосередньо в редакції, де в той час працював Григорій Гуртовий, а з 1960 року – в окремому приміщенні в п’яти залах. 10 травня 1967 року музей отримав звання «народний». В 2003 році для музею було виділено нове приміщення, в якому після реконструкції в 2007 році була відкрита нова експозиція. Григорій Гуртовий розробив наукову концепцію побудови експозиції – найголовніші краєзнавчі матеріали розміщені тематичними вузлами. Це експонати, документи, речі, що розповідають про Торчин, села Луцького і сусідніх районів з найдавніших часів до наших днів. Зараз в музеї зберігається понад 15 тис. експонатів.

За 55 років роботи музею його експозицію оглянуло більше двох мільйонів відвідувачів. На експонатах музею виховалась ціла плеяда самовідданих волинських істориків-краєзнавців, просто патріотів України. Г.О.Гуртовим проведені серйозні дослідження в галузі історичного краєзнавства Волині. Одним з перших серед сучасних науковців він підняв з небуття імена видатних історичних постатей України, волинян – Галшки Гулевичівни, фундаторки Луцького братства, Стефана Стубілевича, видатного вченого-фізика, Мар’яна Перетятковича, відомого зодчого, академіка, В’ячеслава Липинського, історика, суспільно-політичного діяча, Єви Фелінської, польської письменниці та багатьох інших.

Предметом дослідження краєзнавця стала новітня історія України – голодомор 1932-1933 рр., трагедія в Луцькій тюрмі в червні 1941 року, діяльність ОУН-УПА на Волині.

Багато уваги Г.О.Гуртовий приділяв дослідженню українського козацтва і доводить його волинське походження. Завершив свій пошук працею «Волинь – край козацький», яка рекомендована як підручник до курсу «Волинезнавство». У 2003 р. вийшло друком три нові книги краєзнавця: «Торчин – передзвін віків», «Волинський Ружин і гетьмани Ружинські» та «Євреї містечка Торчин», з часом – «Голгофа голоду (Спогади про пережите)».

Результатом наукових досліджень, пошуку, копіткої збиральницької праці краєзнавця стали статті, публікації, виступи на наукових конференціях. Лише за останні роки з’явилось більше 100 публікацій Г.О.Гуртового в пресі.

Григорій Олександрович Гуртовий нагороджений орденами «За заслуги» ІІІ ст.; «За мужність». Він – лауреат обласний премій імені Миколи Куделі, «Одержимість», Обраний Почесним професором в галузі історії Волинського національного університету ім. Лесі Українки, Почесним членом Національної спілки краєзнавців України.


Світла пам’ять справжньому Українцю.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 7
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Царство Небесне і Вічна Память! У Торчині мене і моїх однокласників приймали в комсомол (селище отанній рік було райцентром), а після цього "тріумфу" в найкращому розумінні цього слова піонервожата повела нас в музей, організований Григорієм Гуртовим. Відтоді і до кінця його життя для мене була цікавою ця безкінечно розумна і талановита людина. Гуртовий, на велику рідкість, до усього ставився самовіддано і патріотично. Кажуть, що ентузіазм колись вичерпується, як пальне в баку автомобіля. В Гуртового він не вичерпувався до останніх днів його земного життя. Велика втрата для Волині. На душі стає порожньо без таких людей. Сумую.
Відповісти
Прчепіть те УПА ще до чогось. Я не комуняка, але від УПА та Бандери вже комунізмом поммерджує. Гуртовий досліджував що завгодно. В тому числі й встановлення Ралянської влади на Волині. Ну то й що? Це не применшує його заслуг перед історією. Але дехто крім УПА нічого навколо не бачить.
Відповісти
УПА він практично мало й досліджував, темою життя були історія Волині загалом, а взагалі - був поведений на козацтві. Так що УПА тут геть ні до чого.
Відповісти
Вічна пам"ять пану Григорію. Шкодую, що так і не побачила його, тільки з публікацій і знаю про цю людину....
Відповісти
Царство йому небесне, розумна і приємна була людина
Відповісти
один раз тільки доводилося його бачити вживу, але це було круто!
Відповісти
У заголовках завжди якось так все... Не стало ЛЮДИНИ, просто ЛЮДИНИ, яка соромилася, коли її називали ЛЕГЕНДОЮ, і зберігала в собі найкращі душевні якості за будь-яких обставин.
Не тільки краєзнавець, а й журналіст від Бога, який у кожному новому дні бачив щось незвичне для інших, умів зацікавити й згуртувати навколо себе як старших людей, так і молодь. Вдячна долі, що звела мене з Григорієм Олександровичем, коли почала працювати в Луцькій районці, що мала нагоду неодноразово з ним спілкуватися, готувати матеріали про нього, про його сім'ю та музей.
Його добра душа варта Вищих Сфер...
Відповісти
Розсилка новин
Підписатись
* Ви зможете відписатись в будь-який час
Останні новини
Помер відомий волинський краєзнавець та дослідник УПА
02 вересень, 2012, 15:25