Згадуючи Євро-2016. Один за всіх, усі за одного

Згадуючи Євро-2016. Один за всіх, усі за одного
Місячний марафон під назвою «чемпіонат Європи з футболу» закінчився. Втім, його підсумки ще довго підбиватимуться на перших шпальтах різноманітних спортивних видань, у цитатах гравців та тренерів. ВолиньPost пропонує згадати про тих, для кого це Євро стало по-справжньому «золотим» - про збірну Португалії.

Цього року багато надій на незвичного переможця було у клубних змаганнях. Десь вони виправдались – диво імені «Лестера» у Англії вже назавжди закарбується у історії тамтешньої Прем’єр-Ліги. Десь не вистачало зовсім трохи – «Атлетико» та «Ліверпуль» зупинилися за крок до бажаних титулів. Втім, їх успіх у євро кубках був би якось логічнішим, навіть більш очікуваним, аніж те, що континентальну першість серед національних збірних виграють лузитанці…

Що найбільш символічно – ця команда стала своєрідним «антиподом» тієї Португалії, яку звикли бачити любителі футболу: без широкого асортименту зіркових півзахисників, справжніх кудесників м’яча, зате з гравцями, які чітко виконують настанову на гру. Підопічні Фернанду Сантуша, особливо у плей-офф, змушували згадати прислів’я про сім (а в даному випадку – одинадцять) лозинок: окремі з них навряд чи можна назвати міцними, але сплетені разом вони так і не піддалися жодному з суперників на Євро.

Фернанду Сантуш - головний творець історичного успіху португальської збірної з футболу
Фернанду Сантуш - головний творець історичного успіху португальської збірної з футболу


Про тепер вже найуспішнішого тренера в історії збірної Португалії ми згадали недарма – доки багато хто розповідає про трагедію Кріштіану Роналду та його надихаючу промову для партнерів по команді у перерві фінального матчу, талант Ренату Санчеса чи сейви Руя Патрісіу (який у тому ж самому поєдинку проти Франції зіграв просто шикарно), саме «почерк» коуча змусив усіх цих хлопців зіграти так збалансовано та сконцентровано протягом усього турніру. А взагалі, під керівництвом Фернанду Сантуша його команда не програла ще жодного офіційного матчу – з 13-ти проведених! Дивно, але й більшість з них були виграні у схожому стилі та з мінімальним рахунком…

Недарма цю команду часто під час Євро асоціювали з тими самими славнозвісними греками, які завадили португальцям виграти чемпіонат Європи набагато раніше. Очоливши «еллінів» ще шість років тому, Фернанду Сантуш не став далеко відходити від ідей Отто Рехагеля – у основі гри його команди була та ж сама ігрова дисципліна та надійність біля власних воріт, а раз за гру греки зазвичай знаходили момент для взяття воріт суперника, набиваючи величезний процент таких звичних для себе мінімальних перемог над суперниками будь-якого калібру. Незважаючи на досягнення «короля Отто», для Греції великими успіхами були виходи з Сантушем у плей-офф Євро-2012 та бразильського чемпіонату світу. Тому й перенести успішний стиль на збірну рідної країни, як показав час, було рішенням більш ніж правильним.

Кріштіану Роналду та Луїш Фігу: лише одній з цих легенд португальського футболу вдалося виграти зі збірною великий футбольний турнір
Кріштіану Роналду та Луїш Фігу: лише одній з цих легенд португальського футболу вдалося виграти зі збірною великий футбольний турнір


Футбольний світ такий, що люди звикли віддавати левову частку уваги персоналіям. І якраз у Португалії є більше ніж персоналія – звичайно ж, я про Кріштіану Роналду. Ні в якому разі не зменшуючи його заслуг на цьому Євро, все ж слід відзначити, що три голи з сорока п’яти ударів по воротах – це ніяк не божественне досягнення. Однак якщо взяти до уваги те, що 30 з них КріРо завдав під час групового турніру, стане зрозуміло: коли це стало потрібно, глобально на команду почав відпрацьовувати її капітан, душа та головний бомбардир. І під час матчів плей-офф аж ніяк не дивно було бачити триразового володаря «Золотого м’яча» чи того ж самого Нані, які разом з усіма «пихтять» для захисту власних воріт. А виконувати своє головне завдання – забивати м’ячі – ці хлопці мали можливість тільки тоді, коли для цього настане той самий «час Ікс»…

Руї Патрісіу, Пепе та компанія після групового турніру дали суперникам вразити свої ворота лише одного разу
Руї Патрісіу, Пепе та компанія після групового турніру дали суперникам вразити свої ворота лише одного разу


А ще португальська збірна стала найбільш збалансованою на цьому Євро. Фернанду Сантуш протягом турніру задіяв усю «двадцятку» польових гравців, а безальтернативно у стартовому складі піренейців окрім Роналду та Нані виходив лише голкіпер Руй Патрісіу – єдиний у команді, хто провів першість континенту «від і до». Показовий момент: якщо у групі португальці грали з позиції сили, то починаючи з матчу проти збірної Хорватії ми почали бачити у складі інших гравців. Головний тренер лузитанців свідомо пожертвував креативом у особі Жоау Моутінью заради надійності Адріена Сілви, досвідом Рікарду Карвалью та Вієйріньї – заради злагодженості та чудової ігрової форми Жозе Фонте та Седріка Соареша. Перед півфіналом дискваліфікацію отримав безапеляційно основний «руйнівник» центральної лінії португальської команди Вільям Карвалью, а лікарі не дозволили грати Пепе: Даніло Перейра та Бруну Алвеш не просто їх замінили, а були у поєдинку проти Уельсу серед кращих на полі. Думаю, нагадувати про вдалі виходи на заміну того ж самого Моутінью, Рікарду Куарежми і автора «золотого голу» для португальської футбольної історії – Едера – й нагадувати не варто…

Едер забиває переможний гол у фіналі Євро-2016
Едер забиває переможний гол у фіналі Євро-2016


Такий баланс лише дає зрозуміти, чому ж ця команда не «видихлась», три з чотирьох матчів закінчуючи після виснажливих екстра-таймів. Все це в купі з чудовою тактичною підкованістю та величезною мотивацією пояснює, чому Руй Патрісіу у фінальному матчі робить сім сейвів з своїх двадцяти турнірних, фланги у особі Рафаеля Геррейро та Седріка Соареша – найбільше відборів та перехоплень з усіх проведених на цьому Євро матчів, а команда у фіналі зовсім не втрачає обличчя після травми свого найкращого гравця, а навпаки – б’ється із ще більшим ентузіазмом! Протягом турніру португальці з впертістю доводили своїм критикам (у тому числі й автору цих рядків), що закрити Роналду та Нані – це ще не перемога над ними, а одинадцять сплетених в одне ціле, а тому незламних, лозинок усіма правдами й неправдами досягали свого…

Збірна Португалії летить додому, вшановуючи свою найбільшу легенду минулого століття - Ейсебіо
Збірна Португалії летить додому, вшановуючи свою найбільшу легенду минулого століття - Ейсебіо


Будь-яка казка рано чи пізно закінчується. Без сумніву, дійде справа і до португальської. Звичайно ж, для деяких гравців цієї збірної кар’єра після такого тріумфу лише розпочнеться: Рафаель Геррейро та Ренату Санчес уже з наступного року будуть підкорювати нові вершини у складах головних грандів німецької Бундесліги, Вільям Карвалью уже давно є об’єктом інтересу з боку європейських топ-клубів, і, безперечно, найближчим часом нові перспективи чекають і Седріка, Жоау Маріу чи Андре Гомеша. Однак для багатьох гравців цей успіх буде своєрідною «лебединою піснею» - уже навіть за два роки багато з них або завершать виступи у збірній, або будуть близьку до цього. Але як і Данія 1992-го року чи греки дюжину літ тому, португальці показали – в одному окремо взятому турнірі можна досягати успіху й без «напханої» зірками команди, а завдяки ігровій дисципліні, самовіддачі, шаленому командному духу і неабиякій вдачі (Домагой Віда чи Грізманн з Жиньяком, напевно, зараз жорстко «гикають»)! І навіть той, хто до кінця не вірив у те, що Португалія таки виграє чемпіонат, навряд чи сумніватиметься, що тріумф цей цілком заслужений. А далі… далі, як ми любимо казати, «буде уже зовсім інша історія»…

Дмитро Кузнецов, для ВолиньPost

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 0
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Останні новини
Згадуючи Євро-2016. Один за всіх, усі за одного
13 липень, 2016, 10:25