Нова теорія повзучого каміння в Долині Смерті

Нова теорія повзучого каміння в Долині Смерті
Десятиліттями вчені не могли зрозуміти, що приводить в рух камені, які залишають за собою сліди на дні висохлого озера. Рейстрек-Плайя — оточене горами, висохле озеро в національному парку «Долина Смерті». Влітку його дно покривається тріщинами, взимку — то льодом, снігом.

Повідомляє видання Цікавості.

Але найцікавіша частина пейзажу — десятки розкиданого каміння, за кожним з яких тягнеться борозна. Одні сліди являють собою пряму метрову лінію, інші — зигзагоподібні і мають довжину більше 120 метрів.

Знайти наукове пояснення переміщення каменів вчені намагалися багато разів. У 1948 році геологи Джим Макалістер і Аллен Агню вирішили, що пересування викликані пиловими бурями в поєднанні з періодичним затопленням висохлого озера. Ще одна популярна теорія зводилась до появи крижаного покриву на дні висохлого озера взимку.

На початку 1970-х геологи Роберт Шарп і Дуайт Кері оточили каміння дерев’яними кілочками, припустивши, що лід примерзне до них і знерухомить камені. І все ж деяким каменям вдалося «обійти» перешкоди.

Незважаючи на те, що геологи часто відвідували Рейстрек-Плайю, застати процес пересування каменів вони не змогли. З 1987 по 1994 роки професор Гемпширського коледжу Джон Рід щорічно привозив групи студентів в Долину Смерті для вивчення каменів. У нього була своя теорія на їх рахунок: так як багато слідів йшли паралельно, він вважав, що камені пересувалися всередині великих пластів льоду, які ковзалися під впливом сильних вітрів. Ця теорія розбилася об доводи геолога з Університету штату Каліфорнія в Сан-Хосе Поли Мессіни.

Створивши цифрову карту слідів за допомогою GPS, вона виявила, що більшість з них насправді не паралельні.

Пошук причин руху каменів все-таки зрушив з мертвої точки, коли до справи підключився фахівець з Університету Джонса Хопкінса Ральф Лоренц.

Вивчивши випадки переміщення каменів в інших куточках Землі, Лоренц дізнався про величезних валунів, які виносилися на арктичні приливні пляжі за рахунок підйомної сили льоду. Щоб перевірити зв’язок між цим явищем і тим, що з року в рік відбувається на висохлому озері, він провів експеримент прямо у себе на кухні.

Взяв маленький камінь, поклав його в пластиковий контейнер, який заповнив водою на кілька сантиметрів, так, щоб з нього віднілась невелика частина каменю, і поклав в морозилку; потім, перевернувши шматок льоду таким чином, щоб камінь, який визирає з нього дивився вниз, він пустив його з водою, на дні якого лежав пісок. Як і передбачалося, від найменшого подуву вмерзлий в лід камінь ковзав, залишаючи сліди на піску.

У 2011 році нову модель описали в науковій доповіді.

«По суті, навколо каменю формується шматок льоду, і рівень рідини змінюється, в результаті чого камінь випливає з бруду, — пояснював Лоренц. — Цей невеликий шматок пливучого льоду, кіль якого дивиться вниз, що дає йому можливість проривати борозну в м’якому бруду».

Розрахунки показують, що при цьому сценарії лід не має практично ніякого тертя і камені можуть ковзати навіть при легкому бризі.

Втім, серед відвідувачів Рейстрек-Плайї знаходяться ті, хто противиться такому прозаїчному поясненню — людям подобаються таємниці, їм подобаються запитання без відповідей.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 0
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Останні новини
Нова теорія повзучого каміння в Долині Смерті
11 вересень, 2016, 01:33