вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  

Директор Луцького зоопарку розповіла, як у закладі готуються до зими

Директор Луцького зоопарку розповіла, як у закладі  готуються до зими
Зоопарк у місті Луцьку існує десятки років. Проте за останні роки він зазнав яскравих змін.

Про життя Луцького зоопарку після реконструкції, "фінансову" сплячку, особливості догляду за жителями зоопарку в зимовий період та майбутні плани розповіла в інтерв'ю директор закладу Людмила Денисенко, - пише Конкурент.

* * *
– Як у вас триває підготовка до зими?

– Підготовка до зими почалася ще з літа: із заготівлі сіна та соломи. Велику частину заготовили своїми силами за рахунок покосів, які робили у міському парку. У вересні почали купувати кормовий та червоний буряки, моркву та різноманітні овочі, які потрібні для тварин в зоопарку. Зимовий період великий та важкий для будь-якого зоопарку, тому треба забезпечити харчування для тварин мінімум на сім місяців.

– Із фермерськими господарствами співпрацюєте?

– Із фермерами співпрацюємо. Звичайно, що зоопарк не найбагатший, і ми купляємо за значно дешевшими цінами. Наприклад, морква зараз в роздріб коштує 6-7 гривень/кілограм, то ми купляли за 3 гривні завдяки великим партіям. Значна частина кормів є в нашому зоопарку, а інша – на підсобному господарстві, де вона зберігається у великих кагатах.

Наразі в зоопарку залишаються ті тварини, які стійко переносять погодні умови, бо тижнева заметіль внесла свої корективи.

У зоопарку є біля десяти теплих приміщень для зимівлі, тому що поповнилися цьогоріч ми і лемурами, і мавпочками, і носухами. Ці тварини екзотичні, тож наші зими для них не підходять, варто було подбати про їхнє перебування тут.

– Хто з тварин найгірше переносить зиму?

– Лемури. У нашому зоопарку для них це буде перша зима. Прогнозувати нічого не можна...У левів взагалі шикарні умови, тому що в них навіть підлога з обігрівом. Вони абсолютно комфортно почувають себе у цих зимових павільйонах.

Звичайно, що буде проблема, коли вдарять морози, бо зміниться режим харчування. Коли сильні морози більше 10 градусів, то не можна нести тваринам моркву і кормовий буряк, бо вони починають мерзнути. Мерзлими овочами тварин годувати не можна. Тоді ми переводимо їх на сіно, зернові або сухий хліб. При морозах також збільшується частота харчування, адже під час вживання їжі тваринка зігрівається.

– Щодо зимівлі, то от ведмеді впадають в сплячку, де барліг для них готують працівники зоопарку: зносять туди сухе опале листя. Ми хвою давали, сіно, солому, гілки дерев у барліг. Вже тоді ведмідь може сам влаштовувати собі місце. Наразі два ведмеді із восьми перебувають у сплячці і не виходять їсти, шість – у напівсонному стані, а один ведмідь зазвичай взагалі ніколи не спить (чотири роки не впадає у зимову сплячку).


– Скільки коштує готування жителів зоопарку в зимовий період?

– Один день вартує декілька тисяч. Чотири роки тому ми рахували, то це була 1 тисяча гривень. Із теперішніми цінами, а також зі збільшенням колекції тварин. До прикладу, один пелікан з'їдає до двох кілограмів риби, а у нас їх чотири. Тож вісім кілограмів риби в день тільки для пеліканів. Найдешевші карасі коштують від 25 гривень. М'ясо нам дешевше обходиться. Купуємо курятину за 20 гривень/кілограм. Найдорожче прогодувати лемурів, тому що це різноманітні овочі та фрукти. Але такі тварини мають своїх спонсорів.

– Як вдається залучати кошти для підприємства?

– Інвестиція була дуже велика в реконструкцію. Нам вдається залучати більше відвідувачів, а це і є наші кошти. Цього року зоопарк проводив багато масових свят. У цю неділю, 27 листопада, було свято. Впродовж листопада ми проводили конкурс домашніх улюбленців і дуже гарно відгукнулися жителі міста. Я вважаю, що ми таким чином популяризуємо зоопарк. На грудень ми також запланували свято: буде тут Святий Миколай. Декілька років тому на території зоопарку мали дуже цікаву подію, яка дуже сподобалася діткам, тож плануємо її й цього року. Кошти залучаємо завдяки постійним заходам, екскурсіям, нагадуванням про себе. Цьогоріч вперше ми випускаємо календар із тваринами зоопарку формату А3. Він буде реалізовуватися на касі зоопарку. Теж буде наш додатковий прибуток. Ми залучаємо для тварин спонсорів.Також ми ще хочемо зробити у грудні цього року Резиденцію Діда Мороза на території зоопарку. Поки не будемо розкривати таємниць. Силами працівників зоопарку. Буває, люди, які доглядають за тваринами, будуть брати участь у сценках. Пробуємо різноманітні форми заходів, щоб залучити більше відвідувачів.

– Як змінювали зоопарк, коли прийшли на посаду? Із якими труднощами довелося стикатися?

– На посаді директора зоопарку я уже чотири роки. А цього року маю ювілей – 20 років роботи в зоопарку. Сюди я прийшла волонтером. Проживаючи в центрі міста, я бачила ті складні умови, тож почала робити те, що могла робити. Після закінчення інституту я хотіла працювати лише тут. Тоді я почала працювати зоотехніком. Повірте – були складні дні. Чотири роки ми збираємо колектив. Бувало, що не було кому годувати тварин, то ставала я і ветлікар і годували. Коли я очолила зоопарк, була зима. Відвідувачів не було, борги колосальні… Пам'ятаю, одного разу ми привезли 5 тонн моркви. І просто посеред зоопарку її висипали, а потім набирали у мішки та возили санками в бокс. Ми тоді і до свого господарства не могли дістатися, бо перемітало дороги. Тоді нас підтримували фермери, які давали в борг харчі. У мене дуже сильно закарбувалася в пам'яті сума 340 гривень, яку ми були винні за м'ясо, та віддавали впродовж місяця. Усе це нас згуртувало. Тепер ми сидимо і сміємося, що таке було. Зараз набагато легше: і з харчами для тварин, і з роботою, і з нормальною заробітною платою. Що можна було вимагати з людей, які мали мінімальну заробітну плату? І та одна людина мала доглядати вісім ведмедів, левів та вовків. Це складна робота. Це й психологічна робота. Тварини є чітким індикатором – їх не можна обманути. Ти або працюєш із ними, або не працюєш. Тут залишаються працювати тільки віддані люди. У нас є підсобні робітники, які займаються побутовими проблемами, але знають всіх тварин. Я завжди вчу працівників, що тварини у вас не повинні бачити ворога або небезпеки. Тварина має вам довіряти. Всі доглядачі знають поведінку своєї тварини, а це допомагає при перевезенні тварини з вольєра чи при лікуванні.

– Наскільки зросла кількість відвідувачів після оновлення зоопарку?

– Збільшилася втричі. Збільшилася також кількість безкоштовних відвідувань для воїнів АТО та їхніх діток, для дітей-сиріт та інвалідів, релігійних громад. Також ми для них надаємо безкоштовні екскурсії, яких ніколи не було.

– Що плануєте в зоопарку змінювати або вдосконалювати?

– Роботи насправді ще багато. У тварин копитного ряду всі будиночки старі та виходять з ладу, адже їм мінімум років 15. Хочеться облаштувати більше відпочинкових зон, дитячий майданчик. Хочеться далі продовжити традицію святкування дня народження наших тварин. Для цього, ясна річ, потрібно залучати більше працівників. У нас вже після реконструкції збільшився штат. Не знаю, як вдасться залучити до зоопарку тварин, адже ми їх не купуємо. Ми або обмінюємо, або беремо в інших зоопарків на перетримку. Одним із досягнень цього року є те, що "Луцький зоопарк" приєднався до єдиної системи зоопарків світу (International Species Information System - Isis). Ми вже є повноправним членом організації. Будемо вводити базу усіх наших тварин. Переглядаємо інші зоопарки, кого можна взяти на обмін. Зараз для червоної мавпочки шукаємо пару. Знайшли в Ризькому зоопарку (Латвія). Щодо цієї мавпочки, думаю, будуть відбуватися переговори, на яких умовах вони нам передадуть. Вони зараз попросили фотографії вольєра, де буде тварина. Для нас це дуже приємно та дуже престижно, адже "Луцький зоопарк" не знали навіть серед зоопарків України. А тепер, коли можна зайти в базу даних, де є більше 600 зоопарків, і знайти там наш, – це дуже приємно.

– Скільки працює людей на підприємстві? Яку заробітну плату отримують?

– Середня заробітна плата – 2200 гривень. Штат наразі налічує 35 людей. Також на підсобному господарстві є ще чотири людини. Також у сезон ми за власні кошти наймаємо касирів-контролерів. Додатково беремо доглядачів та прибиральників території, оскільки люди в сезон працюють у дві зміни

– Як місцева влада сприяє розвитку зоопарку?

– Коли я прийшла у перший рік на посаду директора, то фінансування було настільки малим, що я просила: "Дайте хоча б мінімальну зарплату, щоб можна було працювати". І коли у 2013 році нам виділили 14 тисяч гривень на цілий рік… на харчування всім тваринам. Уже цього року ми отримали 110 тисяч гривень. Ми просимо, щоб нам давали заробітну плату та кошти на оплату електроенергії хоча б на півроку.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Twitter, Google+ та Instagram.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 0
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Останні новини
Директор Луцького зоопарку розповіла, як у закладі готуються до зими
28 листопад, 2016, 15:40