вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  

Чорнобильське харчування: тендерні схеми і хто за ними стоїть

Чорнобильське харчування: тендерні схеми і хто за ними стоїть
Школярам трьох районів Волині, які найбільше постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС, держава пообіцяла безкоштовне гаряче гаряче харчування. Сьогодні у цих районах понад 20 тисяч школярів, які охоплені цією пільгою.

Через затримку із коштами та тендерними процедурами учні Камінь-Каширського, Любешівського та Маневицького районів ще із лютого не отримують обіцяного харчування, - пише Четверта влада.

Натомість батькам виплачують компенсацію – орієнтовно 140 гривень на місяць на одну дитину. Ця сума змінюється на кілька гривень залежно від віку школярів.

"З нового року не харчуємось вже, діти просто купують їжу за свої кошти. До того харчування було дуже хороше, діти задоволені. У шкільній їдальні можна було придбати порцію за 15 гривень – друге, булочка і чай. Але це проблемно, адже не в кожної мами є 15 гривень, які треба дати кожного дня", – розповідає мама двох школярів маневиччанка Оксана Туревич.

Три чорнобильські райони Волині нещодавно вже провели тендери на харчування дітей-чорнобильців, але харчувати дітей за цими тендерами почнуть вже із нового навчального року.

Цьогоріч закупівлі послуг із харчування дітей пільгової категорії мали нову назву – кейтерингові послуги. Але зміст тендеру залишився старим: за традицією чорнобильські мільйони розіграли добре знайомі фірми-присоски, які вже «спеціалізуються» на цій темі.

Зазначаєтья, що минулого року на тендерах з харчування дітей-чорнобильців перемогли фірми із оточення регіонала Юрія Іванющенка. Чорнобильські присоски не зрадили цій традиції і цього року – у трьох районах перемогу у тендерах взяли ті самі фірми.

У Камінь-Каширському районі очікувана вартість закупівлі послуг харчування склала 41 082 449,62 гривні.

У конкурсі змагались дві фірми із цінами зовсім близькими до очікуваної:

– ТОВ «Транс Логістик Центр» – 41 081 505, 50 грн.

– ТОВ «Час мрій» – 41 082 195, 43 грн.

В аукціоні ціни не змінювались тож зовсім очікувано перемагає «Транс Логістик Центр».

У Любешівському районі очікувана вартість закупівлі становила 24 896 532,98 гривні.

На конкурс надійшли пропозиції від чотирьох учасників: ТОВ « Геус Груп», ТОВ «Час мрій», ТОВ «Військсервіс Волонтер», ТОВ «Транс Логістик Центр»

Згодом ТОВ «Військсервіс Волонтер» відкликає свою пропозицію, посилаючись на те, що запропонована вартість є економічно невигідною. А «Транс Логістик Центр» відхиляють через невідповідність пропозиції технічним, кількісним та якісним вимогам до предмету закупівлі. Тому в аукціоні змагаються лише два учасники:

– ТОВ «Час мрій» – 24 896 475, 58 грн.

– ТОВ «Геус Груп» – 22 950 954, 68 грн.

Прикметно, що і в цьому аукціоні ціни теж не змінюються, тож перемагає найменша цінова пропозиція ТОВ «Геус Груп», яка просто «зриває» тендер – не надає підтверджуючих документів.

Тож дешевшу пропозицію переможця відхиляють, а натомість переможцем визнають ТОВ «Час мрій» із пропозицією дорожчою майже на 2 мільйони.

Тендер у Маневицькому районі не відзначився оригінальністю і відбувся за такою ж схемою. Очікувана вартість закупівлі становила 25 412 653 гривні.

На конкурс надійшли пропозиції від вже знайомих фірм та кількох нових учасників:

– ТОВ «Військсервіс волонтер» – 20 209 556, 88 грн.

– Маневицька райспоживспілка – 24 562 809, 64 грн.

– ТОВ «Віртуоз ЛТД» – 24 830 899.80 грн.

– ТОВ «Транс Логістик Центр» – 25 412 585.68 грн.

– ТОВ «Час мрій» – 25 412 618.24 грн.

Переможцем аукціону стало ТОВ «Військсервіс волонтер» із найнижчою ціновою пропозицією – 20 209 556,88 гривень. Однак Замовник скасував торги через технічні причини.

На сайті закупівель Маневицьке управління соціального захисту так пояснює причини скасування тендеру:

« …виникла технічна помилка, під час якої неможливо було завантажити в електронну систему закупівель на веб-портал Уповноваженого органу вищевказане повідомлення, яку неможливо було усунути.

Замовник відмініняє торги на підставі ч. 1 ст. 31 Закону України “Про публічні закупівлі”у зв`язку з порушенням порядку оприлюдення повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом, з метою уникнення відповідальності в результаті виявлення порушень контролюючими органами, та в зв`язку з тим, що після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір з порушенням термінів, встановлених законодавством, може завдатись шкода економічним інтересам держави».

Тому Замовник оголосив новий конкурс на закупівлю кейтерингових послуг із харчування дітей-чорнобильців у Маневицькому районі.

Спільна історія

У всіх трьох районах участь у тендерах беруть одні й ті ж фірми, їхні ціни не змінюються, і схеми під час проведення тендерів теж не змінюються.

Як приклад: переможець із дешевою пропозицією не надає документів – і в результаті перемагає дорожча пропозиція; або ж відхилення певних пропозицій через недодані документи. Такі тендерні прийоми зайвий раз ілюструють «схеми» в освоєнні чорнобильських грошей.

Учасники цих тендерів мають багато спільного і є частими учасниками тендерів у Міністерстві оборони та Мінсоцполітики.

Коли ж Мінсоцполітики передало тендери на харчування дітей у регіони – традиційно ці фірми і там почали вигравати тендери та витіснили із цього ринку місцеві підприємства, які довгий час харчували дітей.

Коріння фірм-присосок тягнеться із донецького регіону, хоча вони мають різні місця реєстрації.

Переможець тендеру у Камінь-Каширському районі «Транс Логістик Центр» зареєстроване у Києві. За інформацією видання «Наші гроші» ця фірма разом із іншими входить до групи постійних постачальників армії, яка близька до оточення регіонала Юрія Іванющенка.

Засновниця фірми «Транс Логістик Центр» Ганна Бутенко також була в засновниках ТОВ «Адмет груп», яке спеціалізувалось на армійських тендерах – нині його діяльність припинена.

У 2014 році ТОВ «Адмет груп» виграло 40-мільйонний тендер на харчування дітей-чорнобильців у Мінсоцполітики. А прокуратура Маневицького району тоді відкрила кримінальне провадження проти «Адмет груп» щодо привласнення коштів. До суду справа так і не дійшла.

Те що «Транс Логістик Центр» є чи не головним освоювачем чорнобильських коштів ілюструє і система аналітики Прозорро – впродовж цієї весни фірма виграла понад 128 мільйонів гривень на харчування чорнобильців у Волинській та Рівненській областях.

Переможець у Любешівському районі – ТОВ «Час мрій» зареєстроване у Києві, а його засновником та керівником є мешканка Донецька Марина Фартушна.

Підприємство «Час мрій» цьогоріч не багате на перемоги – за даними системи аналітики Прозорро фірма отримала лише одну перемогу у Любешівському районі.

Попри те, що схеми на чорнобильських тендерах очевидні, контролюючі органи не бачать порушень у цьому.

Громадська ініціатива «За чесний тендер» оскаржувала до Антимонопольного комітету минулорічні закупівлі харчування для дітей-чорнобильців, у яких брали участь та вигравали ті ж самі фірми. Однак чиновники не побачили там жодних порушень, і запевнили що проводять перевірку щодо дотримання фірмами «Транс Логістик Центр» та «Час мрій» вимог законодавства.З відповіді Антимонопольного комітету

Тож допоки контролюючі органи проводять «відповідні дослідження » чорнобильським «присоскам» вдається розіграти не один тендер.

В тому, що ці тендери мають ознаки змови та антиконкурентних узгоджених дій переконана і юристка Громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак.

– Закон «Про публічні закупівлі »дає визначення поняття «пов’язані особи», а також встановлює обов’язок саме Замовника перевіряти ознаки пов’язаності осіб, – пояснює юристка. – Зокрема в п.7 ч. 1 ст. 17 Закону зазначено, що якщо тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов’язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з членом (членами) тендерного комітету, уповноваженою особою (особами) замовника, то замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника.

Тобто, пишучи в протоколі, що ознак зі ст. 17 не встановлено, Замовник перед цим повинен перевірити наявність чи відсутність таких ознак, в тому числі і щодо пов’язаних осіб.

– На мою думку, у вказаних тендерах давно простежуються ознаки антиконкурентних узгоджених дій, тобто змови, однак уповноважений орган її не бачить, – вважає юристка.

Не секрет, що від таких тендерів, які затягуються в часі через схеми з відмовами чи недоданими документами найбільше страждають діти і звичайно – бюджет.

– Фірми, які перемагають в цих тендерах, є фігурантами кількох журналістських розслідувань, – пояснює керівник громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук. – Ми, за підтримки народного депутата Олександра Черненка зверталися до Антимонопольного комітету, але, на жаль, безрезультатно. Нині бачимо ті самі проблеми. Держава виконує свої функції неналежним чином. В результаті – діти лишаються без харчування, а кошти платників податків використовуються неефективно.

«Знову грають на руку київським»
У Маневицькому районі переможця конкурсу поки немає. Адже конкурс скасували через технічну помилку. Однак місцевий учасник тендеру, Маневицька райспоживспілка, сумнівається у законності скасування торгів.

– Вони відмінили тендер, бо їм не підійшло, вони знов грають на руку київським, – апелює голова спілки Мирослава Ковальчук. – То було спеціально, бо ті, що йшли на 20 мільйонів, харчування буде збитковим, і їм не вигідно, то й вони мусили відмінити торги. Вони ж завжди харчують за найвищою ціною. Бачите, вони нас не змогли відхилити. Вони завжди нас не допускають до торгів, а це допустили.

Минулого року Маневицька райспоживспілка оскаржувала чорнобильські тендери у суді та Антимонопольному комітеті, але за словами пані Ковальчук, це не дало жодного результату. Тому цьогоріч спілка бере участь у тендері лише у своєму районі, сподіваючись на чесну конкуренцію.

Натомість голова тендерного комітету Маневицького управління соцзахисту Алла Хітько запевнює, що вся процедура відбулася відповідно до закону і тендер змушені були скасувати через технічну помилку, яка вказана на сайті Прозорро.

– Скажіть чи тендерний комітет вивчає документи фірм щодо того чи вони пов’язані, чи мають якісь спільні зв’язки? – цікавиться журналіст.

– Ні не вивчаємо, – пояснює Алла Хітько. – Нам подають документи і ми їх вивчаємо. Це абсолютно різні юридичні особи подали документи. Вони повністю зареєструвалися, пройшли через Прозорро. Абсолютно ніяких сумнівів в нас не викликало.

Відповідальний за проведення тендеру у Камінь-Каширському районі Віталій Леонець каже що до фірми-переможця «Транс Логістик Центр» у районі немає зауважень і батьки задоволені харчуванням, яке отримують діти. Про те, чому місцеві підприємці не подавались на тендер пан Леонець не знає, припускає, що не мають тендерного грошового забезпечення, інвентарю, потрібних документів.

Про учасників тендеру та їх спільну історію пан Леонець теж не знає. Каже, що тендерний комітет бачить лише ті документи, які надаються у системі Прозорро.

– На Прозорро ми бачимо тільки документи, які нам подають. Тендерний комітет вивчає тільки ті документи, –запевнює посадовець.

У Любешівському районі теж не знають чому у тендерах не беруть участі місцеві підприємці. А історію учасників торгів теж не вивчають.

– «Військ сервіс» сам забрав свою пропозицію, а «Транс Логістик» не подав кількісні та якісні характеристики – це теж причина для відхилення, – розповідає про тендер голова тендерного комітету Жанна Матюк. – «Геус груп» перемогла, але не надали підтверджуючих документів, на зв`язок не виходили – ми з ними не могли зв’язатися. Згідно закону у певний термін вони мають нам надати документи. Вони їх нам не надали. Тому ми їх відхилили і відповідно до закону визнали переможцями наступну фірму «Час мрій». На початку наступного місяця плануємо укладати угоду.

– Тендерний комітет вивчає те, чи фірми-учасники пов’язані між собою?

– Ні не вивчаєм. Це вже відповідні служби тим займаються. Це не наша компетенція. Ми вивчаємо тільки подані документи – чи відповідають кількісним, якісним характеристикам, чи не перевищують допустимих сум.

– От мені тридцять гривень кожного дня дати – це влітає в копійку, – розповідає мама двох школярів маневиччанка Оксана Туревич, чиї діти не отримують гарячого харчування через знятий з технічних причин тендер. – А є діти, які взагалі не харчуються, йдуть голодні. Нам казали, що впродовж канікул проведеться тендер і вже на наступний рік буде харчування дітям.

* * *

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Twitter, Google+ та Instagram.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Завантаження...
Коментарі 1
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Стаття є замовною "місцевими підприємствами, які довгий час харчували дітей" та програли торги. Якщо мій висновок є хибним, то чому автор статті не вказав назви цих "місцевих підприємств" та пізвища керівників, причини відхилення їх пропозицій? Адже на кожному кроці журналісти кричать про неупереджене ставлення до висвітлення тієї чи іншої суспільної проблеми.
Відповісти
Останні новини
Чорнобильське харчування: тендерні схеми і хто за ними стоїть
06 червень, 2017, 10:45