У волинському селі екологічна катастрофа через радянські пестициди

У волинському селі екологічна катастрофа через радянські пестициди
Село Бужани у Горохівському районі залишилось без питної води через забруднення пестицидами, які залишились ще з радянських часів.

Про це пише Перший.

Кілька місяців тому на території колишнього господарського двору колгоспу у Бужанах місцеві жителі побачили яму з розкопаними бочками, у яких виявили пестициди.

Старші люди пригадали, що закопали їх туди ще за Радянських часів. Деякі мешканці Бужан стверджують: вони бачили, як в цю траншею свого часу скидали й іншу “хімію”.

А коли її заповнили, просто загребли землею. Однак надійним захороненням токсичних відходів цей “могильник”, на жаль, не став.

“Про виявлені бочки я одразу повідомив в райдержадміністрацію, - каже голова сільради села Бужани Роман Груцький.

- Там створили комісію, яка виїхала на місце і взяла проби води. Результати приголомшили - в усіх трьох водонапірних баштах і сільських криницях норма дусту перевищена в майже в 100 разів, а такого пестициду, як симазин — в 40-43 рази.

Проблема у тому, що в 20 метрах поруч з захороненням свого часу знаходилась свердловина з водою, яка використовувалась для господарських потреб колгоспу. Потім її так само просто закидали землею.

Однак протягом цих майже трьох десятиліть вода зі свердловини розмивала гербіциди. Звідти вони потрапили у підземні води і розповсюдились по всьому населеному пункту. Відтак наразі забруднена не лише вода, але й грунт”.

За словами пана Романа, люди в селі часто нездужають, хворіє худоба.

Почувши про екологічну катастрофу, в дитсадку і школі перестали використовувати воду з місцевих водогонів. За кошти сільради дошкільнятам її закупляють у бутлях, а для учнів возять з сусіднього села, де забруднення не виявили.

“Вода у Бужанах становить загрозу для здоров’я людей, - каже начальник управління Держпродспоживслужби у Волинській області Богдан Лозинський. - І тому ми дали відповідні приписи голові сільради, щоб забезпечив населення водою, і попередили, що з даних свердловин воду використовувати не можна”.

Щоб вирішити проблему, каже Роман Груцький, треба спочатку викачати всю воду зі свердловини, що забруднює навколишнє середовище, і залити її бетоном. Потім пробурити нову свердловину, що забезпечить населення водою, і пустити її по водогону. Ціна питання — 2 мільйони гривень. Ще 65 тисяч треба заплатити за кожну тонну утилізації токсичних відходів.

Де взяти такі кошти, Роман Груцький не знає. У бюджеті сільради, каже він, вільних залишків нема.

Наразі очільник сільради повідомив про це всі відповідні служби. В облдержадміністрації пообіцяли знайти кошти на розробку проектної документації нової водонапірної башти.

Нагадаємо, таку ж знахідку нещодавно виявили у селі Гута Ратнівського району.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 0
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Останні новини
У волинському селі екологічна катастрофа через радянські пестициди
27 вересень, 2017, 13:07