вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  
Додати запис
06 липень 2015 р.
Андрій Андрейків: «Кадри Калетніка повертаються на митницю»
kirilovasvetlana 06 липень, 2015, 15:11
kirilovasvetlana
Цікава публікація від lb.ua

Андрій Андрейків на початку квітня, на тлі звільнення Анатолія Макаренка з ДФС, міг навіть очолити Митну службу. Принаймні, тимчасово. Але один дуже впливовий нардеп від “Народного Фронту” з'явився на засіданні Кабміну та різко виступив проти цього призначення.

А в червні Андрейків позбувся і статусу в.о. начальника Волинської митниці, залишившись, утім, на своїй “дублюючій” посаді — першого заступника митниці. Андрейківа з подачі колумніста одного відомого видання стали називати “людиною Єремеєва”. Сам він зв'язки з олігархом приписує колишньому голові Волинської та багатьох інших митниць Романові Микитюку. Тому в інтерв'ю постійно виринають “люди Микитюка”, яким Андрейків або протистоїть, або звільняє з посад.

Він називає себе технократом та атиповим митником, бо починав службу не з кордону та бігання з печаткою. Додає, що має внутрішню міру толерантності: “От стоять сто “гонщиків” і погрожують мені сміттєвою люстрацією, а я їм показую листи з правоохоронних органів і говорю: хлопці, те, чим ви займаєтеся — це неподобство”.

Пропрацювавши деякий час у бізнесі, він переніс бізнесові цінності на держслужбу: “В бізнесі кожен прожитий день має бути доданою вартістю. Ти маєш виробляти продукт більший, ніж твоя зарплатня. Інакше — дефолт. Так само має бути і на державній службі. Митниця має видавати Продукт”.

Під час бесіди ми торкнулися багатьох системних моментів в роботі Митної служби і спробували розібратися, хто став альтернативою Андрейківу на посаді керівника Волинської митниці. І наш співрозмовник, як для чинного держслужбовця, був не надто аж обережний у висловлюваннях та оцінках.

Дмитро Якобчук у червні очолив Волинську митницю з посади головного інспектора юридичного відділу. Як сталося, що ви не помітили його раніше і не підвищили по службі?

По-перше, на вказану Вами особу покладено виконання обов’язків начальника. Юридично це не повноцінна посада керівника, осільки сама процедура призначення дуже складна та передбачає погодження керівника обласною державною адміністрацією, Міністерством фінансів, люстраційну перевірку. Я це все пройшов і в Рівному, і на Волині. Але навіть зі статусом виконувача обов’язків людина має дуже багато повноважень. Чому я когось не помітив? Я нічого надзвичайного не помічав. Є питання етики службових відносин, тому не можу говорити про ряд речей. Підкреслюю, виключно з принципів та субординації я не можу озвучити багато моментів. Скажу лише, що ми проводили багато перевірок, службових розслідувань, і ряд посадовців просто були переведені з оперативної роботи з кордону. Відповідно до інформації відділу кадрів, Якобчук в період 2012-2013 років працював заступником керівника митного посту Ягодин, одного із ключових в системі митниці.

Але тут питання навіть не в особистостях. Бо у нас люди, вивчаючи різні призначення, в підсумку за двома деревами не бачать лісу. Питання – з якими цінностями та завданнями людина починає свою діяльність.

З приводу дерев і лісу: з чиєї подачі призначили Якобчука?

Це компетенція виключно Голови ДФС, що реалізована на підставі подання заступника голови служби, який курує митний напрямок. Щодо мене, то Якобчука я точно не рекомендував. Якщо хтось у Києві побачив гарного керівника і хорошу людину краще, ніж його бачать на Волині - супер...

"Дехто має спокусу інвестувати корупційні активи у депутатські мандати місцевих рад, щоб потім висувати умови Києву".

Я працював 8 місяців на митниці, а два місяці — листопад-грудень — її створював. Цей час був витрачений на реорганізацію Ягодинської митниці у Волинську. І до 31-го грудня 2014 року роботу митниці визначав голова комісії з перетворення Володимир Середа, який дуже добре справлявся зі своєю роботою, але якого потім звільнили по люстрації. Юридично Волинська митниця як орган, що адмініструє митні платежі, почала роботу 1 січня 2015 року. Але цікаво, що уже 22-го січня 2015 року мене чомусь викликали у Верховну Раду до комітету з питань протидії корупції і почали обговорювати мою діяльність поряд з діяльністю керівництва ДФС. Коли я почув претензії, то сам написав лист на ім’я Єгора Соболєва та попросив про засідання Комітету в будь-якому форматі. І це сталося вже наступного дня. Тоді я і дізнався, що закиди до митниці йдуть за ініціативою одного з місцевих волинських депутатів, наскільки я зрозумів — Юрія Савчука.

На засідання завітали представники якихось асоціацій, переважно, автоімпортери. Очолюють їх колишні правоохоронці — екс-працівник управління “К” СБУ у Волинській області Сергій Мостинець та Огородник Олександр, що очолював декілька митних підрозділів, в тому числі митний пост Луцьк. Звідки вони дізнались про засідання комітету, яке відбулося на моє звернення, залишається таємницею. Дані особи презентували себе як “представники” громадськості, при цьому витягнули «купку» документів різних комерційних компаній. І якщо ми проаналізуємо, хто здійняв галас про корупцію на Волинській митниці, то це дві громадські організації, які засновані в листопаді-грудні 2014 року, а почали активну діяльність в січні 2015-го. І туди входять усі компанії, які ми на початку року віднесли до високоризикових. Вони також мали на меті ще й створення терміналу у Луцьку під імпорт автотранспорту. Сьогодні у деяких офісах проводяться слідчі дії, і в результаті обшуків виявлено чисті бланки, підроблені печатки тощо. Що у нас виходить? Як тільки наближаємось до процесуальних дій, запитів за кордон, обшуків, тоді відразу кричать про корупцію та згадують гасла Майдану. До речі, після засідання Комітет з питань запобігання і протидії корупції ініціював звернення до ДФС та СБУ, у якому чітко ідентифікував ризики втягнення працівників митниці в корупцію та назвав компанїї та посадовців, які могли бути дотичні до даних процесів. За моєю інформацією, даний лист викликав низку звільнень в ДФС та навіть в органах прокуратури.

До речі, в березні цього року набув чинності вирок щодо 15 осіб митного посту Луцьк, яких обвинувачували в отриманні хабарів у великих розмірах ротягом 2012 року. Ряд комерційних структур дуже комфортно працювали там саме в той період.

Огородник в цей час був там керівником?

Ні, керувала інша людина — Микитюк Роман Володимирович. Він же в різний час був начальником Львівської, Рівненської, та Вінницької митниць.

При цьому громадськість на Волині вважає Якобчука людиною саме Микитюка…

Можна говорити виключно на підставі фактів, які мають документальне підтвердження. Микитюк дійсно вносив на Якобчука подання на призначення заступником начальника митного поста Ягодин. Це дуже серйозна посада. З одного боку, це звичайна кадрова практика: хтось когось призначає, вносить подання. Але якщо громадські організації чи народні депутати, які знають місцеві особливості краще за мене, щось стверджують, значить, вони мають на це підстави. До речі, сам Микитюк, як і Якобчук, були призначені на посади Ігорем Калетніком.

Казав раніше і кажу зараз, що Ягодинська митниця зразка 2010-2014 років — це “філія КПУ”. Підозрюю, що реакція людей на сьогоднішні події та призначення пов’язана саме з цим.


Ну, це якби Калетнік був ідеологічним комуністом…

Тому я це говорю в лапках. Величезна кількість людей, наближених до Калетніка, в різний спосіб були переведені на митниці західних регіонів, зокрема, і на Волинь. А його заступник Дороховський навіть видав циркуляр, яким заборонив приймати на роботу мешканців західної України. Про це в свій час говорили депутати Львівської обласної ради і писали відповідні звернення. Всі про це чомусь забули. Читаючи рішення судів про поновлення на посаді, можна стверджувати, що людей в багатьох випадках безпідставно звільняли, аби розставити своїх ставлеників. Історія пам’ятає звільнення за відсутність бейджика, носіння форменого одягу, ніби відсутність контрольних талонів тощо. Звільняли тисячі осіб. «Пачками». Існували так звані “розстрільні команди”, які малювали акти томами. Тепер шефів кадрової служби Калетніка можна зустріти коридорами на Львівській площі (тут знаходиться головний офіс ДФС. - LB.ua).

Суспільство не звертає уваги на ряд політичних ризиків для країни через подібні прецеденти. Але на парламенських виборах 2012 року Компартія України показала фантастичний результат – 13% голосів. Навіть на теренах патріотичної Волині, території, де зародилась УПА, рейтинг комуністів склав 6%! Подібний результат показала і Рівненська область. Згадуючи яскраву передвиборчу рекламу комуністів, тисячі білбордів по країні, невже хтось вірить, що таку кампанію можна було провести за рахунок членських внесків ветеранів чи пенсіонерів? Хто знає, яка була б доля України, якби комуністи не мали “золотої митної акції" в парламенті 2012 року.... А зараз ми живемо напередодні місцевих виборів 2015 року. Як на мене, пожвавлення активності ряду груп, які брали активну участь в різній діяльності 2010-2014 років, що призвели до соціальних потрясінь та розрухи, несе величезні ризики для стабільності та безпеки країни і Волині, зокрема. З огляду на задекларовану адмінреформу та збільшення повноважень регіонів, спокуса інвестувати корупційні активи у депутатські мандати місцевих рад, а потім висувати умови Києву, виглядає більш ніж реальною. Тим більше, що такий досвід в даної публіки вже є...

"Людина, що ввезла тисячі панамських кузовів, плювала на закон та обзивала посадовців, стала членом громадської ради ДФС"

Повернімося до вас. Ви залишилися на посаді першого заступника керівника Волинської митниці. Виходить, не виправдали сподівань?

Я і не намагався чиїсь надії виправдовувати. Я жив і виховувався в середовищі технократів. Черчілль колись сказав: “Роби, що можеш там, де знаходишся, засобами, які є в наявності”. Вважаю, якщо уже через три тижні з початку моєї роботи хтось зібрався обговорювати митницю у Раді, значить щось змусило людей “затурбуватися”.


І що ж ви “такого” встигли зробили?

Через те, що в 2012-му році я звільнився з митниці і пішов працювати в аудиторську компанію, я отримав колосальний досвід. Почав дивитися на господарську діяльність підприємств ширше – податкові та бухгалтерські обліки, участь нерезидентів, банківська діяльність, валютні розрахунки. Проблема в тому, що митника насамперед цікавлять митні декларації, але ж є ще податкова та бухгалтерська звітність, інші цікаві моменти, які працівниками митної системи аналізуються не в повній мірі.

От вам ситуація: підприємство щось ввозить в Україну начебто на переробку. Ми можемо подивитися по податковій звітності, скільки на цьому підприємстві найманих працівників і чи в стані воно забезпечити переробку трудовими ресурсами. Я почав вимагати у підлеглих відстежувати податкові історії імпортерів, ціни на світових біржах та всередині країни, ми користувалися відкритими базами даних іноземних країн. Для багатьох це було щось нове. Мала місце ситуація щодо ввезення в країну сиропу чи цукру-сирцю. І ми з'ясували, що іноземна фірма-контрагент, яка підписала договір з вітчизняною компанією, взагалі не має на рахунку коштів для освоєння такої господарської операції, а по-друге, за останні три роки взагалі не здавала фінансову звітність. І ми спитали у наших підприємців: “Люди, а як компанія може укладати з вами договір на 55 млн гривень, якщо вона вже три роки — мертва?”. Вони були здивовані, що подібні питання ставить митниця. І люди цю оборудку не здійснили.

Через сироп комітет Ради точно не буде збиратися.

Я гадаю, це сталося через прикриття схем з ввезення автівок. За період 2012-2014 років тільки на Волинь було завезено 6 тисяч ніби розібраних машин: кузови — окремо, двигуни — окремо. Але тут вони одразу збиралися, утім, акцизи сплачено не було. На кожній машині економія для ділків складала $10-20 тисяч. Це були престижні марки авто — BMW, Мерседес, Ауді. І ще коли тривало переоформлення Ягодинської митниці, ми стали надсилати запити в різні установи. І з'ясували, що компанія, яка завезла безмежну кількість кузовів, при обороті в 30 млн грн. сплатила податку на прибуток в сумі аж 2 тисячі грн. Стали аналізувати пов'язаних осіб і побачили, що там є сім компаній, де засновником одна і та сама людина – Юрій Матчук, такий собі місцевий активіст, який визнав, що давав раніше хабарі, але після Революціі Гідності «прозрів». Він є автором скарг і звернень щодо митниці. Також дивом увійшов до керівництва Громадської Ради місцевого ДФС, перебуваючи під слідством за підробку та ухиляння від сплати податків! Далі – ще дивніші речі: місцева прокуратура клопоче звільнити його від покарання за спливом строків давності. І це при тому, що митниця надіслала матеріали з-за кордону щодо податкових зловживань компанії. При цьому три фірми банкрутують, а ще дві під слідством. На додачу, в них була кредиторська заборгованість перед нерезидентами у розмірі 6 млн євро, а нерезиденти ці — якісь панамські чи віргінські офшори... Ми цю схему повністю викрили. У відповідь – скарги, закриті справи і статус члена Громадської Ради ДФС. Виходить, що можна ввести тисячі панамських кузовів, плювати на закон, блокувати адмінбудівлі, обзивати посадовців і тобі все зійде з рук.

В 2012 році Мінекономіки видало безстрокову ліцензію на подібне “складання” автомобілів. І у нас виникло застереження, чи давали світові бренди дозвіл на такі операції? Підняли статистику: як з'ясувала місцева ОДА, близько 36 тисяч кузовів було завезено в Україну. Це при тому, що вітчизняний автопром стагнує. Друге питання: чому цим мають монопольно займатися дві-три юридичні особи? Утім, повторюся, на Волині автомобільна тематика крутилася навколо однієї людини. Ім’я її уже називалося під час інтерв'ю.

І ми ж отримали відповіді з-за кордону, де було стверджено, що куплявся не кузов, а транспортний засіб, і не фірмою, а фізичною особою. І потім автомобіль якимось чином ставав “кузовним агрегатом”. До речі, близько 600 кузовів розібраних вже стоять в Польщі, готові до в'їзду.

Підсумовуючи, скажу, що в Міндоходів я два місяці пропрацював начальником Управління кластерного аналізу. Займався контролем діяльності фінансово-промислових груп і великих платників податків. Тому, заступаючи на посаду на Волині чи в Рівному, я вже розумів, на який “пул ФПГ” зав'язані регіони. І коли ми стали надсилати перші запити, одразу зібрався комітет в Раді. До речі, я ж тоді запроновував певні законодавчі ініціативи. Утім, в підсумку дискусія звелася до моєї декларації про доходи.

"Яким має бути ідеальний чиновник — подертим, голодним, жити в однокімнатній квартирі з голими стінами?!"

Щодо цього: Дмитро Добродомов вже наприкінці квітня казав, що ви так і не надали декларації про доходи та не “розкрили майна”.

По-перше, я гадаю, він кривить душею, а по-друге, він висунув вимогу, яка не передбачена законодавством — надати всі декларації за попередні роки роботи в нинішній ДФС. Я їх просто не мав на руках, а ДФС, вочевидь, надіслала їх йому.

Я не соромлюся своїх статків. Деякий час працював в аудиторській компанії, але мої доходи не є такими вже надвеликими.

Скільки у вас машин?

Одна — Toyota Camry 2007 року, яка, між іншим, куплялася в кредит. Ну, будинок також є, але, вибачте, там живе моя сім'я, батьки. Я запитую у людей, яким вони бачать ідеального чиновника — подертим, голодним, він має жити в однокімнатній квартирі з голими стінами?

А яка у вас зарплата?

Близько 6-7 тисяч гривень. Коли долар був 8, це була одна історія і одна правда, а зараз — інша.

При цьому митник в середньому отримує 5 тисяч гривень. А той, хто тільки приходить з Академії, отримує 2 тисячі.


Це ж люди фактично уже півроку голодують.

Молодь об'єктивно висить на шиї у батьків. При цьому сама митниця дає до 50% надходжень до державного бюджету — це 140 млрд грн, а цього року може бути і під 200 млрд. І при загальному штаті ДФС в 52 тисячі працівників, в митній сфері працює лише близько одинадцяти тисяч чоловік. І ці 11 тисяч адмініструють половину надходжень держбюджету! При цьому їх постійно реформують, обзивають, і на них правоохоронні органи демонструють антикорупційні показники.

В той же час у митників навіть немає чіткого статусу. Бо постанова Кабміну щодо правил носіння форми, у якій ходять митники, втратила чинність. Я інколи кажу, що митниця з 2012 року— це напівпартизанський загін незрозумілого походження. Форми — немає, статус приміщення, територій — незрозумілий, база - не регламентована, законодавство — суперечливе. При цьому всі вимагають виконання плану, боротьбу з контрабандою, а ще аби ми сиділи мовчки і казали, що щасливі. Вочевидь, багато-кому потрібна слабка митниця.

І ще один нюанс: Митний Кодекс визначає, що митниця – це орган доходів і зборів. Нонсенс!!! Міністерство доходів і зборів ліквідували, а органи доходів та зборів залишились.

"Я звільняю з посади родича дуже високого посадовця з СБУ, а він знову з'являється в системі ДФС на іншій митниці"

Вам будь-коли дзвонили на телефон з проханням пропустити потрібні фури?

Такого не було, бо я не договіроспроможний.

А нащо ж поставили такого недоговіроспроможного ледь не на ключову митницю?

На той час стояла чітка задача — “закрити” кордон. Я вважаю, ми це зробили, що й викликало невдоволення. Кількість повідомлень про кримінальні злочини на Волинській митниці в 7 разів вища, ніж 2014 року. І це заслуга пересічних працівників. До речі, якщо взяти останні дослідження Transparency International, то ми побачимо, що у Волинській області зафіксовано найнижчий рівень корупції в Україні. А митниця найбільш чуттєва до її проявів. Бо якщо є корупційна складова на кордоні, до неї мають відношення усі.

Як зросли надходження на митниці за час вашого керівництва? Це зрозуміло, що обсяги імпорту впали.

Зростання платежів склало близько 40%, хоча по вагових показниках імпорт, звісно, впав. Так, у зростанні частково “винна” і девальвація гривні, але лише частково. І наведу інший позитивний приклад. На території області тепер працює відомий європейський бренд — компанія Swiss Krono Group, яка виробляє плити ДСП. У квітні-червні вони оформили інвестицій більш ніж на 60 млн євро, сплативши до бюджету 160 млн гривень. Що зробила митниця: коли у них виникли професійні питання по новому об'єкту, ми в режимі телефонної конференції з закордонним офісом протягом години вирішили усі глобальні проблеми, без тяганини і “відфутболювання”, надали максимум інформації для безперешкодного оформлення іноземної інвестиції.

З іншого боку, саме ця компанія повідомила про вимагання хабаря від інших фіскалів з системи ДФС в 400 тисяч грн, і зараз у цій справі триває слідство. От Вам і приклад на одній компаніі: одна держава, одне відомство, а люди, філософія і цінності – різні.

А крики про Волинську митницю як джерело корупції ідуть тільки від тих, про кого я вже згадував і по кому сьогодні ідуть слідчі дії.


Ці люди настільки впливові, що змогли заблокувати ваше призначення керівником митниці?

Ці люди дуже впливові. Вони давно працюють разом. І той самий Мостинець — це тільки верхівка айсберга. А ще є Огородник, Клавдія Кутикіна... І високі покровителі в депутатському середовищі.

А хто така Клавдія Кутикіна?

Вона була заступником Микитюка у Львівській митниці. В ютубі є відео, коли її брали на хабарі. Був вирок суду по ній, але якимось чином потім він був пом'якшений. Зараз вона займається бізнесом — очолює брокерську компанію. А Микитюк до мене був начальником ще й Рівненської митниці, і я звільняв ряд працівників там. Через цих працівників громада Рівненщини просто кипіла – від Правого Сектора до Автомайдану і простих підприємців. Люди встановлювали митникам “шеренгу ганьби” під час Революції. Я з великими застереженнями відношусь до будь-яких звинувачень, від кого вони не походили б. Але коли ми провели службові розслідування, підняли документи, то я особисто відчув шок, що таке взагалі може бути. Далі ці посадовці були звільнені, але пішли в суд поновлюватись, при цьому роблячи замовні мітинги. А підприємці приходили навіть свідчити в суд, кому саме і в яких розмірах давали хабарі.

Крім того, я звільнив з посади заступника начальника митного поста Рівне родича дуже високого посадовця з СБУ. Я чув поради не звільняти його так жорстко. Утім, ця людина знову з'явилася в системі ДФС — на іншій митниці. Тобто, ми можемо говорити, що йде певний відкат назад.

Вас, між іншим, в ЗМІ звинувачують у зв'язках з волинським нардепом-олігархом Ігорем Єремеєвим.

Ніколи не мав з ним стосунків. Але тепер давайте подивимося на історію Микитюка після його звільнення у 2005 році. Після цього він, зокрема, працював головою правління нафтопереробного заводу в Херсоні, який входить в бізнес-групу “Континіум” Єремеєва. Тому галас навколо моїх начебто зв'язків з Єремеєвим є схожим на відволікаючий маневр, ніж на правду.

Через білоруський кордон іде багато контрабандного пального?

В Білорусі дуже суворий нагляд над усіма зовнішньоекономічними операціями. Не думаю, що хтось би ризикнув проводити оборудки через Білорусь. Автомобільний чи залізничний шлях з Білорусі — найменш ймовірний варіант. Якщо незаконне переміщення чи, як кажуть в народі, «контрабанда» нафтопродуктів і можлива, то через наші південні порти. І результати затримань вантажів оперативними підрозділами ДФС в рамках операції “Акциз 2015” тому підтвердження.

До речі, термін “контрабанда” не зовсім коректний. Контрабанда наразі — це зброя, наркотики. А незаконне переміщення товарів є предметом порушення митних правил, що тягне за собою адміністративну відповідальність. Заплатив штраф — і чистий перед державою. Хоча це був нонсенс — декриміналізовувати товарну контрабанду у державі, де, за різними оцінками, до 60% економіки перебуває у тіні.

“По дзвінку” з вами домовитися неможливо, паливо через кордон не ввозять. Місцеві хоч плавають ще через Буг з цигарками?

Я можу скинути вам подяку польської митниці в Бяла-Подлясці, де вони сказали, що вперше стикаються з ситуацією, коли повністю закрите питання з цигарками. Ми завертали по 150-200 автівок в день. Це і досягнення митників, але це і трагедія наших людей у прикордонних регіонах.

Інший пласт проблеми: це були не лише білоруські цигарки, але й українські. Тобто, це ті які виробляють підпільні фабрики. Дуже можливо, що на Сході країни.

А ось ця історія з поляками, які впали цигарковим літаком під Луцьком, свідчить, що по землі їм уже було не проїхати.

А ви пам'ятаєте давнішу історію, коли в подібній ситуації розбився син одного з начальників митниці?

Такий випадок дійсно мав місце. Але це був родич не митника, а податківця.


"Ті, кого я забрав в адміністрацію “шити архіви”, боюся, скоро знову з'являться на кордоні"

Куди має рухатися митниця глобально?

Я знаю, що ми точно маємо бути вкрай обачними з ідеями щодо залучення аутсорсингових компаній.

Професійна гордість спрацьовує?

У мені говорить юрист. На яку правову базу ми поставимо реалізацію даних ініціатив? Напишемо нові закони? Добре, тільки тоді не треба говорити, що це почнеться ледь не завтра. Тобто, ми фактично делегуємо виконання функцій держави приватній компанії. До речі, давайте тоді те ж саме запровадимо щодо підрахунку електроенергії, яка експортується з країни, щодо контролю ведення земельного кадастру, використання надр. Аутсорсинг митниці, зокрема, мав місце в Албанії, Болгарії, Бразилії. Але чого в підсумку досягли ці країни? Це ще треба перевірити і проаналізувати.

У 2009 році я презентував Програму реформування та розвитку митної служби України. Є письмові свідчення того, що вона була визнана найкращою серед 21 країни-учасниці програми Східного Партнерства ЄС. Наші ініціативи базувались на Митних Прототипах (Customs Blue Prints), які формувались Європою для нових членів ЄС. Дані прототипи передбачають все – від типу паперу для декларацій до висоти рампи на терміналі. Не потрібно винаходити велосипед.

Як на мене, створення Міндоходів — це була найбільш витончена диверсія проти України. Тому що знищили все хороше, що було у податковій, знищили митницю. При таких реорганізаціях, як правило, дещо зникає — бази, документи, люди (маю на увазі звільнення). І в ці буремні часи реорганізацій хтось ловив рибу у каламутній воді.

І ще один важливий “системний” аспект: державний менеджмент не має залежати від політичної кон'юнктури. У нас же з приходом кожної нової влади летять голови на митниці (утім, як і в інших органах влади). Бо ті, що були, дискредитовані, а нові мають бути відданими. Ця м'ясорубка нищить багато позитивних речей.

Ви мали бути «відданим»?

Ні, мене поставили сюди як технократа – закрити кордон. Я вважаю, що ми настільки успішно це зробили, що це, вочевидь, уже когось не влаштовує.

Я зробив експеримент — поставив молодь на керівні посади, а тих, хто працював дуже довго і викликав певні питання, вивів з оперативної роботи і забрав в адміністрацію - “шити архіви”. Боюся, що зараз ці люди з'являться на кордоні знову. Але подивимося. Я вже висловлюю свої застереження по деяких особах, яких хотіли призначити наступного ж дня після приходу нового очільника.

Подейкують, що на вашого “кадровика” чиниться тиск — вмовляють піти з посади.

Поки що тримається. А на його місце хочуть поставити попередню начальницю, по якій я свого часу ініціював два службових розслідування. Далі — без коментарів.

А мені зараз наполегливо рекомендують піти у відпустку: “Ви ж втомилися, Андрію Івановичу. Ви ж так працювали тяжко, досягли таких показників. Ви подумайте”.

"Нам про горіхи розповідають, а ви подивіться, що експортують державні монополії та як воно обліковується!"

Щодо мене, то маю за принцип говорити правду та інформувати про проблеми керівництво. Я виступав під час селекторних нарад і просив перестати робити абсурдні речі щодо митної вартості, про які говорить бізнес-середовище: це коли хтось завозить яблука по тарифній ставці 0,35, а нам говорять підняти до рівня 0,5. Але компанія піде в суд з документами і виграє його! Але тих яблук, цибулі, буряків — 3% від імпорту. І я кажу про інше: колеги, ви краще подивіться, хто ті яблука потім купує згідно з податковою звітністю і як формується фіктивний податковий кредит. Досить часто — це великі державні і приватні компанії. У них всі в офісах мають сидіти з цибулею і яблуками на столах. Але податкова міліція ці питання не ставить, бо існує мараторій на перевірки. Замкнуте коло...

До речі, отой гучний репортаж, що був на “1+1”, де теж розказували про корупцію на митниці, на мою думку, був абсолютно замовний. Якщо по суті: ми відпрацьовували експорт феросплавів і в цей час на митниці стояли 12 партій, вилучених по кримінальній справі. Робіть висновки. Феросплави, до речі, досі стоять. Там дуже сумна історія. Ми отримали відповіді з Німеччини, що вартість феросплавів була занижена, що там інший відправник, інший отримувач. Мені цікаво, хто тепер приїде отримувати їх назад.

Та сама історія була і з “гуманітарною допомогою”. Ми затримали вантаж вартістю 900 євро. Нам усі кричали, що є рішення Мінсоцполітики і ми маємо йому слідувати, звучали звинувачення у корупції. Юридично цей вантаж підлягав першочерговому оформленню і не мав доглядатися взагалі. І “ділки” на це розраховували. Але коли ми перевірили вміст, то побачили бірки брендових речей. І я під свою відповідальність дав команду цей вантаж затримати. Оперативно надіслали запит у Німеччину, а отримавши відповідь, були шоковані. Вартість вантажу складала 72 тисячі євро! І отримувачем у Києві була компанія, за адресою якої розміщувалась перукарня.

Всі дивляться на імпорт, бо з нього стягуються податки. Але загалом існує ряд інших, “небюджетних” митних режимів (наприклад, завезення сюди продукції на переробку, а ще є тимчасове ввезення обладнання), і кожен має свої нюанси. Тут є величезний пласт роботи для податкової міліції, для аудиту. Бо є компанії, які декларують свою “виробничість”, а по структурі бізнесу насправді є торговельними. А всі вчепилися в того нещасного імпортера. Або в експортера — про горіхи нам розповідають. Шановні, та ви подивіться, що експортують державні монополії та як воно обліковується! У нас 21 державна монополія, і якщо застовувати до них норми трансфертного ціноутворення, питань буде більше, ніж відповідей. Бо створюється за кордоном компанія, яка тут щось купує за 100 євро/тона, а перепродує уже за 500 євро/тона. А різниця осідає в чиїхось іноземних кишенях. Безумовно, тут є інтерес митниці. Але Митний кодекс говорить, що при експорті визначати митну вартість взагалі заборонено, ми сприймаємо тільки вартість контракту. Кому це вигідно?

З приводу завезення джипів та різноманітніх “аксесуарів” для АТО маєте якісь рішення?

Я виступав, зокрема, в ОДА і просив внести зміни до закону про гуманітарну допомогу. Пропозиція проста: на рівні ОДА має бути створена комісія з числа волонтерів, військових та держслужбовців, які б на місці визнавали той чи інший транспортний засіб волонтерською допомогою, передавали б його на баланс військовому комісаріату, а той уже б передавав його підрозділам. Потрібно було додати лишень два абзаци в чинний закон. Більше того, митниця такі зміни розробила і передала у відповідний комітет Ради.

І це не єдиний приклад. Те ж саме стосувалося і перегляду норм на ввезення товарів однією особою, коли люди свідомо дрібнять партію і ввозять її без мита. На жаль, зворотнього зв'язку немає. Мої підлеглі у свої вихідні писали законодавчі акти, а їм тепер кажуть: “Ідіть у відпустку, хлопці”.


Їх теж відправляють?

Усіх. А за час відпустки багато що може змінитися: можна внести зміни до штатного розкладу, скоротити посаду, перейменувати посаду. А якщо на робочому місці є якась критична маса “некомфортних” людей, то такі речі важче провести.

Розкажу вам таку історію. У 2008-09 роках я очолював Вадул-Сіретську митницю, яку потім реорганізували у Чернівецьку. Ми провели кадровий аудит, за результатами якого отримали вражаючі висновки. Митниця розташовувалася за 40 км від Чернівців, і 80% особового складу там складали жителі трьох сіл. Вони не те що односельчани — вони родичі. Вони як міркували: ми далеко, майже в Антарктиді, до нас ніхто не їде з перевірками — романтика! В тапочках ходили на роботу. І я казав: буді-якій молодій людині з Митної академії через це митно-родинне сито не пробитися. Її запхнуть в господарський відділ, і вона там або зістариться, або зіп'ється. Валерій Хорошковський вислухав мене і за один день підписав наказ про ліквідацію митниці як юридичної особи — адміністрацію перенесли в Чернівці.

І я тоді старшими зміни поставив молодь. Всі були в шоці. Зібралася обласна рада, зверталися навіть до Турчинова. Мовляв, нам тут в Чернівцях митниця не потрібна. Ви таке десь бачили? Але нічого з того не вийшло. Митниця і на сьогодні в обласному центрі.

З Чернівцями маю ще один спогад. Був у мене там інспектор з Дніпропетровська, з інтелегентної сім'ї лікарів, який написав серйозний протокол про порушення митних правил на три цистерни спирту. І прийшов директор спиртзаводу, який був ще й місцевим депутатом, і дуже сильно переживав і пітнів, коли інспектор брав у нього пояснення. Я вчив молодого працівника формувати доказову базу і складати процесуальні документи. І в кінці робочого дня побачив через вікно, як цей хлопець йшов у митній формі з гордо піднятою головою. Людина робила свою роботу, і їй від цього не було ні страшно, ні соромно. Така молодь була передумовою змін і позитивних зрушень. Це ключові моменти в житті, коли ти розумієш, що є щось світле в тому, що ти робиш. І за це варто боротися.

А де зараз той хлопець?

Він звільнився потім.


Довідка

Андрій Андрейків народився 8 травня 1973 року в Чорткові (Тернопільська область).

Освіта:

1999 рік - закінчив з відзнакою Львівський державний університет ім. І.Франка за спеціальністю - міжнародні відносини, правознавство;

2007 рік - Українська школа політичних студій при Києво-Могилянській академії;

2013 рік - школа Американського права при Львівському державному університеті ім. І.Франка та IT коледж права при Політехнічному інституті Чікаго (Іллінойс, США).

Навчався в аспірантурі на кафедрі міжнародного права Львівського державного університету ім. І.Франка.

З 1998 по 1999 роки стажувався у Верховній Раді України на посаді помічника Голови Комітету закордонних справ з країнами СНД.

В митних органах з 2003 року, на посаді інспектора–ревізора Організаційно-контрольного управління Центрального апарату ДМСУ.

2005 рік – заступник начальника відділу апарату Голови ДМСУ.

З 2005 по 2008 рік працював на посадах начальника митного поста «Чернівці» Вадул-Сіретської митниці, в.о. начальника Вадул-Сіретської митниці, в.о начальника Виноградівської митниці.

2009 рік – начальник Чернівецької митниці.

З липня 2009 по 2012 роки – начальник відділу стратегічного планування та контролю діяльності митних органів Департаменту організаційно-контрольної роботи ДМСУ.

З 2012 по 2013 рік - Партнер з податків та права в міжнародній аудиторській кампанії.

З грудня 2013 року начальник Управління кластерного аналізу Координаційно-моніторингового департаменту Міністерства доходів і зборів України.

З 08.05.2014 по 08.09.2014 рік – в.о. начальника Рівненської митниці Міндоходів.

З 09.09.2014 - в.о. начальника Ягодинської митниці Міндоходів.

З 01.01.2015 - в.о. начальника Волинської митниці/перший заступник начальника Волинської митниці ДФС.

Із червня 2015 року - перший заступник начальника Волинської митниці ДФС.

Володіє німецькою та англійською мовами.

Одружений, виховує 2 дітей.04 липень 2015 р.
Зі Львова стартував велопробіг за участю незрячих людей
kvak30 04 липень, 2015, 18:41
kvak30
4 липня 2015 року від площі Ринок у Львові розпочався Всеукраїнський благодійний велопробіг «Бачу! Можу! Допоможу!» участь в якому взяли зрячі та незрячі
велосипедисти на велосипедах-тандемах, який триватиме 30 днів до 5 серпня.
Детальна інформація тут
http://gud.org.ua/zi-lvova-startuvav-veloprobig-za-uchastyu-nezryachix-lyudej/

IT технології для незрячих
kvak30 04 липень, 2015, 16:53
kvak30
Активісти Волинського осередку ВМГО інвалідів з вадами зору "Генерація успішної дії" розповідають і показують як незрячі люди працюють з сучасними IT технологіями, а саме з комп'ютером, андроїдом. Мета даної розповіді - привернути увагу роботодавців і наочно показати, що незряча людина може нарівні зі зрячою працювати і виконувати доручену роботу. Проблема вся в тому, що через незнання часто незрячій людині відмовляють, навіть не даючи шанс якось себе зарекомендувати. Тому дане відео раджу переглянути всім.
Окремо дякую Миколі Шутяку, автору і ведучому програми "Виклики життя", що виходить в ефірі Волинського телебачення.

«ГРЕЙС» ІЗ ВОЛОДИМИРА-ВОЛИНСЬКОГО ВИСТУПИВ У ЛЬВІВСЬКОМУ ВІЙСЬКОВОМУ ГОСПІТАЛІ
Наташа Поліщук 04 липень, 2015, 12:45
Наташа Поліщук
Клуб спортивного танцю «Грейс» із Володимира-Волинського виступив у Львівському військовому госпіталі 30 червня 2015 року з концертною програмою.
Діти танцювали та співали для військовослужбовців, які отримали поранення під час бойових дій у зоні проведення антитерористичної операції.
03 липень 2015 р.
Запрошуємо на тренінг
Іванна Антонюк 03 липень, 2015, 18:13
Іванна Антонюк
Запрошуємо на тренінг
"Операція "Ж", або як ми самореалізуємось"

На тренінгу ви дізнаєтесь секрети успішної реалізації свого "Я", як знайти та розвивати свої сильні сторони, а також бачити перспективи свого успішного майбутнього.

Не зволікайте - реєструйтесь:https://docs.google.com/forms/d/1eYUIBZQRE6LAHSrLaIae7D6CrfTb_uzAjkn-U9mEPJQ/viewform

Детальніше про тренінг тут: https://docs.google.com/forms/d/1eYUIBZQRE6LAHSrLaIae7D6CrfTb_uzAjkn-U9mEPJQ/viewform
ГО «Самопоміч» - звітує за червень
nation7 03 липень, 2015, 14:31
nation7
Луцький осередок ГО «Самопоміч» під керівництвом Тараса Яковлева працює у кількох напрямках: «Юридична приймальня», «Субсидії на оплату ЖКГ», «Енергоощадне місто», «Неформальна освіта», «Туристичний Луцьк».

Протягом червня в юридичну приймальню ГО «Самопоміч» за адресою вул. Коперника, 25 звернулося 52 відвідувача.Всього станом на 30 червня зареєстровано 355 звернень.


Приймальня консультувала громадян з питань надання основної та додаткової відпусток, перерахунку пенсій та порядку реєстрації права власності на нерухоме майно. Юристами було підготовлено для відвідувачів звернення до голови сільської ради, до виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, касаційна скарга на рішення апеляційного суду, заява щодо вирішення питання з надання житлово-комунальних послуг належної якості та інші. У цьому місяці лучани почали активно звертатися за інформацією щодо порядку встановлення загальнобудинкового лічильника обліку теплової енергії.
Надсилати свої запитання можна на електронну скриньку: [email protected] або за тел. (0332) 78-63-70.


У рамках проекту «Субсидії на оплату ЖКГ» активісти «Самопомочі» - Петро Верзун, Юлія Козак, Володимир Дацюк - провели дев’ять семінарів з членами первинних ветеранських організацій щодо правильного оформлення субсидій.Протягом червня луцький осередок ГО «Самопоміч» провів два курси тренінгів: з проектного менеджменту та складання резюме й успішного проходження співбесіди для випускників волинських ВНЗ.
У заходах взяло участь більше 40 учасників, які отримали якісні знання та сертифікати. Майстер-клас з проектного менеджменту надав голова ВОГО «Фонд місцевого розвитку» Петро Верзун. Він поділився секретами управління проектами, організації роботи команди, ведення інформаційної кампанії, співпраці з грантодавцями.


Під час тренінгу «Випускник: резюме, співбесіда, зустріч з роботодавцями» учасникам розповіли про принципи роботи Центру зайнятості, навчали правильно складати резюме та супровідний лист, успішно проходити співбесіду.

Наступного дня усім учасникам було влаштовано справжню співбесіду з працедавцями Луцька й Волині, зокрема, випускники спілкувалися з директорами підприємств Іриною Мельник та Володимиром Сурмиком.

У рамках проекту «Енергоощадне місто» по всій території міста було розміщено постери з інформацією щодо встановлення загальнобудинкового лічильника обліку теплової енергії.

До Дня конституції активісти луцького осередку ГО "Самопоміч" під керівництвом Тараса Яковлева та охочі лучани провели акцію "Я маю право" на Театральному майдані міста. ПЕреглянути відео можна тут: https://www.youtube.com/watch?v=qQEe7D71YDg.

Також цього місяця було оголошено про початок відеоконкурсу, спрямованого на віднайдення нових туристичних локацій міста. Завданням конкурсу є створення відео (тривалістю до 5 хв) про нову туристично привабливу місцину або про неординарну деталь вже відомих локацій чи маршрутів. За це переможець отримає грошову винагороду: 1 місце – 2000 грн, 2 місце – 1500 грн, 3 місце – 750 грн. Усю додаткову інформацію шукайте на сторінці спільноти ГО «Самопоміч-Луцьк» у ФБ https://www.facebook.com/SamopomichVolyn?fref=ts.

Команда луцького осередку ГО "Самопоміч" під керівництвом Тараса Яковлева закликає лучан стежити за діяльністю організації, долучатися та разом втілювати ідеї задля покращення життя у Луцьку!
02 липень 2015 р.
У Луцьку фінішувала акція «Антирейтинг депутатів Луцької міської ради
Микита Шпаковський 02 липень, 2015, 09:48
Микита Шпаковський
Днями у Луцьку завершилась акція під назвою «Антирейтинг депутатів Луцької міської ради», яку ініціювали та провели активісти громадської організації «УНСО-ВОЛИНЬ». Протягом двох тижнів лучани мали змогу проголосувати за депутата міської ради, який на їхню думку найгірше виконував свої обов’язки.

28 червня акція завершилась. Таким чином, участь в голосуванні взяло 4328 лучан. Наразі, результати акції передані до Києва, де їх опрацьовують столичні фахівці-соціологи. За словами активістів ГО «УНСО-ВОЛИНЬ» вже 1 липня будуть підбиті остаточні підсумки акції «Антирейтинг депутатів Луцької міської ради».

«Наразі розголошувати результати першої п’ятірки я не буду. Звісно ми маємо попередні результати по тому, хто з депутатів міськради лідирує в анти рейтингу. Проте поки результати не опрацьовані фахівцями – оприлюднювати навіть попередні результати рано. Але правда є правда і декому не вдасться відбілити свою репутацію псевдо благими намірами, як то відстоювання інтересів громади чи подачками на армію. Тут головне – думка громади», - заявив активіст ГО «УНСО-ВОЛИНЬ» Андрій Сажнєв.

Разом з тим, ініціатори акції запевняють, що формування «Антирейтингу» не просто акція, про яку завтра усі забудуть. В першу чергу вона повинна спонукати громаду до радикальних дій по відношенню до обранців, які байдикують, або займаються в міській раді лобіюванням свого бізнесу, чи відстоюванням чиїхось меркантильних інтересів.
30 червень 2015 р.
ЄВРОПЕЙСЬКЕ МАЙБУТНЄ ТА ЧАС ЯКІСНИХ ЗМІН
Ly4esk 30 червень, 2015, 11:36
Ly4esk
25 червня 2015 року вперше в Україні відбулася міжнародна конференція «Ринок праці України: європейський вимір», присвячена вдосконаленню інститутів ринку праці, модернізації служби зайнятості, залученню кращих європейських практик.
Конференцію організовано Міністерством соціальної політики України, Державною службою зайнятості України, Фондом ім. Фрідріха Еберта в Україні, Програмою розвитку ООН та Міжнародною організацією праці.
У конференції взяли участь Міністр соціальної політики України Павло Розенко, Голова Державної служби зайнятості України Ярослав Кашуба, директор Групи технічної підтримки з питань Гідної праці та Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи (Будапешт) Антоніо Граціозі, директор ПРООН в Україні Янтомас Хіємстра, директор регіонального представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Штефан Мойзер, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України, академік НАН України Елла Лібанова, українські та зарубіжні керівники і представники профільних установ, провідні експерти та вчені.
У форматі 4-х модерованих панельних дискусій розглядалися шляхи та можливості імплементації вітчизняних та європейських практик забезпечення зайнятості населення, удосконалення інституціонального забезпечення розвитку ринку праці, механізми сприяння молодіжній зайнятості, розвиток професійних кваліфікацій працівників як основа ефективної співпраці роботодавців та служб зайнятості.
Ця міжнародна конференція відкриває нові перспективи для модернізації та розвитку української служби зайнятості.
«Україна зробила свій європейський вибір, і для Державної служби зайнятості нині настав час якісних змін,– наголосив Голова Державної служби зайнятості Ярослав Кашуба.– Вітчизняна служба зайнятості має відповідати як європейським вимогам, так і викликам сучасного ринку праці».
«Служба зайнятості, яка нині активно модернізується, має стати спільною площадкою для об’єднання зусиль її власних працівників, органів влади та соціальних партнерів»,– підкреслив Я.Кашуба, наголосивши на створенні відкритого інформаційного простору, де клієнти та партнери служби зайнятості зможуть ефективно взаємодіяти.
«Структура, яка буде займатися зайнятістю населення, має бути більш відкритою – і для людей, що шукають роботу, і для роботодавців,– акцентував керівник установи.– Це принципово важливо. Сьогодні необхідні різноманітні інструменти, щоб стимулювати роботодавців до створення нових робочих місць. І служба зайнятості – це структура, яка має бути активним гравцем на ринку праці. Ми маємо покращити наші сервіси, і в цьому зв’язку – розширити функціонал центрів зайнятості, щоб допомагати людям швидше знайти роботу. Ми будемо посилювати напрями навчання, перекваліфікації, підвищення кваліфікації на ті робочі місця, які затребувані ринком праці».
Державна служба зайнятості на етапі своєї модернізації активно використовує міжнародний досвід і потребує відповідних законодавчих змін.
Ці законодавчі ініціативи, запропоновані Міністерством соціальної політики України та Державною службою зайнятості, спрямовані на кардинальні зміни доступу шукачів роботи та безробітних до комплексних послуг служби зайнятості, підвищення ефективності роботи персоналу на основі навчання на робочому місці.
Особлива увага – питанням молодіжної зайнятості та розвитку професійних кваліфікацій. Кожній людині, незалежно від її професії та посади, яку вона займає, має бути надана можливість для подальшої освіти та кар’єрного зростання. Тому приділятиметься увага створенню умов для забезпечення якісного навчання – сучасних гнучких навчальних програм для набуття додаткової компетенції, стажування безпосередньо на робочих місцях у роботодавця, надання ваучерів на навчання для людей старшого віку, військовослужбовців – учасників АТО, вимушено переміщених осіб тощо.
Зусилля навчальних закладів, соціальних партнерів і державної служби зайнятості мають концентруватися на підготовці фахівців відповідно до реальних потреб ринку праці і запитів роботодавців. А в професійному навчанні особлива роль – вихованню у молоді патріотизму як важливої складової формування особистісних якостей майбутнього працівника, а також умінню поводити себе на ринку праці.
Служба зайнятості України обирає шлях реформ для засвоєння та застосування кращого досвіду європейських країні і розширює сферу своєї міжнародної співпраці.
У рамках конференції підписано Угоду про кооперацію між Державною службою зайнятості України та Федеральною агенцією зайнятості Німеччини.
Ця Угода передбачає об’єднання зусиль, обмін інформацією та досвідом у таких сферах, як імплементація заходів активної політики ринку праці, аналіз та прогнозування ринку праці, сервісні послуги для працівників та роботодавців, надання інформації за професіями та професійна орієнтація, технології менеджменту та контролінгу, система управління персоналом, розвиток персоналу, підтримка ділових процесів інформаційно-комунікаційними технологіями, комплексні підходи до прогнозу та координації пропозиції та попиту на ринку праці.
26 червень 2015 р.
Волинські кнопкодави
Богдан Климчук 26 червень, 2015, 01:59
Богдан Климчук

Є таке психічне відхилення - кнопкодавлення.
На жаль, київською пошестю прихворіли депутати нашої обласної ради: Михайло Скопюк, Валентин Вірковський, Володимир Латковський, Віктор Кобринчук та Любомир Валіхновський.
Пропоную небайдужим волинянам принести цим "хворим" на наступну сесію 30.07.2015 пристрої з кнопками (старі клавіатури, калькулятори, клавішні інструменти тощо), щоб вони мали, куди подіти свої неслухняні пальці.
Якщо ж рука потягнеться знову кнопкодавити за сусіда, будемо вимагати переголосування.
25 червень 2015 р.
Василь Грицак – непомітний та ефективний
Наталія Романюк 25 червень, 2015, 16:45
Наталія Романюк
Відомий український журналіст та політолог Віктор Уколов зі своїми враженнями про новопризначеного т.в.о. голови СБУ на Українській правді.(http://blogs.pravda.com.ua/authors/ukolov/5583c99f220dc/)


Грицак Василь Сергійович все життя працював у СБУ і не має жодного відношення до МВС та ЄДАПС, де працював його однофамілець Грицак Василь Миколайович.

Вперше за останні роки СБУ очолює професіонал Служби Безпеки, а не людина зі сторони.

Неймовірно, але Василь Грицак пройшов шлях від прапорщика-водія в 1990 році до першого заступника голови СБУ. Наскільки я знаю – це виключний випадок такої кар'єри.

Він не бізнесмен, не політик і не робив кар'єри у КГБ, що імпонує.

Василь Грицак до сьогодні бере участь не лише в організації, але й у проведенні спецоперацій, зокрема в зоні АТО, що свідчить про особисту хоробрість та бойову підготовку.

Він не публічний і ефективний, як справжній працівник СБУ.

Факти з його біографії можуть свідчити самі за себе:

1. Найвідомішою справою в кар'єрі Грицака стало затримання генерала МВС Олексія Пукача пізніше засудженого до довічного ув'язнення за безпосереднє виконавство вбивства Георгія Гонгадзе.

2. Саме Василь Грицак керував операцією зі знешкодження групи 27 диверсантів в Одесі 8 квітня. Група, яку затримали тоді, готувала проголошення Одеської народної республіки, вбивство цілого ряду посадових осіб та підрив мостів. Одеса зобов'язана своїм спокійним життям серед інших особисто Василю Грицаку.

Біографія:

Василь Сергійович Грицак народився в селі Буща на Рівненщині 1967 року. Закінчив історичний факультет Луцького держпедуніверситету. Службу в СБУ Грицак почав у 1990 році зі звання прапорщика та посади водія на Рівненщині, але уже в 30 років дослужився до генерала. В СБУ працював в департаменті захисту державності. З 2005 по 2006 рік був начальником Київського обласного управління СБУ, з 2006 – начальник Київського міського управління СБУ. З 2008 по 2009 – начальник Головного управління СБУ у м. Києві та Київській області. В 2009 році – заступник Голови СБУ – начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України. З листопада 2009 по березень 2010 – перший заступник Голови СБУ – начальник Головного управління "К" по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ.

З приходом до влади Януковича – відставка.

Кар'єра Грицака як відверто "помаранчевого", призупинилася В СБУ він повернувся лише 7 липня 2014 року, посівши ту ж посаду, з якої і пішов 2010-го.
Український етно-рок гурт The Doox представив нове live-відео
Ksenia 25 червень, 2015, 14:03
Ksenia
Особливостями нової відеороботи гурту стали не лише надзвичайно короткі терміни зйомки (так, від задумки до її реалізації пройшла лишень година!), а й саме виконання пісні.

"Як то буває, найкраща ідея - спонтанна ідея! Відео знімали експромтом в столичному Будинку Художника, поряд із нашою студією. Всього за годину ми обрали місце, пісню та звезли туди весь необхідний інвентар. Що цікаво, під час знімального процесу ми не використовували запис пісні - все, що ви чуєте та бачите - виконане нами наживо" - розповідають музиканти The Doox.

Нагадаємо, що почути The Doox найближчим часом можна на головній сцені фестивалю Трипільське Коло (27 червня, 18.00).

Переглянути відеороботу можна ТУТ.

The Doox в соц.мережах:
vk.com/thedoox
facebook.com/thedoox
soundcloud.com/the-doox
https://www.youtube.com/thedooxua

23 червень 2015 р.
НОВИЙ ВИБОРЧИЙ ЗАКОН ЯК ФОРМА ПОЛІТИЧНОГО ШУЛЕРСТВА
А.Осіпов 23 червень, 2015, 22:21
А.Осіпов


Минулого тижня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проект нового виборчого закону. Я щиро вважав, що в парламенті ще зберіглись демократичні політичні сили, які здатні до ухвалення загальнодержавних рішень. Але я помилився. Виявилось, що в питанні виборів кожна партія думає не про державне будівництво, а про власну політичну долю. Відтак проект виборчого закону захищає предусім інтереси саме парламентських партій; це спроба зацементувати самих себе в місцевих радах.
Давайте розберемо цей закон на складові.
1. Партійна монополія. За ухваленим проектом виборчого закону до обласних, районних та міських рад матимуть право висувати кандидатів лише місцеві осередки партій. Це положення є доволі суперечливим в час, коли велика кількість громадських активістів, організацій, волонтерів, представників середнього класу не бажають бути членами партій і висуватись від них. Недовіра до більшості українських партій є цілком зрозумілою, адже переважна кількість партійних структур є лише бізнес-проектами і вождиськими клубами. Я особисто вважаю, що до місцевих рад мають бути обрані активні та порядні мешканці конкретного села, селища чи міста. Не маю жодних заперечень, якщо це будуть представники партій. Але це не головне. Тому утворення партійної монополії не відповідає стану суспільства та сутності місцевих рад.
2. Зменшення кількості депутатів та збільшення розміру округів. Ухваленим проектом виборчого закону пропонується зменшити кількість депутатів місцевих рад. Одразу скажу, що це не дає жодних плюсів. По-перше, можливість економії видатків є сумнівною. Адже депутати працюють безоплатно. Новообрані депутати будуть використовувати ті самі приміщення, що і їх попередники. Витрати на утримання усіх депутатів місцевої ради дорівнює видаткам на один відділ такої ради. Тому звичайна оптимізація структури дозволятиме отримати більше заощаджень. По-друге, зменшення кількості депутатів призведе до полегшення корупційних правопорушень. Зрозуміло, що корумпувати 10 депутатів значно дешевше, ніж 30. По-третє, і найголовніше - зменшення кількості депутаітв призведене до зниження репрезентативності. Також це різко знизить доступність до влади. Отже, зменшення кількості депутатів, спрямоване на підсилення ролі розрекламованих партійних брендів, партійного диктату в радах. Питання зменшення кількості депутатів – це звичайна виборча маніпуляція, яка була майстерно навіяна в суспільтві. Ця маніпуляція сприйнялась через поширену ненависть до депутатів.
3. Виборчий бар’єр. Проектом виборчого закону пропонується запровадити п’ятивідсотковий виборчий бар’єр для партій і семивідсотковий – для блоків партій. Така норма закону знову ж таки на користь парламентських партій. Адже відомо, що на останніх виборах політична рейтинговість досягалась через масове використання телебачення та виборчої реклами. Відтак маленькі партії чи місцеві утворення не матимуть можливості конкурувати із розрекламованими політичними брендами. Також не витримує критики і надміру високий виборчий бар’єр. На моє переконання, він має бути на межі мінімальних математичних показників для можливості обрахунку результатів та визначення кількості мандатів. За будь-яких обставин виборчий бар’єр не повинен ставати фільтром та перешкодою політичній конкуренції. Не слід забувати, що місцеві ради не є суто політчиним органом і головним принципом при їх формуванні є репрезентативність. Уявіть собі, що внаслідок існування виборчого бар’єру в 5% не представленими в місцевій раді виявляться 20-30 тис. населення невеликого обласного центру України. Існування такого високого виборчого бар’єра не відповідає сучасній політичній ситуації в Україні, не враховує інтересів усіх суб’єктів громадянського суспільства.
4. Вибірковий виборчий бар’єр. Проектом нового виборчого закону дозволено утворення виборчих блоків. Така можливість є певним порятунком для непарламентських політичних утворень та партій, що не мають мільярдних виборчих бюджетів. Це реальна можливість на місцевому рівні складати різноманітні виборчі конфігурації із метою здобуття місць в радах. Але парламентські партії і тут проявили свою непорядність. Для виборчих блоків було запропоновано семивідсотковий виборчий бар’єр. Мені цікаво, чим думали народні депутати. Чому це блок партій повинен мати інші вимоги. Адже цілком зрозуміло, що скоріш за все виборчий блок будуть утворвати ті партії, які не мають великої ваги і розгалуженої партійної мережі. Тут доречно згадати, що політичне життя великої кількості нинішніх народних обранців було пов’язане саме із виборчими блоками (БЮТ, Наша Україна, НУНС, тощо).
5. Вибори мерів. Ухваленим проектом виборчого закону запроваджено двотурову ситему виборів міських голів для міст чисельністю понад 90 тисяч виборців. Тобто, якщо під час виборів жоден з кандидатів не набере 50% +1 голос виборців, то оголошуються повторні вибори (другий тур), участь в яких беруть кадидати, які набрали найбільше голосів. Це безумовний позитив. Слід відзначити, що це дозволятиме збільшити репрезентативність посади. Таке нововведенян запобігатиме виникненню ситуацій, коли міським головою обирають кандидата із підтримкою 10-25% голосів. Однак незрозумілим є збереження однотуровох ситеми для малих міст. Чому така дискримінація? Законодаство не повинно буди вибірковим. Тому вважаю, що вибори в два тури повинні бути поширені на усі міста, села, селища. При цьому слід сказати, що існує велика небезпека, що під час другого читання виборчого законопроекту двотуровість може зникнути взагалі. Адже це невигідно для деяких відомих політиків і представнкиів парламентських партій.
6. Застава. Проект виборчого закону передбачає підвищення суми виборчої застави вдвічі. Відтепер застава становитиме 4 розміри мінімальної зарплати на кожні 100 тис. виборців. Цілком зрозуміло, що таке нововведення болісно вдарить по деяким партіям і громадським діячам. Адже сума в десять тисяч гривень для балотування в 200 тисячному місті є трохи завеликою. Уявіть, що партія виставила 40 кандидатів в 40 округах до міської ради. Сума застави становитиме майже 400 тис. грн. При цьому ці гроші повернуть лише тим партіям, які подолають виборчий бар’єр. Тобто, розрекламовані політичні бренди, які і так мають мільйонні виборчі бюджети майже нічим не ризикують. А молоді опозиційні сили ризикують втратити великі суми грошей в ході виборчої кампанії по цілій країні.
7. Судимість кандидатів. За нині діючим законом кандидатом на посаду депутата чи сілького, седищного, міського голови не може бути особа, яка має не погашену чи не зняту судимість за умисний злочин. Це положення ні в кого (окрім, напевне, Януковича) не викликало заперечень. Як же так вийшло, що проектом нового виборчого закону пропонується змінити ці вимоги – відтепер перешкодою для балотування є наявність судимості за тяжкий, особливо тяжкий злочини чи злочини проти виборчих прав та корупційні злочини. Тобто виходить, що люди із цілою низкою судимостей можуть бути кандидатами? Якщо закон ухвалять, до місцевих рад можуть потрапити крадії, грабіжники, гвалтівники, хулігани. Також не буде перешкодою і судимості за завдання легких та середньої тяжкості тілесних ушкоджень, мордування, замах на вбивство, зловживання владою, службова підробка та велика кількість інших злочинів. Сподіваюсь, що це прикра помилка. Навіть не хочеться думати, що цю норму було внесено свідомо, на догоду якихось майбутніх кандидатів.
8. Відповідальність кандидатів. Запропоновані норми виборчого законопроекту не містять реальної відповідальності за порушення виборчого законодаства. Так, за будь-яке порушення виборчого закону може настати відповідальність лише у вигляді попередження. Під час місцевих виборів 2010 року існувало дві санкції за порушення виборчого закону – попередження і скасування реєстрації кандидата (партії). Це ставало серйозним чинником виборчої дисципліни. В сучасних українських умовах відсутність реальних санкцій за порушення закону для багатьох фактично означає дозвіл на порушення закону. Тому позиція парламенту в цій частині явно не відповідає вимогам Революії Гідності. Невже парламентські партії готуються до масових фальшувань та порушень? Якщо такий стан збережеться, то місцева виборча кампанія буде особливо брудною та безпринципною.
9. Відкликання депутатів. Коригування виборчого закону жодним чином не торкнулось питання відкликання депутатів. На жаль, несистемні і часто бездумні зміни до законодаства про статус депутатів місцевих рад зумовили фактичну і юридичну неможливість відкликання обраних депутатів. Але ми усі розуміємо, що відстність цієї процедури призводить до істотної обмеженості (а часто до повної відсутності) політичної відповідальності місцевих депутатів. Більш того, ухвалений у першому читанні законопроект передбачає заміну вибулого депутата (внаслідок обєктивних обставин, внаслідок виключення, тощо) наступною особою з виборчого списку партії. Такі положення розвивають не громадянське суспільство, а впроваджують партійну диктатуру. В існуючих умовах надзвичайно важливим є впровадження реального і зрозумілого механізму відкликання депутата виборцями. Саме виборцями, а не власними партіями. При цьому відкликаний депутат має бути замінений на іншу особу в ході проміжних виборів. Такий механізм, зрозуміло, повинен запобігати необґрунтованому тиску та маніпуляціям. Природньо, що такі процедури підсилять відповідальність депутатів, наповнять реальним змістом опозиційну боротьбу, дадуть громаді важелі впливу.

На жаль, вже відчутно, що наврядчи вдасться досягнути істотних змін до законопроекту. Проте боротись варто. Отже, мої пропозиції до майбутнього закону про місцеві вибори в черговості їх важливості та нагальності:
- зниження виборчого бар’єру до 1% та зрівняння в правах партій і блоків;
- збереження двотуровості мерських виборів та поширення їх на усіх рівнях;
- надання можливості громадським організаціям та представникам трудових колективів висування виборчих списків;
- впровадження реальної відповідальності за порушення виборчого законодавства;
- відмова від скорочення кількості депутатів в місцевих радах;
- зменшення розміру застави;
- збереження існуючих вимог до кандидатів щодо судимостей;
- запровадження реального механізму відкликання депутатів та голів із подальшими проміжними виборами.


Ухвалений в першому читанні виборчий закон є свідченням спроб узурпації влади із боку парламенських партій. Це явне зловживання. Цей законопроект спрямований проти суспільства, а його положення настільки суперечливі та недосконалі, що краще вже зберегти існуючий закон про місцеві вибори, ніж наражатись на маніпуляції і небезпеки, що готує для українців парламент. Я повністю поділяю в цьому думки Андрія Магери, що висловлені ним у статті «Краще обирати менше зло».


Маю надію, що народні депутати згадають про свою совість і ухвалюватимуть рішення на користь українському народу, на користь громадянського суспільства і відмовляться від шулерських прийомів в законотвочості.


Андрій Осіпов,
експерт Інституту Політичної Освіти