Побачили хоч одного губернатора: Савченко побував у волинській «глибинці»

Побачили хоч одного губернатора: Савченко побував у волинській «глибинці»
Голова Волинської ОДА Олександр Савченко зустрівся із мешканцями села Стобихівка Камінь-Каширського району, де вже не перший рік мріють про нову школу – діти тут вчаться у крихітному приміщенні, вчетверо меншому за необхідне. Савченко запевнив, що готовий боротися разом із селянами, аби вже найближчим часом розпочати будівництво школи.

Зустріч відбулася 18 квітня.

Про Стобихівку чула, напевно, вже вся Волинь. Батьки тут вже не перший рік борються за будівництво нової школи, а цього року пішли на дещо радикальні методи – не пускали дітей до навчального закладу. Нині вони вже й самі збирають гроші на школу, однак повну суму, яку оцінюють у майже 90 мільйонів гривень, не осилять.



Селяни вважать, що те, що з проблемою приїхав ознайомитися очільник ОДА особисто, вже вселяє надію.

«Добре, Олександр Ілліч, що за 25 років ми вас побачили, одного губернатора, може, то Бог послав нам вас», - кажуть люди. На зустріч із Савченком прийшла понад сотня селян, аби розповісти про свої найнагальніші проблеми. Перше, що хвилює людей - будівництво нової школи.



У селі із 1965 року почала працювати початкова школа, а у середині 70-их – восьмирічка. Нині у Стобихівці живе понад 1100 людей. У селі чимало молодих сімей, є 206 дітей дошкільного віку, та перед селянами стоїть гостре питання, де мають навчатися їхні діти. У селі немає ні дитячого садка, ні ясел, а у школі, розрахованій на 80 дітей, навчається 240.

«Школа маленька, дітей багато, вчаться в три зміни, у нас 3 учні на кожне місце. Зрозумійте, у мене 5 дітей, вони ходять в школу так: на 9, на 10, на 13:30 і на 14 годину. У 6 годин вечора одна приходить дівчинка, я виходжу 2 кілометри за нею, бо боюся, в 8 годин іду по другу. Я до 9 годин прив’язана. А ще ж треба повчити уроки, приготувати, до наступного дня зібратися. Ми хочемо школу, щоб наші діти виходили зранку і приходили вчасно, але нас ніхто не чує», - каже місцева мешканка Марія Босак. Олександр Савченко зауважив, що у селі було б добре організувати патрулювання, аби дітям було не страшно ввечері повертатися. Це можна зробити силами самих селян, тож відповідну пропозицію він доручив розглянути сільському голові.

Марія Босак
Марія Босак


У Стобихівці - понад півсотні матерів-героїнь, у сім’ях по 5-7 дітей і є навіть родина, яка має 16 дітей.

Приміщення школи тулиться у будинку, який збудували ще у 70-их роках. Тут пічне опалення, старі парти різної висоти, немає нормальної техніки та обладнаного санвузла. Комп’ютерний клас - це кілька застарілих комп’ютерів. Із сучасної техніки хіба телевізор, музична система та три ноутбуки, які колись подарував покійний Ігор Єремеєв.

За спортзал школярам служить кімната, у якій встановлені перемотані скотчем тренажери.



У маленькій кімнаті їдальні пахне сирістю, а на крихітній кухні мають наготувати їжі на понад дві сотні дітей. Актової зали школа не має взагалі. На 13 класних кімнат тут 20 класів, тож 1-3 класи перевели до старого приміщення клубу, який знаходиться навпроти. Однак, місця не вистачає, тому є ще 3 вечірні класи.



До слова, частина батьків і досі не пускає дітей до школи, аби про їхній протест нарешті почули. У селі ще з 2012 року є проект будівництва школи із садком, є й земельна ділянка площею понад 4 га. Однак поки справа не рухається, попри те, що самі селяни за три місяці зібрали на будівництво школи 600 тисяч гривень.

«Ми виконали свою обіцянку. Ми говорили з попереднім губернатором, він сказав - збирайте свої кошти, будемо строїти. Тут батьки зібрали 600 тисяч», - розповів голова благодійного фонду «Стобихівський пролісок» Сергій Сухацький. За його словами, батьки готові зібрати мільйон і навіть самим допомагати будівництву, однак треба дати йому старт.

Сергій Сухацький
Сергій Сухацький


Ще від вересня проект школи перебуває на експертизі.

«На сьогодні кошторисна вартість проекту - близько 89 мільйонів»,- розповів голова Камінь-Каширської РДА Валерій Дунайчук. Він пригадав, що під час останньої сесії облради при розподілі бюджету депутати не проголосували навіть за мільйон, який просили виділити на школу. Таким чином, питання відклали до наступної сесії, а невідомо, коли вона буде.

Валерій Дунайчук
Валерій Дунайчук


Директор школи Анатолій Хельчик додав, що наразі треба й акт на землю, але експертиза триває вже не перший місяць.

«Я батькам на зборах кажу – почекайте місяць, ще почекайте місяць», - каже Хельчик. Тож Олександр Савченко просто із села перетелефонував та призначив нараду за участі представників проектної організації та Держгеокадастру, аби з’ясувати, чому така затримка.

«Посприяйте виділенню коштів з будь-яких каналів, ми все будемо робити. Треба кошти. Батьки готові збирати і будувати, експертиза доробиться, але треба кошти… Хоча би 5 мільйонів для поштовху», - розповів директор. За його словами, наразі ще й вробляють акт на землю, бо хоч ділянка виділена давно, є питання до документів.



Опісля селяни скаржилися й на інші болючі питання - відсутність нормальної дороги, проблеми із освітленням низки вулиць тощо. Згодом голова ОДА зустрівся із усіма охочими у сільському клубі, аби підбити підсумки візиту.

«До дечого ми домовилися – що голова ваш любимий зі світлом попрацює. Організувати патрулювання в нічний час, поки не буде освітлення, то я думаю, ви самі в змозі зробити. Це невелика проблема… Якщо проблеми я готовий спілкуватися із поліцією, аби вони час від часу сюди наїджали», - сказав очільник ОДА. Відтак, Савченко повернувся до питання будівництва школи.



«Проблема є в відсутності школи і ми її повинні в цьому році почати будувати, однозначно. Я не готовий сказати по проекту, є голова району, директор школи – проектантів викличемо, аби вони скорше зробили проект. Я не готовий сказати, чи має вона коштувати 80 мільйонів гривень, сьогодні вже технології трохи інші», - зауважив посадовець. Мовляв, якщо фахівці дадуть пропозиції до здешевлення проекту, то реалізувати його вдасться швидше. Окрім того, треба пропрацювати з депутатами Волиньради, аби вони виділили кошти.



«Будемо пробувати провести обласну раду. У них виходу нема, я думаю, що підтримають на певну суму, можливо, певні кошти попросимо виділити із району. Будемо шукати вихід, як розпочати», - повідомив Савченко. Однак він попросив принаймні зараз відпускати дітей до школи, аби не перекреслювати їхнього майбутнього.



«Я сюди приїхав, щоб школу почали будувати. Не впевнений, що її закінчу, ви зможете закінчити, але почати я точно можу», - сказав посадовець. Селяни зустріли ці слова гучними оплесками.


Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 2
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Слава Надiйцi Cавченко! Тьху, то есть Сашцi Савченке...
Відповісти
Хай краще розкажуть скільки лісу накрали. Наробили штундяри дітей- хай зараз самі школу будують. В тому селі 72-а міліонера проживає, всі вони штунди лісокради.
Відповісти