Катастрофа з Boeing: версії соцмереж

Катастрофа з Boeing: версії соцмереж
Крах лайнера Boeing підлив масла у вогонь у конфлікт, який розгортається не тільки на території України, але й в соціальних мережах.

Журналісти простежили, як інтернет реагував на найтрагічнішу і несподівану подію української кризи, - пише BBC Україна.

Літак впав близько 16:20 за українським часом. Після цього на сторінці "Зведення від Стрєлкова Ігоря Івановича" в соціальній мережі "Вконтакте" з'явилося повідомлення з посиланням на сепаратистів про те, що ополченці збили української військово-транспортний літак Ан-26.

"Попереджали ж - у нашому небі не літати", - йшлося, зокрема, в ньому.

Цей пост моментально розлетівся по соціальних мережах прихильників одного з лідерів сепаратистів на сході України Стрєлкова, а також послужив джерелом новин для багатьох ЗМІ.

Як тільки стало очевидно, що на сході України впав пасажирський літак, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, риторика Стрєлкова і прихильників його людей різко змінилася.

Якщо спершу в мережі почали з'являтися нагадування про те, що ще наприкінці червня сепаратисти здобули зенітні ракетні комплекси "Бук", цілком здатні збити літак на висоті 10 тисяч метрів, то потім представники проросійських сил в Україні стали активно заперечувати наявність у ДНР подібного озброєння і звинувачувати Київ у провокації.

Повідомлення про збитий Ан-26 зникли з дискусій в інтернеті. Первинну версію про Ан-26 стали спішно видаляти з соцмереж, а акаунт ДНР в Twitter видалив пост від 29 червня про захоплений комплекс "Бук".

Пропав пост про Ан-26 і зі сторінки Стрєлкова, його замінили на повідомлення, що інформація була взята з одного з форумів ополчення, і її достовірність не перевірили.

Одним із найпоширеніших постів було нагадування про те, що українська ППО вже збивала цивільний літак - в 2001 році це сталося з лайнером Ту-154М російської авіакомпанії "Сибір" (нині - S7).

Про цей інцидент йшлося практично в будь-якій дискусії про збитий "Боїнг" як підтвердження "злого умислу Києва". З іншого боку віртуальних барикад найчастіше згадувався теракт над шотландським Локербі, а російського президента Володимира Путіна деякі учасники цих дискусій порівнювали з лівійським лідером Муаммаром Каддафі.

Серед інших версій, що охоче підхоплюють прихильники сепаратистів, був і напад Су-25 українських ВПС на "Боїнг" (цей штурмовик здатний вести бойові дії на висоті не більше 5 тисяч метрів, про що неодноразово нагадували користувачі Twitter), і схожість ліврей малайзійського літака з російським бортом номер 1, на якому літає президент Путін.

Пізніше по соцмережах почали активно розходитися твіти якогось іспанського авіадиспетчера, який стверджує, що він працює в аеропорту Борисполя. З його повідомлень можна зробити висновок, що літак нібито супроводжували два винищувачі.

Знайшлися навіть очевидці, які змогли розглянути на висоті 10 тисяч метрів, що за "Боїнгом" прямував один або кілька українських літаків, але підтверджень достовірності цих відомостей поки не надійшло, та й раніше людина, що розмістила цю інформацію, про літаки не писала. Найбільш активно поширювалася ця версія в групах, так чи інакше пов'язаних з сепаратистами.

Ще одним прикладом інформаційної війни в соціальних мережах стала новина CNN про те, що малайзійський лайнер, ймовірно, був збитий комплексом "Бук" російського виробництва. Вона в перекладі багатьох користувачів перетворилася на повідомлення з посиланням на авторитетне ЗМІ - про те, що "Боїнг" був збитий або росіянами, або з території Росії.

Що характерно, практично всі, навіть найфантастичніші версії аварії літака в Україні розходилися в соціальних мережах з подачі відомих російських ЗМІ, в тому числі агентств "РИА Новости", Інтерфакс, телеканалу RT та багатьох інших.

Один з користувачів Twitter зібрав подібні повідомлення в одну ілюстрацію. Складно недооцінювати вплив таких новин: зі сторінок відомого ЗМІ вони звучать куди переконливіше, ніж в якому-небудь анонімному блозі.

Втім, чутки плодилися не тільки з боку сепаратистів. Ближче до ночі в четвер на каналі Служби безпеки України в YouTube з'явився запис, з якого, як стверджують в СБУ, випливає, що сепаратисти помилково збили цивільний літак. Із всебічним обговоренням цього відео можна ознайомитися в Facebook у московського журналіста Павла Прянікова.

Один з головних рупорів української революції, Twitter-аккаунт@euromaidan весь день регулярно публікував повідомлення без будь-яких посилань на джерела, виставляючи в непривабливому світлі сепаратистів, зокрема і твердження про мародерство і ретвіти повідомлень про нібито пряму причетність Володимира Путіна до рішення про поставку сепаратистам ЗРК.

Всі ці версії, обговорення, спроби маніпулювання громадською думкою в соціальних мережах виглядають як частина інформаційної війни, яка віднедавна незмінно супроводжує будь-який збройний конфлікт.

За цим інформаційним фоном губляться зовсім інші історії, наприклад, такі, як пост пасажира малайзійського лайнера Кора Пана. Незадовго до вильоту з Амстердама Пан виклав в Facebook фотографію літака, на якому йому належало летіти, зі словами: "Якщо він зникне, ось як він виглядає".

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 0
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.