Антирейтинг: ТОП-10 українських корупціонерів

Антирейтинг: ТОП-10 українських корупціонерів
Трохи більше, ніж за півроку 2015-го зчинилося чимало гучних корупційних скандалів. Прокурори, судді, податківці, мери та інші посадовці "горіли" на хабарі щомісяця. Подекуди "палились" в компанії своїх колег, у прямому ефірі, у власних кабінетах та "на гарячому".

Журналісти Еспресо TV склали рейтинг найбільших корупційних скандалів, які сталися в Україні у 2015 році.

1. VIP-прокурори-хабарники

Напевно, найгучніших корупційний скандал цього року. Хабарників класу "люкс" знайшли серед прокурорів. У високопосадовців вилучили $500 тисяч, діаманти, зброю та цінні папери.

Йдеться про заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця та першого заступника глави слідчого управління ГПУ Володимира Шапакіна. Їх підозрюють у вимаганні хабара в особливо великих розмірах.

Про "нажите" прокурорами нещодавно написав народний депутат Мустафа Найєм.

2. Голова Апеляційного суду Антон Чернушенко

Антона Чернушенка співробітники ГПУ застали зненацька. Судді навіть довелось ховати гроші в мантії. Проте все сховати не вдалось. Правоохоронці вилучили у служителя Феміди близько $6,5 тис., які той начебто збирався витратити на стоматолога, 30 тис. грн., які б мали піти на продукти для вечері, ключі від 5-ти машин преміум-класу та картки на пальне (14 т). Крім того, в мобільному Чернушенка були десятки вхідних SMS із вказівками, якими мають бути рішення суду.

Чернушенко, певна справа, почав виправдовуватись: "я не я і хата не моя", машини - родичів, талони на пальне не його і взагалі не дійсні, а тримав їх в кабінеті, бо "малюнок красивий".

Про те, як в Чернушенка забирали останнє, суддя розповів журналістам і залишився на дві доби у своєму кабінеті. За цей час Рада зняла з нього суддівську недоторканність і дозволила арештувати. Але Чернушенко зник. Правоохоронці і досі не можуть його знайти.

Щоправда, правоохоронцям вдалось знайти сина скандального судді.

Дмитра Чернушенка затримали наприкінці минулого тижня, йому інкримінують авторство SMS, які він надсилав батькові і вказував, які судові рішення ухвалювати.

Суд обрав синові судді Чернушенка запобіжний захід. Дмитро Чернушенко може або лишитись під вартою, або вийти під заставу у 6 млн грн.

3. Корупція у прямому ефірі

У березні суспільство здригнулось. На високопосадовців вдягли кайданки просто під час засідання уряду у присутності прем'єра, всіх міністрів та журналістів.

У прямому ефірі правоохоронці затримали голову ДСНС Сергія Бочковського та його заступника Василя Стоєцького. За словами міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, посадовців затримано за підозрою у скоєнні злочину, передбаченого ст. 208 Кримінального кодексу України.

Голова МВС пояснив, що Бочковський та Стоєцький звинувачуються у зловживаннях у сфері державних закупівель. За інформацією слідчих, Бочковський і Стоєцький організували корупційну схему тендерної закупки паливно-мастильних матеріалів у компаній "Лукойл", "Альянс" тощо за завищеними цінами. При цьому компанії, які пропонували нижчі ціни, до тендерів не допускалися.

Обидва наразі під слідством і перебувають в СІЗО.

4. Посадовці з "Укрспирту"

Наприкінці травня Генеральна прокуратура оголосила підозру керівництву ДП "Укрспирт" у розкраданні 500 млн грн. Зокрема, йдеться про кошти, які були накопичені в результаті ухилення від сплати податків - 150 млн грн, а також 350 млн грн - безпосередньо від розкрадання.

На початку червня суд арештував ще одного високопосадовця "Укрспирту" за хабар у 800 млн грн.

Водночас, сам Гендиректор "Укрспирту", якого підозрюють у розтраті коштів підприємства на суму 172,5 млн грн і ухилянні від сплати податку на додану вартість в сумі 28,2 млн грн переховується. Його шукають не українські правоохоронці, а й Інтерпол.

4. В.о. голови райдержадміністрації в Одеській області

3 липня СБУ затримала виконуючого обов'язки голови районної державної адміністрації в Одеській області за підозрою у вимаганні 0,4 млн грн хабара.

Разом з ним затримано і голову однієї з селищних рад. Посадовці систематично вимагали хабарі за підготовку рішень про передачу в оренду нерухомого майна з наступним оформленням права викупу. Зокрема, свої корупційні послуги з передачі в оренду одного з поверхів "Будинку побуту" та будівлі школи з правом викупу зловмисники оцінили в 400 тис. грн. Спільників затримали під час отримання частини хабара в розмірі 80 тис. грн. Щоправда поки що не відомо, в.о. голови якої саме райдержадміністрації було затримано.

5. Мер міста Татарбунари в Одеській області

Корупція на Одещині, навіть після приходу в область Саакашвілі, нікуди не поділась. Затриманий мер міста Татарбунари Одеської області Віктор Швець вимагав та отримав хабар у розмірі 16 тис. грн за виділення в оренду земельної ділянки площею 0,012 га на території міста для розміщення на ній торгового об'єкта.

Міського голову затримали "на гарячому". Однак, за першої же нагоди, той сплатив заставу у розмірі 35 тис. грн. Щоправда, до виконання обов’язків йому повернутися не дали - суд відсторонив очільника міста від займаної посади. Наразі триває слідство. Міському голові "світить" позбавлення волі строком від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади та конфіскацією майна.

6. Прокурор, якого лупцював Сашко Білий

Прокурор Рівненської районної прокуратури Андрій Таргоній "попався" на хабарі в 50 тис. грн. Його затримали "на гарячому" бійці "Сокола".

Прокурор вимагав гроші у чоловіка, який разом з сімома іншими людьми, вчинив розбій: викрав авто та побив власника у травні 2014 року. Одного із групи засудили, справи щодо семи інших учасників повернули на довивчення. Андрій Таргоній нібито назвав суму у 50 тис. грн. за те, щоб до підозрюваного більше не було претензій. 15 тисяч він взяв собі, а 35 тисяч гривень передав адвокату, який мав "владнати" із потерпілим.

Після обшуку прокурор заявив, що його "підставили" начальники з обласної прокуратури. За його словами, відомство "розправляється" з інакодумцями. Наразі Таргоній перебуває в ізоляторі тимчасового утримання. Йому загрожує до 10 років в'язниці.

Очевидці стверджують, що Андрій Таргоній оперативно зателефонував своїй мамі - Ірині, яка приїхала і заважала правоохоронцям потрапити всередину будівлі. У 2014 році саме вона заступилася за свого сина після того, як його публічно тягав за краватку "Сашко Білий" Олександр Музичко.

Тоді вона заявила, що її син домігся всього власною працею і робить свою справу чесно. Згідно з декларацією за 2014 рік, Таргоній заробив всього 72 тисячі гривень. У нього немає власної квартири і машини і, судячи з усього, живе він чи в службовому приміщенні, чи зі своєю мамою. Прокурор тоді подав позов проти міліціонерів, які не змогли захистити його від "Сашка", вимагаючи 1,7 млн грн компенсації.

7. Начальник районного держземагенства в Харкові

В середині червня у Харківській області Служба безпеки спільно з обласною прокуратурою викрила хабарника у Держземагентстві.

Начальник одного з районних управлінь Держземагентства вимагав від місцевого фермера 1,4 млн грн за оформлення оренди на земельну ділянку площею 472 гектари.

У СБУ кажуть, що до злочинної схеми зловмисник залучив посередника - керівника приватної фірми, що надає послуги у сфері землеустрою. Посередника з грошима СБУ затримала у центрі Харкова. Того ж дня правоохоронці затримали й посадовця.

8. Білоцерківські "круті" хабарники

Наприкінці квітня на гарячому затримано сільського голову Макіївки Білоцерковського району та районного керівника Держземагенства. "Дрібні" посадовці вимагали і отримали "жирний" хабар - $600 тис.

"Хабарники трапляються все жирніше і жирніше. МВС у Київській області, за участю СБУ та прокуратури - знову впіймали на місці злочину великих хабарників. Макіївська сільрада Білоцерківського району Київської області. Скромне місце. Тільки хабар не скромний! $ 600 000!!!", - написав тоді у себе на Facebook мінітср внутрішніх справ Арсен Аваков.

Хабар посадовці отримали за вирішення питання про виділення у приватну власність земельних ділянок площею 23 гектари.

9. Хабарники в армії

Наприкінці травня були затримані двоє військових посадовців.

Військовою прокуратурою було викрито низку корупційних злочинів з боку посадових осіб Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів, залучених до АТО на Донбасі.

Так, 21 травня був затриманий старший офіцер відділення комплектування одного з військових комісаріатів Донецької області, який отримав хабара у розмірі 12 тис. грн за сприяння зі свого боку у звільненні громадянина від призову на строкову військову службу в ЗСУ.

23 травня був затриманий начальник міграційної служби України одного з міст Донецької області, який отримав неправомірну вигоду в розмірі 8 тис. грн за оформлення паспортів жителям тимчасово неконтрольованої території Донецької області.

Зазначеним особам повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди посадовою особою, поєднане з вимаганням).

10. Заступник рівненського губернатора

На початку року на хабарі затримали заступника голови Рівненської ОДА Тараса Пустовіта.

Механізм поповнення "власної кишені" полягав у одержанні упродовж певного часу хабарів від місцевих перевізників. Гроші вимагалися за надання переваг у конкурсах з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах. Під час отримання чергового "траншу" у розмірі $8 тис. вже екс-заступник очільника Рівненщини був затриманий.

В області й досі пам’ятають його гучну заяву під час засідання Люстраційного комітету у квітні 2014 року.

"Немає змісту йти у владу, якщо все залишиться як було. Всі корупційні схеми мають бути зламані", - заявив тоді Пустовіт.

Судячи з усього, трохи менше, ніж за рік, Пустовіт забув про сказане. Перебуваючи на посаді заступника голови ОДА, Пустовіт відповідав за ЖКГ, будівництво та транспортну галузь. Також він очолював конкурсну комісію, щодо отримання тендерів на міжміські маршрути в області.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 1
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Всіх розстріляти!
Відповісти