вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  

Що знайшли у саркофазі полковника Киселя на Волині

Що знайшли у саркофазі полковника Киселя на Волині
Дослідження у Низкиничах нещодавно здійснили працівники ДП «Волинські старожитності». У саркофазі полковника Миколая Киселя з крипти Успенської церкви села Низиничі виявили певну кількість фрагментів текстилю та шкіри.

Про це повідомляє прес-служба ДП «Волинські старожитності».

Фрагменти знаходилось в хаотичному порядку розкидані по усій площині труни, перемішані з кістками, рештками деревини та трухи. Краї фрагментів були в більшості нерівномірні зі слідами пошкоджень. Попередній огляд та часткова механічна очистка дозволила виділити кілька груп тканин за текстурою: оксамит, атлас та полотняне переплетення.

Фрагменти оксамиту прямокутної форми на момент огляду були темно-коричневого кольору, мали невисокий щільний ворс, відсутні сліди зшивання або поєднування між собою. Дно труни у головах та на рівні плечей було проложено зібганою тонкою шовковою тканиною палевого кольору полотняного переплетення з фрагментами приклеєної деревини (можливо від попередньої автентичної труни) та слідами речовини (по довшому краю).

Найбільші 4 фрагменти мали прямокутну форму розміром приблизно 17 на 38 см, також в наповненні труни зафіксовано велику кількість дрібних рваних клаптиків цієї ж тканини, яку попередньо можна окреслити як шовкову китайку.

Варто зазначити, що не знайшли жодних гвіздків, слідів тасьм, якими би ця тканина фіксувалася до дерев’яних елементів труни. В той же час серед дерев'яних уламків виявили близько 3 дерев'яних фрагментів з слідами застиглої темної скловидної маси, на яких чітко відбилося переплетення іншої тканини з грубших ниток й менш щільного ткацтва. Так само як і оксамитові, китайкові елементи не мали ознак поєднання або зшивання. Дно труни в ногах було своєю чергою прокладено іншою тканиною атласного переплетення темно-бурого кольору, що первинно могла мати вишневий колір (помітний в закладках тканини).

Тканина так само була зібгана і в місцях де прилягала до дна труни було помічено сліди грибка та цвілі. Після попереднього очищення цей трапецевидний фрагмент представляв собою зшиті частини: одну прямокутну розміром шириною 58см і довжиною біля 50см та дошиті з правого боку 2 видовжені клини трикутної форми.

Згідно з попередніми ознаками, це може бути нижня тильна частина чоловічого плечового одягу. В цій же частині труни, але в шарі наповнення знайшли ще 4 фрагменти цієї ж тканини: клин довжиною 24 см, клаптик з округлим вирізом та клаптик з добре збереженою кромкою. В шарі наповнення труни також виявили фрагмент щільного темно-бурого атласу розміром приблизно 24 см на 36 см, що первинно міг мати вишнево-фіолетовий колір.

Після очищення зафіксовано місця підвороту та зшиття шовковими нитками, а також зі зворотньої сторони сліди приєднання можливої підкладки. За кроєм цей фрагмент може бути верхньою правою частиною жіночої сукні з вирізом каре. Також ще кілька маленьких клаптиків подібного щільного атласу було знайдено в наповненні труни в нижній частині.

Невеликий клапоть світло-коричневого атласу розміром 8 см на 17 см з скісним заломом та нашитою стрічечкою репсового переплетення довжиною 8,5 см та шириною 3,5см виявлено в ногах труни. Біля нього знаходився й бантик з цієї ж репсової стрічки з кінцями так само по 8,5 см що, можливо, становлять частину дитячого одягу виготовленого спеціально для фунеральної церемонії.

В середній частині наповнення труни виявили фрагмент з бурого атласу, що представляє 2 зшиті округлі клиноподіпні частини (у верхій частині клину). Ще один фрагмент, але зшитий вже з 3 клинів: одного більшого і 2 менших було знайдено в нижній частині ниповнення труни. З атласу також виявлено фрагмент що представляє собою рештки стикування 3 зшитих клиноподібних частин і може після більш докладного вивчення виявитися навершям шапочки.

Окрім вищезгаданих тканин, знайдено було 3 елементи злежаних нещільних зтверділих фрагмента майже чорного кольору й розмірами від 6 до 9 см що після очищення та консервації можуть виявитися залишками марежива або сітчатого шовкового поясу. Також знайшли 7 ідентичних відрізків шовкового яскраво-малинового кольору шнурка майже однакової довжини 6,5 - 6,8 см, виготовленого з 1 жили перегнутої та скрученої між собою. Можливо дані відрізки були петлями до гудзиків на одягу, оскільки кожен з них має злежану заокруглену форму.

Всередині труни також знайшли фрагмент задньої частини шкіряної підошви довжиною 9 см та шириною приблизно 8 см зі слідами проколів та згинів по колу для пришиття до основної частини. З зовнішнього боку є сліди залишків кородованого металу, що може бути слідами від підківки для взуття. Також знайдено 5 фрагментів кородований тонких пластин з яких 2 не чіткої форми наближеної до овалу розміром 4 см на 6 см, що після додаткового очищення можуть виявитися або застібками до одягу, або елементами оздоблення труни. Таким чином знайдений текстиль можна виокремити за типом виготовлення на атлас, китайку та оксамит.

За призначенням: на оздодблювальні тканини та на фрагменти одягу. Самі рештки одягу - на речі прижиттєвого використання та виготовленого для одноразової поховальної церемонії, що могли належати чоловікові, жінці й дитині. За попередньо визначеними кроями, способом зшивання елементів данні знахідки можуть датуватися другою половиною 17 століття - початком 18 століття.

Для подальшого більш докладного вивчення, аналізу та збережання увесь тексильний матеріал, окрім великих фрагментів китайки, що становили оббивку труни, вилучили і передали на реставрацію.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Twitter, Google+ та Instagram.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 5
  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
частини тканини та шматок підошви - дивовижна знахідка
Відповісти
Ці частини для історика-археолога можуть дати дуже багато інформації. Починаючи від радіовуглецевого аналізу з точним датуванням, закінчуючи визначенням місця виготовлення тканини, одягу тощо, що вкаже на розвиток ремесел, торговельних зв'язків, особливості поховальної обрядовості та ін. Так що Ваш скепсис даремний і вказує на Ваш низький освітній рівень
Відповісти
"...радіовуглецевого аналізу з точним датуванням"-цей вид аналізу дає приблизне датування в історичному періоді. Точність-плюс-мінус одна трамвайна зупинівка. "Коментатор" явно тужиться-результат кепський.
Відповісти
Цікаво, що кажуть - в цьому саркофазі похований Адам Кисіль, брат Миколая і засновник Монастиря, а Микола Кисіль загинув у битві, чи знайшли його, достеменно невідомо. Саркофаги заможні люди виготовляли собі раніше, тому і там присутній напис: "Микола Кисіль". Ще цікаво, що у Адама Киселя, за твердженнями різних джерел, не було дітей, тому дослітження фрагментів одягу, який міг належати дитині, може відкрити багато нового з історії цього поховання. А взагалі в Монастирі є 3 крипти (приміщення для саркофагів). Дві з них - пусті. Опустіти вони могли після відвідин Монастиря комуністами,які понищили в 60-х роках Церкву, та грали у футбол кістками... Мажливо, що в одному саркофазі зібрані усі три поховання, які сплюндрували комуністи. Вдалих Вам досліджень. У нас дуже цікава історія, думаю після таких робіт Нововолинськ стане містом привабливим для туристів та паломників.
Відповісти
Чого б не дати людям спочивати в мирі? Я б не хотіла, щоб в могилу мого пра-... прадіда лізли всякі вчені. Хай могили своїх родичів розкопують
Відповісти
Останні новини
Що знайшли у саркофазі полковника Киселя на Волині
06 листопад, 2015, 12:22