вхід реєстрація
Правила   Реклама   Контакти  

Кір у Луцьку: міфи і реальність

Кір у Луцьку: міфи і реальність
Перші випадки захворювання на кір серед учнів молодших класах зафіксували у загальноосвітній школі №25.

Згодом ще два випадки виявили вже у Луцькому навчально-виховному комплексі №7 і загальна кількість інфікованих досягла 16 осіб, - пише Волинь24.

Лікарі б’ють на сполох та в один голос закликають терміново вакцинувати дітей. Батьки – вагаються та не поспішають реагувати.

«СЮРПРИЗ» ЗІ ЛЬВОВА

У Луцьку щепленням проти кору підлягають 13 тисяч дітей. Із них до спалаху хвороби вакцину вкололи лише п’яти тисячам. Минулого тижня вакцинували ще близько 200 дітей. Медики кажуть: про те, що в місті немає загрози епідемії можна буде говорити лише тоді, коли прищеплять 95% дітей.

Як розповіла головна лікарка Луцької міської дитячої поліклініки Оксана Лєщинська, під особливою загрозою зараз вихованці двох шкіл – №25 та №7.

Виявляється, до Луцька кір привіз студент із багатодітної луцької родини, який навчається у Львові. Крім нього у сім’ї є ще шестеро дітей, що відвідують школу №25. Ті з них, хто мав щеплення, отримали легку форму кору і лікуються вдома під наглядом лікаря. Проте одній дитині щеплення не робили, бо пережила дві операції на серці.

«У п’ятницю, 10 листопада, розгорнули два тимчасові пункти профщеплень у 25 школі. Для цього зірвали з місця медбригаду, яка б у поліклініці могла оглянути за той час 30-40 дітей. А у школі зробили лише 22 щеплення. Попросили дівчат вийти на цілий день в суботу, бо в місті спалах кору. Як думаєте, скільки прийшло людей? Три людини! У понеділок, 13 листопада, зробили 8 щеплень. Ми, як медики, зробили все і я офіційно заявляю, що без сприяння батьків, більше вплинути на ситуацію ніяк не можемо», – розповідає лікарка.

За її словами, дітям пропонують якісну бельгійську вакцину, але батьки до поліклініки не поспішають.

«Тільки почався спалах – ми отримали наказ, що є 2100 вакцин і на спецмедбазі ще є 5000. Але брати таку кількість немає сенсу, тому що ніхто не робить щеплення. Ми два-три рази даємо запрошення батькам – вони зволікають. За кордон дитину без щеплень просто не пускають. А що робити з дітьми у нас в Луцьку? Ми не маємо жодної штрафної санкції, правоохоронні органи розводять руками, нічого не може вдіяти МОЗ – ситуація критична», – у розпачі говорить Оксана Лєщинська.

Лікарка переконана: значну роль у негативному ставленні батьків до вакцинації зіграли ЗМІ та соціальні мережі.

«Інформація в соціальних мережах зовсім не фільтрується. Уявіть: от написав хтось, що щеплення дітям робити не можна і вакцина погана, мама прочитала, послухалась, а її дитина захворіла і потрапила до реанімації. Хто буде нести відповідальність? Той, хто написав це, не піде відвідувати в реанімацію чужу хвору дитину. А знаєте, що таке, наприклад, кашлюк і як від нього страждають діти? Батьки потім йдуть до лікарів і докоряють: а чого ж не попереджали? Ми попереджаємо! Ми дуже багато часу витрачаємо, щоб переконати батьків в необхідності робити щеплення, але, на жаль, соцмережі для них – більший авторитет», – нарікає лікарка.

ТРОХИ МІФІВ І АРГУМЕНТІВ

В Україні в останні роки поширюється так званий «антивакцинаторський рух». Серед батьків через численні портали, форуми та соціальні мережі поширюють інформацію про те, що вакцинувати дітей не треба. Під заголовками «Вакцинація - геноцид», «Щеплення вбивають наших дітей» в інтернеті можна найти статті, лекції, фільми та навіть серіали. Основними аргументами, через які щеплення називають злом, є складова препаратів, походження вакцин, ствердження про те, що щеплення вбивають імунітет, страхота про «живу» вакцину і страшні наслідки - всі ці питання ми обговоримо з медиками.

Для початку визначимо, що таке вакцина? Це – медичний препарат, який містить вбиті чи ослаблені збудники різних захворювань, або ж – синтезовані білки патогенних мікроорганізмів. Їх вводять в організм людини для створення імунітету до певної хвороби.

Для профілактики кору призначають так звану «живу» вакцину, тобто таку, в якій збудники хвороби не вбиті, а лише послаблені. Така «жива» вакцина також – від поліомієліту, краснухи, кору, епідемічного паротиту, грипу, туберкульозу, чуми, сибірки.

ТЕЗА 1. «Жива» вакцина небезпечна та викликає жахливі ускладнення. Дитина, якій колють «живу» вакцину може захворіти інфекцією, проти якої щеплюється.

ВІДПОВІДЬ ЛІКАРІВ. «Жива» вакцина сприяє появі антитіл, які при зустрічі з інфекцією готові забезпечити захист, і саме така вакцина дає найкращі результати.

ТЕЗА 2. Вакцинація вбиває імунітет. Діти, яким роблять щеплення, частіше хворіють.

ВІДПОВІДЬ ЛІКАРІВ: У дітей, які часто хворіють, мають бути додаткові щеплення, що не входять в календар обов’язкових. Такі діти мають слабкий імунітет, а вакцина посилить опір їхнього організму проти хвороб. Ми радимо батькам таких дітей зробити усі можливі щеплення, що зареєстровані в Україні.

ТЕЗА 3. Чому влітку, коли імунітет дітей не підірваний простудними захворюваннями, вакцини в поліклініках немає, а з’являється в осінньо-зимовий період, коли діти масово хворіють?

ВІДПОВІДЬ ЛІКАРІВ: На жаль, вакцина надходить в поліклініки нерегулярно. Проте легка форма ГРВІ не є протипоказанням до вакцинації.

ТЕЗА 4: У вакцині є шкідливі метали, ртуть і траплялося, що серед складників знаходили навіть засіб від тарганів.

ВІДПОВІДЬ ЛІКАРІВ: Перш ніж препарат потрапляє в Україну, є спеціальна структура, яка проводить тестування цих препаратів. В Україні також вакцина проходить сертифікацію та вирішується, можна її використовувати чи ні. Відкрийте будь-яку інструкцію препарату, який зареєстрований в Україні, та подивіться самі на склад вакцини.

На всі вакцини у нас є пакет документів, сертифікати і на кожній вакцині є індикатор. Перш ніж застосувати вакцину, ми дивимося на індикатор і термін придатності вакцини. Коли вакцину та будь-які інші лікарські засоби починають використовувати і люди звертаються з небажаними реакціями, ми фіксуємо всі такі випадки і відсилаємо в міністерство.

ТЕЗА 5. Від дифтерії, кашлюка, правця в поліклініці є безкоштовна індійська вакцина. В аптеках є «Інфанрікс» та інші препарати вартістю від 600 гривень. Чи справді ці вакцини кращі за індійські? І чому їх так важко дістати в аптеках?

ВІДПОВІДЬ ЛІКАРІВ: Чому в аптеках немає французьких та бельгійських препаратів – це питання до фармацевтичних компаній. Але індійська вакцина цілком якісна. Вона сертифікована в нашій країні. Взагалі індійський фармацевтичний бізнес дуже розвинутий у всьому світі, ми широко користуємось індійськими препаратами, не тільки вакцинами, але й ліками.

Комусь просто вигідно дискредитувати індійську вакцину. Можливо, то якісь фармацевтичні війни. Реакції, що з’являються на індійську вакцину – почервоніння, біль у нозі, температура – є й на французьку і на бельгійську, бо реакцію дає не вакцина, а компонент кашлюку, що міститься в ній. Все це обумовлено в інструкції до препарату. Лікарі попереджають, що у дитини може піднятись температура, поболіти нога, почервоніти місце ін’єкції. Ми розповідаємо, що треба зробити – і все проходить добре. Все залежить від порогу чутливості кожної дитини.

ТЕЗА 6: У пологовому будинку дитині роблять одразу два щеплення. Чи розумно це, коли ще точно не відомо про стан здоров’я дитини?

ВІДПОВІДЬ ЛІКАРІВ: Кожну дитину, яка народжується, оглядають лікарі. Є спеціальна шкала Апгар – система швидкої оцінки новонародженого малюка. Якщо стан здоров’я дитини оцінили на 8-10 балів, то тоді за згодою мами щеплення проводиться. Якщо ж є хоч найменші відхилення – то це питання вирішується індивідуально.

ХТОСЬ ДОВІРЯЄ, А ХТОСЬ – НАВІТЬ НЕ ПЕРЕВІРЯЄ

Думки луцьких батьків розділилися стосовно того, чи «вживлювати» в дитину «трошки хвороби», щоб застерегти її від страшніших наслідків, якщо стане жертвою епідемії.Одні надають перевагу довіряти медикам, інші – навідріз відмовляються навіть думати про вакцину.

«Вперше про кір в Луцьку заговорили в школі №3. Підняли по місту крик, що епідемія. А насправді лабораторія на той час ще навіть не провела дослідження, а пізніше з’ясувалося, що підозра – даремна. Тоді кір почався в школі №25… Особисто мене такі «збіги» насторожують і вважаю, що ситуацію створили штучно, бо треба терміново реалізувати закуплену вакцину…» – такої думки дотримується лучанка Юлія. Каже, чула немало історій про те, як діти хворіли після вакцини, і не збирається ризикувати здоров’ям своєї доньки.

«У сусідки в сина після щеплення два дні трималася висока температура. Спухла нога. Малий казав, що не відчуває її. Побігла в поліклініку, а там кажуть: «Дитина померла? Ні? То радійте!» Що це за підхід? Як таке взагалі можливо?» – обурюється лучанка і ділиться іншими історіями, як вакцина «підправила» дитяче здоров’я.

Приміром, в одного школяра – на той час 8-класника – після щеплення почав стрімко падати зір. Довелося звертатися до висококваліфікованих спеціалістів і в Києві, і в приватні клініки. Тільки завдяки величезним зусиллям і витраченим серйозним коштам, дитині вдалося зберегти залишки зору.

Лучанка Алла наважилась на індійську вакцину проти проти дефтерії, кашлюка, правця для своєї дворічної доньки і от що вона говорить:

«У доньки два дні була температура 39. Сильно боліла ніжка, спухла, не могла встати на неї… це був жах. А лікарка сказала, що це – нормально. Я – проти щеплень, вважаю, що вони вбивають імунітет дитини. Але все-одно змушені робити, інакше – не візьмуть в садок», – зітхає мама.

Через такі вимоги серед луцьких батьків немало тих, хто підробляє карту щеплень. Проте така ситуація – найгірша. Адже за документами, дитина – вакцинована, а насправді – в групі ризику.

Та попри те, що історії про негативні наслідки від щеплення активно поширюються і в соцмережах, і від мами до мами, не всі батьки відмовляються дотримуватись порад лікарів.

«Думка – двояка, бо і без вакцини страшно, і вакцина гарантій ніяких не дає. Щеплення робимо, але зважаємо на виробника вакцини. Обурює, коли в літній період дитина майже не хворіє, і вакцини немає, а в період осінь-зима-весна, коли імунітет ослаблений різними вірусами, хворіє дитина раз за разом, а з поліклініки дзвонять і просять прийти на вакцинування», – розповідає мама Віра.

Лучанка Іванка робить щеплення своїм дітям, але звертає увагу на наступні речі:

«Важливо, аби вакцина була якісна і протипоказань не було у дитини. Обов'язково цікавлюся виробником і питаю про відгуки від пацієнтів, лікаря й медсестри. Батьки мають право вирішувати, чи робити щеплення дитині», - каже жінка.

Лучанка Ольга розповіла, що старшому сину робила всі щеплення, довіряла лікарям, але з появою маленької донечки задумалась про якість вакцин. Зокрема, недовіру викликала індійська вакцина проти дифтерії, кашлюка, правця, яку в поліклініці колють безкоштовно.

«Начитавшись в інтернеті про «індійські прививки» дуже налякалась і їх не робила. Хоча серед близьких знайомих є ті хто робили «індійські прививки» і нічого страшного з дітками не сталось. Ми зробили тільки БЦЖ і я з травня чекаю на появу платної вакцини у двох аптеках. Я думаю, що дітки повинні бути "привиті", щоб коли стикнуться з якоюсь хворобою легше могли її перенести», - розповіла мама.

Жінка пояснює, що самі педіатри прямо не говорять, але натякають, що така вакцина – неякісна, і краще купити в аптеці бельгійську чи французьку. Коштує платна вакцина 700-900 гривень, а у приватних клініках разом з оглядом лікаря дотягує і до 1400. Але, як бачимо, навіть батькам, готовим платити такі гроші, дістати платну вакцину не так легко.

«Критерії до вакцинації: стан дитини і виробник. Я позитивно ставлюся до щеплень та вакцинації – без них у нас немає шансу при сказі, правці і ботулізмі. Просто, коли когось покусала скажена собака, або хтось підхопив ботулізм, ніхто вже не говорить, що вакцинація – це шкідливо, а усі терміново шукають вакцину», – розповідає Олена, яка робить своїй дочці усі щеплення. На її позицію вплинуло насамперед те, що жінка має медичну освіту, а тому розуміє, про що намагаються «докричатися» лікарі: наслідки від хвороби у будь-якому випадку – набагато страшніші, ніж негативні симптоми, викликані вакциною.

Звісно, робити щеплення чи ні – вирішувати батькам. Особливо, коли вдосталь історій про те, як вакцина не рятувала здоров’я, а навпаки – підривала його.

Тим не менш, луцькі лікарі намагаються достукатись до скептично налаштованих батьків. І просять повірити, якщо не їхнім словам, то наступній статистиці.

У Луцьку кількість щеплених проти кору дітей дошкільного віку складає більше 60%, а школярів - 22. І спалах хвороби почався саме серед учнів.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Twitter, Google+ та Instagram.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Завантаження...
Коментарі 1
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Бла...Бла...бла... нехай собі язика щепить! Індійська вакцина якісна...я чуть дитину через "якісну" індійську вакцину не поховав. Мелять аби бабло заробити і галочку від начальства. Ви вже давно дискредитували щеплення в країні. Бо ніхто, ні за що, не несе відповідальності, як тільки якісь проблеми відразу винні батьки, чи є щеплення чи немає....#вижмать
Відповісти
Останні новини
Кір у Луцьку: міфи і реальність
18 листопад, 2017, 09:45